„Niebolący, powiększony, twardy węzeł chłonny”. Hematolog o nowotworach krwi

Nie da im się zapobiegać, czynniki środowiskowe nie grają tu roli. Objawy? Są bardzo niespecyficzne. Największą szansę na przeżycie dają regularne badania krwi – nawet w podstawowym wymiarze, czyli morfologia raz do roku. Prof. Krzysztof Giannopoulos, hematolog opowiada o rzadkich, ale śmiertelnie groźnych nowotworach krwi.
Chorują nie tylko dzieci
Chociaż o nowotworach krwi najwięcej słyszy się w kontekście przypadków pediatrycznych, to nie dzieci chorują najczęściej. Jak mówi prof. Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów:
(…) gdy popatrzymy na częstość występowania nowotworów hematologicznych, zobaczymy, że jest ich prawie 20 razy więcej w wieku dorosłym niż w wieku dziecięcym. Ostre białaczki szpikowe najczęściej występują u dorosłych, mediana występowania to 65 lat.
Częstym problemem u dzieci są białaczki limfoblastyczne, jednak u tych pacjentów skuteczność leczenia jest lepsza niż u dorosłych. U dzieci wyleczalność sięga 90%. Tymczasem pięcioletnie przeżycie ostrych białaczek u dorosłych pacjentów plasuje się na poziomie 30%. W przypadku starszych, po 75. roku życia, statystyki są jeszcze gorsze. Mówimy tu o pięcioletnim przeżyciu ostrych białaczek szpikowych poniżej 10%.
„Profilaktyki nowotworów krwi nie ma”
W przypadku nowotworów krwi wciąż nie udało się ustalić czynników ryzyka.
Niestety, profilaktyki nowotworów krwi nie ma. Istnieje tylko szybka diagnostyka. I to jest bardzo ważne, żeby podobnie jak inne nowotwory, nowotwory krwi były rozpoznawane wcześnie, by rokowanie było lepsze w momencie podjęcia leczenia.
Lekarz kładzie nacisk na edukację w zakresie wykrywania nowotworów krwi. Nie do przecenienia jest morfologia, którą obecnie każdy powyżej 20. roku życia może wykonać w ramach programu „Moje zdrowie”. To podstawowe badanie krwi trzeba jednak wykonywać częściej niż przewiduje program, bo przynajmniej raz do roku. Należy tego pilnować zwłaszcza w sytuacji, gdy u pacjenta występują przedłużające się infekcje, nietypowe krwawienia z nosa i dziąseł bez schorzeń współistniejących.
„Zarówno głęboka niedokrwistość, jak i nadkrwistość, czyli czerwienica, to nieprawidłowości, które wymagają weryfikacji. I taki przypadek powinien skonsultować hematolog” – podpowiada prof. Giannopoulos.

Przeczytaj też: To typowy objaw białaczki. Pojawia się na nogach [ZDJĘCIA]
Jakie objawy może dawać nowotwór krwi?
W rozmowie z dziennikarką serwisu Medonet.pl hematolog wymienia również inne, niewidoczne w morfologii objawy, które mogą świadczyć o nowotworze krwi. W przypadku chłoniaków dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, ale inaczej niż w przebiegu zwykłej infekcji, takie węzły chłonne nie bolą:
(…) niebolący, powiększony, twardy węzeł chłonny często może być związany z okolicznymi tkankami. Taki węzeł wymaga weryfikacji, bo to już oznacza podejrzenie chłoniaka.

Inne objawy, które wymienia lekarz, to:
• powiększenie narządów, w tym śledziony i wątroby,
• częstsze infekcje,
• osłabienie, męczliwość,
• niezamierzone chudnięcie bez przyczyny,
• gorączki o nieustalonej przyczynie,
• intensywne nocne poty.
Zwłaszcza ten ostatni objaw jest bardzo charakterystyczny i zauważalny dla pacjentów.
Pacjent intensywnie się poci bez przyczyny infekcyjnej, nocą, gdy nie jest to związane z żadnym wysiłkiem. Często dwa-trzy razy zmienia koszulę, a czasami nawet pościel.
Wobec subtelnych sygnałów mogących świadczyć o nowotworze krwi ważna jest czujność – zarówno pacjentów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu. Wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na skuteczne leczenie i dłuższe życie. Nie lekceważmy objawów i badajmy się regularnie – to prosty krok, który może uratować życie.
Źródło: https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nowotworowe,wezel-chlonny-niebolacy--powiekszony--twardy--hematolog-o-objawach-chorob,artykul,95634109.html





































