Upały w pełni. Temperatura na zewnątrz wynosi ponad 30 stopni Celsjusza. I choć wydawać się może oczywiste, że dzieci czy zwierząt nie można zostawiać w nagrzanym aucie - nawet na krótko, nie wszyscy o tym pamiętają.Ci, którzy dopuszczą się takiego zachowania, muszą liczyć się z mandatem i poważnymi konsekwencjami. Policjanci apelują, że gdy widzimy taką sytuację, trzeba koniecznie zadzwonić na numer alarmowy, natomiast przy bezpośrednim zagrożeniu życia, wybić szybę.
Latem dość mocno wybrzmiewa pojęcie szoku termicznego, który powstaje w momencie reakcji rozgrzanego ciała ze środowiskiem o dużo niższej temperaturze, lecz może do niego dojść również przy nagłym wzroście temperatury. Najczęściej do szoku termicznego dochodzi, gdy rozgrzani wbiegamy lub też skaczemy do zimnej wody. Skutki przebycia wstrząsu mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, ale też życia człowieka. Szok termiczny może doprowadzić do zaburzeń oddychania czy też krążenia. Jest to również najczęstszy powód śmierci nad wodą. Jak do niego dokładnie dochodzi?
Udar słoneczny zwany jest udarem cieplnym, ale też porażeniem cieplnym lub słonecznym. Powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu-przede wszystkim karku oraz głowy. Do przegrzania może dojść również z powodu przebywania w dusznych pomieszczeniach czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Udar jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych czy dzieci. Jakie są pierwsze objawy udaru słonecznego i jak sobie z nim poradzić?