Europa płonie – i to dosłownie. Fala upałów przetacza się przez kontynent, a w kolejnych państwach wprowadzany jest czerwony alert pogodowy. Na południu Włoch, w Hiszpanii, Francji i Portugalii temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza, paraliżując życie codzienne, zamykając szkoły, wstrzymując pracę tysięcy ludzi i prowadząc do tragicznych w skutkach zgonów. Do Polski również nadciąga fala upałów – pytanie brzmi: czy jesteśmy na nie gotowi?We Włoszech, Hiszpanii, Francji i Portugalii obowiązują czerwone alerty pogodowe. W Portugalii padł rekord: 46,6°C. Upały paraliżują życie publiczne i prowadzą do suszy oraz pożarówIMGW wydał w Polsce ostrzeżenia drugiego stopnia. W wielu regionach Polski temperatury dochodzą do 36°CEksperci ostrzegają przed odwodnieniem, udarami i zagrożeniem życia dla seniorów, dzieci i osób chorych
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje: nad Polskę nadciąga fala piekielnych upałów. Już od początku lipca w wielu rejonach Polski termometry wskażą temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Najgorzej ma być w czwartek, kiedy to na zachodzie Polski będzie nawet 38 st. C. IMGW oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelują o ostrożność – takie temperatury zwiększają ryzyko zgonu.IMGW ostrzega przed temperaturami sięgającymi nawet 38°C w Polsce, a WHO apeluje o działania ochronneWHO alarmuje: upał nasila choroby przewlekłe, wywołuje odwodnienie, udary cieplne i niewydolność krążeniaPodczas upałów unikaj słońca, chłódź mieszkanie, pij dużo wody, noś lekkie ubrania i pomagaj osobom zagrożonym
Kolonie i letnie wyjazdy to dla dzieci świetna okazja nie tylko do beztroskiej zabawy, ale również naukowi samodzielności. Niestety, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem urazów. Wybite zęby, złamania kończyn, urazy głowy – w trakcie wypoczynku może wydarzyć się dosłownie wszystko. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać przed wyjazdem o odpowiednie ubezpieczenie dziecka na kolonie. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę? Wyjaśniamy.Kolonie to dla dzieci czas zabawy, ale i zwiększonego ryzyka urazów, dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, szczególnie NNW i OC, które chronią w razie wypadków lub szkód wyrządzonych przez dzieckoW przypadku wyjazdów zagranicznych niezbędna jest polisa obejmująca koszty leczenia, transport medyczny i assistance, ponieważ podstawowe ubezpieczenia organizatora mogą nie wystarczyćGdy dojdzie do wypadku, rodzice mogą ubiegać się o odszkodowanie, a w razie zaniedbań opiekunów – również o rekompensatę z tytułu ich odpowiedzialności.
Intensywne słońce latem daje się we znaki już od rana. W wakacyjnych kurortach kuszą nas okulary przeciwsłoneczne wystawione na stojakach przed sklepikami, ich szeroki wybór znajdziemy też w sklepach odzieżowych w działach z dodatkami. Przyciemniają pole widzenia i są ciekawą ozdobą, w dodatku zwykle nie są drogie. Czy warto jednak po nie sięgać?Okuliści ostrzegają: takie okulary mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Chodzi o to, że okulary na słońce, aby chronić wzrok, muszą mieć odpowiedni filtr UV. Ten jednak kosztuje, dlatego nie znajdziemy go w tanich produktach ze straganów.Tanie okulary bez filtra UV mogą poważnie zaszkodzić oczom Dobre okulary przeciwsłoneczne zawsze mają certyfikowaną ochronę UV Kapelusz, daszek, cień – to alternatywy, gdy nie mamy porządnych okularów.
Majówka za nami, a wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Najwyższa pora, by zorganizować naszym pociechom letni wypoczynek. Trwa 5. edycja programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA, w ramach którego można otrzymać aż 5000 zł dofinansowania. Kto może ubiegać się o te pieniądze i jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? To warto wiedzieć.
Upały w pełni. Temperatura na zewnątrz wynosi ponad 30 stopni Celsjusza. I choć wydawać się może oczywiste, że dzieci czy zwierząt nie można zostawiać w nagrzanym aucie - nawet na krótko, nie wszyscy o tym pamiętają.Ci, którzy dopuszczą się takiego zachowania, muszą liczyć się z mandatem i poważnymi konsekwencjami. Policjanci apelują, że gdy widzimy taką sytuację, trzeba koniecznie zadzwonić na numer alarmowy, natomiast przy bezpośrednim zagrożeniu życia, wybić szybę.
Latem dość mocno wybrzmiewa pojęcie szoku termicznego, który powstaje w momencie reakcji rozgrzanego ciała ze środowiskiem o dużo niższej temperaturze, lecz może do niego dojść również przy nagłym wzroście temperatury. Najczęściej do szoku termicznego dochodzi, gdy rozgrzani wbiegamy lub też skaczemy do zimnej wody. Skutki przebycia wstrząsu mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, ale też życia człowieka. Szok termiczny może doprowadzić do zaburzeń oddychania czy też krążenia. Jest to również najczęstszy powód śmierci nad wodą. Jak do niego dokładnie dochodzi?
Udar słoneczny zwany jest udarem cieplnym, ale też porażeniem cieplnym lub słonecznym. Powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu-przede wszystkim karku oraz głowy. Do przegrzania może dojść również z powodu przebywania w dusznych pomieszczeniach czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Udar jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych czy dzieci. Jakie są pierwsze objawy udaru słonecznego i jak sobie z nim poradzić?