Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Latem uważaj na udar słoneczny. To pierwsze objawy porażenia słonecznego
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 27.06.2024 14:08

Latem uważaj na udar słoneczny. To pierwsze objawy porażenia słonecznego

Udar, udar słoneczny
Fot. Shutterstock/ Pearl Photo Pix

Udar słoneczny zwany jest udarem cieplnym, ale też porażeniem cieplnym lub słonecznym. Powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu-przede wszystkim karku oraz głowy. 

Do przegrzania może dojść również z powodu przebywania w dusznych pomieszczeniach czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Udar jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych czy dzieci. Jakie są pierwsze objawy udaru słonecznego i jak sobie z nim poradzić?
 

Czym jest udar słoneczny?

Choć wiele z nas pamięta, by latem chronić głowę, wciąż wiele osób nie chroni jej przed niebezpiecznym działaniem słońca. Z tego powodu jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze zdrowiem w letnim czasie jest udar słoneczny, inaczej porażenie słoneczne.

To sytuacja, w której przegrzane ciało nie jest w stanie oddać ciepła na zewnątrz. Występuje wtedy, gdy głowa i kark zostały poddane długotrwałemu działaniu promieni słonecznych. Prowadzi to do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów. Oddawanie ciepła staje się znacznie utrudnione lub też niemożliwe. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych oraz mózgu.

Te pieniądze można dostawać przed emeryturą. Nawet 1700 zł złotych miesięcznie Nie żyje Grzegorz Bloch, stylista gwiazd: "Jesteś przykładem, że nie warto żyć w stresie"

Kiedy może dojść do udaru słonecznego?

Do udaru słonecznego może dojść w gorącym klimacie, ale też podczas upału, w czasie dużego nasłonecznienia, podczas przebywania w gorących czy parnych pomieszczeniach, ale również podczas długiego marszu lub zabawy w czasie upału.

Warto też zaznaczyć różnice między udarem cieplnym a słonecznym. Udar cieplny jest wynikiem przebywania w środowisku o wysokiej temperaturze oraz najczęściej wysokiej wilgotności.  By do niego doszło, nie trzeba koniecznie przebywać na ogromnym, pełnym słońcu. Z kolei udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego, do którego dochodzi przez nadmierne nasłonecznienie ciała - głównie karku i głowy. Słońce padające bezpośrednio na głowę może prowadzić do przekrwienia opon mózgowych oraz samego mózgu.

Jakie są objawy udaru słonecznego?

Do objawów udaru słonecznego zalicza się: 
 

  • bóle głowy
     
  • zawroty głowy
     
  • zaczerwienienie i poparzenia skóry
     
  • osłabienie
     
  • niepokój
     
  • nudności
     
  • wymioty
     
  • dreszcze
     
  • silne zawroty głowy
     
  • zaburzenia widzenia
     
  • mowa niewyraźna, bełkotliwa, chód chwiejny
     
  • gorączka sięgająca powyżej 41 stopni C
     
  • przyspieszenie tętna
     
  • obfite pocenie się na początku, potem utrata potliwości
     
  • zwiotczenie mięśni
     
  • utrata przytomności
     

Jeśli chcemy pomóc chorej osobie, jak najszybciej odprowadźmy ją lub przenieśmy w chłodne lub zaciemnione miejsce. Z kolei gdy twarz chorego jest blada, głowę ułóżmy niżej tułowia, natomiast gdy jest czerwona - lepiej połóżmy go w pozycji półleżącej. Głowę oraz klatkę piersiową przykryjmy chłodnymi okładami z wody czy lodu. Gdy chory jest przytomny, podajmy mu duże ilości chłodnych płynów w małych porcjach, najlepiej lekko osolonej wody.

Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę na kilka kwestii, o których trzeba pamiętać podczas upałów. Bardzo ważne dobranie jest odpowiednich kosmetyków promieniochronnych. Przy wyborze należy zwracać uwagę m.in. na jego współczynnik ochrony. Z kolei sam kosmetyk powinno się nakładać w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry. Kosmetyk trzeba nakładać na skórę odpowiednio wcześniej - najlepiej przed wyjściem na słońce. Trzeba też pamiętać o ponownej aplikacji preparatu-w trakcie pływania, czy też wycierania ciała.

By ochronić organizm w gorące, słoneczne dni trzeba nosić jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Warto też zadbać odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem, ale też pić dużo wody, najlepiej niegazowanej oraz unikać alkoholu, odwadniającego organizm.

Czytaj też:

Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

Czy słońce leczy niedoskonałości? Wpływ słońca na skórę

Krem z filtrem SPF - najlepszy pod makijaż. Nasz ranking
 

 

Polecane