Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Szok termiczny to najczęstszy powód śmierci nad wodą. Jak do niego dochodzi?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.07.2024 10:38

Szok termiczny to najczęstszy powód śmierci nad wodą. Jak do niego dochodzi?

Szok termiczny, lato
Fot. East News/ Andrzej Iwanczuk

Latem dość mocno wybrzmiewa pojęcie szoku termicznego, który powstaje w momencie reakcji rozgrzanego ciała ze środowiskiem o dużo niższej temperaturze, lecz może do niego dojść również przy nagłym wzroście temperatury. Najczęściej do szoku termicznego dochodzi, gdy rozgrzani wbiegamy lub też skaczemy do zimnej wody. 

Skutki przebycia wstrząsu mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, ale też życia człowieka. Szok termiczny może doprowadzić do zaburzeń oddychania czy też krążenia. Jest to również najczęstszy powód śmierci nad wodą. Jak do niego dokładnie dochodzi?

Czym jest szok termiczny?

Pojęcie szoku termicznego odmieniane jest przez wszystkie przypadki, zwłaszcza latem. Szok termiczny nazywany jest wstrząsem termicznym. To stan zagrożenia zdrowia i  życia wynikający z kontaktu rozgrzanego organizmu z niższą nawet o kilkanaście stopni temperaturą. Do najczęstszych sytuacji jego występowania dochodzi po nagłym zanurzeniu w wodzie po wcześniejszym rozgrzaniu słońcem.

O najczęstszej przyczynie wystąpienia szoku termicznego mówi się wtedy, gdy zbyt szybko wbiega się do wody lub też skacze się do wody po wcześniejszym długim przebywaniu na słońcu. Do szoku termicznego może dość również w wyniku wypadku, m.in. wypadnięcie z łodzi z czy kajaka. Choć szok termiczny kojarzony jest z latem, warto zaznaczyć, że może do niego dojść również zimą, m.in. po wpadnięciu pod taflę lodu. Zdarza się to również przy morsowaniu.

Czym jest szok termiczny i jak sobie z nim radzić?
Fot. Freepic
Dodatkowe pieniądze dla seniorów, nawet 500 zł do emerytury. Wiadomo, kto może je uzyskać Lody na odchudzanie, czyli jesz smacznie i chudniesz? Dieta lodowa ma coraz więcej zwolenników

Kiedy mamy do czynienia z szokiem termicznym?

Szok termiczny może też występować po intensywnym wysiłku fizycznym, po opuszczeniu solarium czy też sauny, po wyjściu z klimatyzowanych pomieszczeń, w których temperatura ustawiona jest na znacznie niższą, niż ta, która jest na zewnątrz.

Warto też wymienić czynniki, które mogą powodować, że jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie szoku termicznego, takie jak m.in. spożywanie alkoholu, zażywanie niektórych leków, odwodnienie organizmu, przewlekłe choroby układu krążenia i układu oddechowego czy też przemęczenie organizmu. Narażone na wystąpienie szoku termicznego są mocno oczywiście zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Najczęstsze objawy szoku termicznego

Wśród najczęściej występujących objawów wstrząsu termicznego zalicza się m.in. zaburzenia świadomości, a w niektórych przypadkach nawet utratę przytomności, hiperwentylację, prowadzącą do parestezji, zawrotów głowy, mroczków czy zaburzeń świadomości. Możliwy jest też skurcz krtani. Mowa w tym przypadku o braku oddechu. 

Dzieje się tak w wyniku nagłego skurczu mięśni, w tym mięśni krtani. Taka sytuacja może mieć miejsce po upadku do wody z zanurzeniem głowy, gdy woda przedostaje się do górnych dróg oddechowych. Z kolei panika, która jest naturalnym skutkiem szoku termicznego, występuje przede wszystkim wtedy, gdy woda dostaje się do uszu oraz nosa.

Działanie w przypadku wystąpienia szoku termicznego

Podstawowym działaniem, gdy mamy do czynienia z szokiem termicznym jest ustabilizowanie temperatury ciała poszkodowanej osoby. Bardzo ważne jest jednak to, by zapobiegać sytuacjom, w których mógłby pojawić się szok termiczny.

Przed wejściem do chłodnej wody zaleca się przyzwyczajenie naszego organizmu do niższej temperatury. Dobrym rozwiązaniem będzie spacer chłodzący nasze kostki, a później powolne zwilżanie karku, ramion czy okolic serca. Dopiero potem możliwe jest głębsze wejście do wody. Warto zaznaczyć, że należy unikać szybkiego wbiegania do wody lub też skakania. Bardzo ważne jest też to, by się nawadniać.

Czytaj też:

Nie musisz lecieć do Grecji. Taka pogoda będzie w Polsce

Klimatyzacja w samochodzie bywa zgubna. Co zrobić, by się nie rozchorować?

Wiosna, lato, jesień, zima. Sprawdź, jakim typem urody jesteś i co ci pasuje