Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dodatek Z Zus

Dodatek Z Zus

dodatek z ZUS

Kobieta licząca w portfelu drobne
21.05.2024 12:19 Za taką emeryturę nawet chleba nie kupisz. Tyle wynosi najniższa wypłata w Polsce

Ile wynosi najniższe pobierana emerytura w Polsce? Ta kwota może szokować. To aż 878 tysięcy razy mniej niż najwyższa. Chodzi dosłownie o grosze.Wiele osób ma zastrzeżenia co do wysokości swojej emerytury i słusznie – niektóre świadczenia, mimo dużego stażu pracy po prostu nie starczają na życie. Narzekają też gwiazdy, które przepracowały całe życie na umowie o dzieło, nie odprowadzając składek – ich emerytury wynoszą jedynie kilka  złotych. Są jednak osoby, które od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostają zdecydowanie mniej. Oto krótka historia najmniejszych emerytur w Polsce.

ZUS, emerytura
16.05.2024 10:18 Te osoby muszą zwrócić "trzynastkę". Ważny komunikat ZUS

W kwietniu 13. emeryturę otrzymało 8,5 mln emerytów i rencistów. Niestety okazuje się, że część z nich musi dokonać jej zwrotu. Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych wydał w tej sprawie ważny komunikat. 

Babcia, babciowe
12.05.2024 22:07 Babciowe 2024. Jak dostać od 500 do 1500 zł. Kiedy wypłaty?

Babciowe to popularna nazwa świadczenia wypłacanego rodzicom małych dzieci. Mogą oni przeznaczyć te pieniądze dla babci, za opiekę nad dzieckiem, kiedy sami wrócą do pracy. Projekt rządu ma pozwolić rodzicom na aktywność zawodową.

pacjent u lekarza
11.05.2024 20:32 Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Chorują tysiące Polaków

Nowotwór jest ciężką chorobą, która zmienia życie chorego praktycznie z dnia na dzień. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że choroba nowotworowa uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności, a co za tym idzie – szeregu ulg.Dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności chorzy na raka mogą zyskać dodatkowe dni urlopu, ulgę rehabilitacyjną, a także możliwość odliczenia od podatku kosztu zakupu wyrobów medycznych czy leków. A to nie koniec korzyści.

Dwie starsze panie spacerujące z kijkami nad morzem, w tle zachód słońca
09.05.2024 09:45 Te osoby mogą dostawać "trzynastkę" co miesiąc. Wystarczy, że wypełnią jeden wniosek

W zeszłym roku dodatek ten wynosił 565 zł. W tym roku wzrósł prawie trzykrotnie, osiągając kwotę 1780 zł – tyle samo co "trzynastka". Osoby uprawnione do tego świadczenia mogą dostawać tę kwotę co miesiąc. Muszą jednak wypełnić odpowiedni wniosek.

Emerytka sprzedaje na ulicy warzywa
15.03.2024 18:33 Tyle wyniesie 14. emerytura. Niektórzy dostaną tylko 50 złotych

W 2024 roku seniorzy podobnie, jak w poprzednich latach, otrzymają od ZUS-u 13. i 14. emeryturę. Ze względu na wysoką inflację możliwa jest też druga waloryzacja emerytur, co może nastąpić jesienią. Kiedy wypłata "trzynastek" i "czternastek"? Ile wyniosą? Dziś skupimy się na tym drugim.14. emerytura to dla wielu emerytów "być albo nie być": dodatkowe pieniądze na leki, na węgiel i drewno. Niestety niektórzy nie mogą liczyć na duży zastrzyk gotówki i będą musieli zadowolić się kwotą raptem kilkudziesięciu złotych. 

Spacer
21.02.2024 14:16 Waloryzacja renty z ZUS. Dodatek wzrośnie nawet do kilku tysięcy

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Zebrowski powiedział, że marcowa waloryzacja nie będzie dotyczyć tylko rent i emerytur. Większe będą także kwoty dodatków i świadczenia pieniężne. Wzrośnie m.in. dodatek pielęgnacyjny. Ile pieniędzy otrzymamy? 

senior
09.10.2023 18:42 Komu przysługuje dodatkowe 500 zł z ZUS?

Jakie kryteria należy spełniać, aby wystąpić do ZUS o dodatek nazwany „500+ dla niepełnosprawnych”? Znów pojawiły się niejasności, komu się należy.Przyznawany jest od 1 października 2019 roku. Ponad 388 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, co miesiąc dostawała go z ZUS. Rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji w dalszym ciągu wielu osobom stwarza spory kłopot. Jakie kryteria należy spełniać, aby móc ubiegać się o dodatek potocznie nazywany „500+ dla niepełnosprawnych”?