3 najlepsze sposoby na otarcia ud. Koniec z bólem

Wreszcie przyszło prawdziwe lato, czas wyjąć z dna szafy zapomniane sukienki i spódniczki. Lekkie, zwiewne ubrania dodają nam uroku i swobody w upalne dni, ale mogą też przyczyniać się do przykrych dolegliwości. Jeśli latem zmagasz się z bolesnymi otarciami ud, koniecznie czytaj dalej.
- Na powstawanie otarć wpływa ciepło, wilgoć i tarcie
- Sposoby zapobiegania otarciom na udach
- Leczenie bolesnych otarć
Bolesne otarcia skóry
Kiedy skóra pociera o skórę, może dojść do bolesnych otarć i odparzeń. Podrażnienia tego typu nasila wysoka temperatura i wilgoć; dlatego często pojawiają się nie tylko na udach, ale również pod biustem, pod pachami, między pośladkami i w fałdach skóry np. na brzuchu – wszędzie tam, gdzie intensywnie pocimy się w gorące dni.
Objawy otarć są zazwyczaj łagodne, a bolesne dolegliwości nasilają się pod wpływem dotyku. Symptomy obejmują najczęściej:
• czerwoną wysypkę,
• uniesione guzki,
• uczucie gorąca na dotkniętym otarciami obszarze skóry,
• uczucie pieczenia lub kłucia,
• swędzenie,
• tkliwość,
• łuszczącą się, suchą skórę.
W skrajnych przypadkach zaniedbane otarcia mogą powodować poważniejsze objawy, w tym bolesne obrzęki, pękanie skóry, krwawienia, pęcherze i owrzodzenia, a nawet bóle mięśni i wtórne infekcje.
Jak zapobiegać odparzeniom ud?
1. Specjalna bielizna na uda
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania obtarciom na udach jest stosowanie mechanicznych barier, które zapobiegają ocieraniu się skóry o skórę. Na rynku dostępne są przeróżne rozwiązania – od zwykłych rajstop, które niekoniecznie sprawdzą się w upalne dni, po specjalne opaski na uda, które trzymają się na nogach jak samonośne pończochy, czyli na paseczkach z silikonu. Dobrym rozwiązaniem mogą być też majtki z krótkimi nogawkami lub bawełniane leginsy czy spodenki na rower.
2. Kosmetyki dla… dzieci
Jeśli nie chcesz inwestować w nową bieliznę, możesz skorzystać ze sprawdzonych sposobów mam na… odparzenia pieluszkowe. Puder dla niemowląt skutecznie wchłania wilgoć, i zapobiega „sklejaniu się” skóry. Wybierając zasypkę przeciw odparzeniom, musisz jednak pamiętać o regularności – jednorazowa aplikacja na cały dzień nie wystarczy.
Kolejna opcja to krem na odparzenia dla dzieci; ten kosmetyk zapewnia skórze poślizg, co redukuje tarcie, a jednocześnie odżywia naskórek. Podobnie jak w przypadku pudru efekt nie utrzyma się cały dzień. Aplikacje trzeba powtarzać, a między nimi dokładnie myć i osuszać skórę.
3. Domowe sposoby na otarcia ud
Potrzebujesz sposobu „na już”? Na pewno masz w domu antyperspirant – najlepiej sprawdzi się ten w sztyfcie. Kosmetyk zahamuje wydzielanie potu i tym samym zlikwiduje problem wilgoci. Dezodorant w sztyfcie może jednocześnie zapewnić skórze poślizg. W walce z nadmierną wilgocią sprawdzi się też talk!

Zamiast hamować pocenie, możesz postawić na… poślizg. Odrobina olejku (np. do masażu lub opalania) stworzy na skórze cienki film, który będzie zapobiegał sklejaniu się ud. Jeśli nie przeszkadza ci tłusta konsystencja, możesz też użyć zwykłej wazeliny lub cudownego Sudocremu. Przeczytaj też: Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty
Jak leczyć otarcia ud?
Jeżeli nie udało ci się uniknąć odparzeń, czas na leczenie. Na szczęście odparzenia ud zwykle goją się szybko – o ile zapewnisz skórze odpowiednie warunki. Przede wszystkim zabezpiecz ją przed dalszymi podrażnieniami.
W leczeniu otarć kluczowa jest higiena. Dokładnie oczyść skórę zwykłym mydłem i wodą. Unikaj mocno perfumowanych żeli pod prysznic i pod żadnym względem nie używaj peelingów. Po osuszeniu czystej skóry nałóż żel aloesowy lub krem na odparzenia dla dzieci.

Przykre dolegliwości powinny ustąpić w ciągu maksymalnie kilku dni. Jeśli jednak zauważysz niepokojące nasilenie objawów, koniecznie udaj się do lekarza.
Źródła: my.clevelandclinic.org, pacjenci.pl




































