Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko

Dziecko

Stres w czasie ciąży
21.01.2021 01:00 Wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka. Może prowadzić do zmian w mózgu

Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nadmierny stres ma negatywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie kobietom w ciąży mówi się, że powinny jak najmniej się denerwować i unikać jakiegokolwiek stresu. Często jednak nie mówi się, jaki dokładnie może mieć on wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i rozwój jej dziecka.Naukowcy pod kierownictwem Uniwersytetu w Edynburgu postanowili zbadać, czy stres w czasie ciąży może mieć wpływ na rozwój dziecka. Swoimi wynikami podzielili się w czasopiśmie eLife. Samo badanie sfinansowała światowa organizacja charytatywna dla dzieci Ichworld.

W jaki sposób zmienia się ciało po porodzie?
17.12.2020 01:00 W jaki sposób zmienia się ciało po porodzie?

Urodzenie dziecka to szczególny moment w życiu każdej mamy, który z jednej strony wiąże się z ogromną dawką szczęścia, zaś z drugiej oznacza przemęczenie i wyczerpanie, przejawiające się w każdym ruchu. Pomimo iż najtrudniejszy moment ciąży, czyli poród, kobieta ma już za sobą, to nie znaczy, że teraz będzie już tylko lepiej. Pierwsze dni po porodzie to trudny moment dla mamy. Niezależnie od tego czy poród odbywał się siłami natury czy przez cesarskie cięcie, dolegliwości występujące tuż po nim będą w każdym przypadku takie same. Zalicza się do nich: duży brzuch, obwiśniętą skórę, obrzęknięte stopy, skurcze, popękane naczynka, podkrążone oczy, cięższy biust, zaburzenia hormonów, wzmożoną potliwość, bóle w kroczu, uniemożliwiające poruszania się czy niski pociąg seksualny. Przyjmuję się, że okres odzyskiwania dawnej sylwetki, czyli połóg, trwa około sześciu tygodni. Jednakże w przypadku każdej kobiety ten czas może ulec zmianie. Niemniej jednak uznaje się, że ten okres zezwala na utrzymanie równowagi i przywrócenie dawnej formy. Połóg objawia się stopniowo, przez co można podzielić go na kilka etapów.

Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania
15.11.2020 01:00 Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Ulewanie pojawia się u noworodków zarówno karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. O ile ta przypadłość nie pojawia się za często, to nie powinna niepokoić rodziców. Aczkolwiek jeżeli ulewanie pojawia się po każdym posiłku, to warto skonsultować się z pediatrą, gdyż może być to oznaką różnych dysfunkcji układu pokarmowego, czy alergii pokarmowych, a zwłaszcza uczulenia na mleko. Należy też obserwować, czy przy ulewaniu nie widać żadnych domieszek krwi, a także czy przyrost masy ciała dziecka jest prawidłowy, gdyż wtedy może być to oznaką choroby. Jednakże jeśli ulewanie pojawia się sporadycznie, to jest to sytuacja do opanowania. Ulewanie występuję przeważnie bezpośrednio po karmieniu, ale mogą przytrafić się sytuację, że nastąpi ono w jego trakcie lub po kilkudziesięciu minutach po przyjęciu pokarmu. Niemowlak nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętego zwieracza przełyku, przez co przyjęty przed chwilą pokarm, może wracać ku górze żołądka. Wtedy ulany pokarm nie będzie różnił się od tego, które dziecko spożyło kilka chwil wcześniej. Natomiast w sytuacji, gdy ulewanie występuję w pewnym odstępie czasu po karmieniu, a co za tym idzie spożyty pokarm, będzie miał kontakt z żołądkiem, to wówczas rodzic może poczuć nieprzyjemny i kwaśny zapach, przypominający zważone mleko. Ulewanie jest zjawiskiem fizjologicznym, które przeważnie występuję do szóstego miesiąca, jednakże może ono trwać nawet do dwunastego miesiąca życia.

Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
13.11.2020 01:00 Zatrucie ciążowe - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zatrucie ciążowe jest zespołem charakterystycznych objawów chorobowych, dotykających kobiety w ciąży. Na gestozę szczególnie narażone są kobiety, które po raz pierwszy zachodzą w ciążę zarówno młode mamy, jak również te po 35. roku życia; panie, które spodziewają się ciąży mnogiej; a także te, które są obarczone przewlekłymi chorobami, jak: cukrzyca, choroba nerek, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, czy układu krążenia. Zatrucie ciążowe dotyka również kobiety niedożywione zarówno te, które walczyły z anoreksją, jak również te, zmagające się z otyłością. Gestozę możną podzielić na wczesną i późną. Wczesna pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęściej jest wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie podczas ciąży. Charakteryzuje się rannymi nudnościami oraz wymiotami, które niekiedy mogą trwać również cały dzień. Zazwyczaj przechodzi ona samoistnie i nie wymaga ingerencji lekarza. Jednakże nie należy jej lekceważyć, gdyż może prowadzić do odwodnienia. Wtedy może zajść konieczność uzupełnienia płynów wraz z cennymi elektrolitami, bogatymi w sód i potas. Groźniejszą odmianą zatrucia ciążowego jest gestoza późna, która występuję w trzecim trymestrze. Składa się z dwóch etapów: stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Jej objawów nie należy bagatelizować, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci matki lub/i płodu. Zapada na nią od pięciu do dziesięciu procent kobiet ciężarnych.