W drugiej połowie lutego wejdą w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania aptek i uprawnień farmaceutów. Nowela ustawy o świadczeniach w ramach opieki zdrowotnej wprowadzi ważne zmiany w zakresie dyżurów aptek oraz zasad wystawiania recept. Ważne: apteki, które nie wywiążą się ze swoich obowiązków, będą musiały zwrócić otrzymane środki.
Wciągnął Cię wir przygotowań do świąt i wyleciała Ci z głowy wizyta w gabinecie? Nic straconego! Zdobądź receptę nawet w 15 minut z 24% rabatem, a zdążysz kupić leki jeszcze przed pierwszą gwiazdką.Leczysz się z powodu przewlekłej choroby, ale zapomniałeś poprosić lekarza o nową receptę? Dopadła Cię nagła infekcja? A może przyjmujesz antykoncepcję, ale nie zdążysz umówić wizyty na czas? Spokojnie, Recepta Expert przychodzi z pomocą.
Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej. Jak Podaje ministerstwo Zdrowia, receptę transgraniczną można zrealizować wyłącznie za pełną odpłatnością, niezależnie od uprawnień, z których pacjent korzysta w Polsce. Po powrocie do kraju możliwe jest jednak uzyskanie zwrotu kosztów refundacji. Wystarczy złożyć wniosek do NFZ.
Podając numer PESEL przy realizacji e-recepty można narazić się na ryzyko wycieku wrażliwych informacji. Na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa zamiast dyktowania na głos w aptece naszego numeru PESEL.
To ważna zmiana dla wszystkich posiadaczy numeru PESEL. Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy – na ich podstawie będzie można zastrzec nie tylko numer PESEL, ale i instytucje takie jak banki, przed udzieleniem pożyczki, będą sprawdzić, czy PESEL jest aktywny. Wiemy, jak wpłynie to na wizyty lekarskie i realizację recept.