Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Apteki mają wyznaczone obowiązkowe nowe dyżury. Zmiany od 14 lutego
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 06.02.2025 08:00

Apteki mają wyznaczone obowiązkowe nowe dyżury. Zmiany od 14 lutego

dyżury farmaceutów, dyżury aptek
Fot. Canva/PIKSEL, Getty Images

W drugiej połowie lutego wejdą w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania aptek i uprawnień farmaceutów. Nowela ustawy o świadczeniach w ramach opieki zdrowotnej wprowadzi ważne zmiany w zakresie dyżurów aptek oraz zasad wystawiania recept. Ważne: apteki, które nie wywiążą się ze swoich obowiązków, będą musiały zwrócić otrzymane środki. 

Zwrot środków za niewykonane dyżury

Zgodnie z nowymi przepisami, apteki mają obowiązek zwrotu ryczałtowego wynagrodzenia wraz z odsetkami, jeśli wyznaczone dyżury nie odbędą się lub będą pełnione tylko w ograniczonym zakresie. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał prawo, aby wezwać daną aptekę w celu uiszczenia należności w określonym terminie do 14 dni. Od tej zasady są pewne wyjątki, m.in. sytuacja siły wyższej, klęski żywiołowe, choroba farmaceuty. 

Warto przeczytać: Gdy zauważysz, wzywaj karetkę. Masz tylko cztery minuty

W takich okolicznościach, które co prawda wymagają zgłoszenia i wypełnienia odpowiednich dokumentów, zwrot środków finansowych nie będzie konieczny. 

„Ustawodawca podkreślił, że wyjątki te obowiązują jedynie w sytuacjach prawidłowo udokumentowanych i zgłoszonych we wskazanych terminach” – wyjaśnia Naczelna Izba Aptekarska.

apteka canva Drazen Zigic, Getty Images.jpg
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał prawo, wezwać aptekę w celu zwrotu należności. Fot. Canva/Drazen Zigic, Getty Images
Ten nowotwór czai się w szczycie płuca, ale widać go po oku. Zmienia nawet połowę twarzy Toksoplazmoza – jedna z najczęstszych chorób zakaźnych. Jest bardzo dużym zagrożeniem

Nowe uprawnienia farmaceutów w zakresie wystawiania recept

Jednym z ważniejszych elementów nowelizacji ustawy, o której już wspominaliśmy, jest rozszerzenie kompetencji farmaceutów w zakresie wystawiania recept. Z chwilą, gdy nowela wejdzie w życie, będą oni mogli wypisywać refundowane recepty na wszystkie szczepionki stosowane u osób dorosłych od 18. roku życia (w ramach szczepień ochronnych).

Dowiedz się więcej: Braki w aptekach i mafia lekowa. O co chodzi? Farmaceuta wyjaśnia

Oznacza to, że dotychczasowa możliwość wystawiania szczepionek jedynie przeciwko grypie została znacznie rozbudowana. Uprawnienia farmaceutów będą obejmowały programy bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów oraz inne kategorie pacjentów uprawnionych do refundacji. Jedynym warunkiem, aby recepta była wystawiona i zrealizowana, jest pozytywna weryfikacja pacjenta w systemie SIM pod kątem jego historii leczenia.

apteka canva Syda Productions.jpg
Uprawnienia farmaceutów będą obejmowały programy bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Fot. Canva/Syda Productions

Recepty Pro auctore i Pro familia - o co chodzi?

Warto wspomnieć o jeszcze jednej zmianie, którą wprowadza nowelizacja ustawy, a mianowicie o doprecyzowaniu zasad wystawiania recept Pro auctore (dla siebie) i Pro familia (dla bliskich) – w sytuacjach zagrożenia zdrowia. 

Zgodnie z zapowiedzią Naczelnej Izby Aptekarskiej, zapis ten potwierdza, iż farmaceuci będą mieli dodatkowe uprawnienia, umożliwiające im wypisywanie tego typu recept łącznie z możliwością refundacji w przypadku dzieci i osób starszych. W przypadku recept refundowanych na szczepionki nie ma również obowiązku podawania przyczyny zastosowania preparatu.

Zobacz także: W aptece nie było leku. 44-latek zmarł