Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ważne zmiany w numerach PESEL od 1 czerwca 2024. Wiemy, czy wpłyną na e-recepty
Daria  Siemion
Daria Siemion 22.05.2024 08:48

Ważne zmiany w numerach PESEL od 1 czerwca 2024. Wiemy, czy wpłyną na e-recepty

Ważne zmiany w nr pesel
Fot. Canva

To ważna zmiana dla wszystkich posiadaczy numeru PESEL. Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy – na ich podstawie będzie można zastrzec nie tylko numer PESEL, ale i instytucje takie jak banki, przed udzieleniem pożyczki, będą sprawdzić, czy PESEL jest aktywny. Wiemy, jak wpłynie to na wizyty lekarskie i realizację recept.

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL

Oszuści wyłudzają numery PESEL podając się za pracowników banków, ubezpieczalni, a nawet szkół. Robią to podczas rozmów telefonicznych, online, a nawet SMS-em. Zdarza się też, że z przychodni czy laboratoriów wyciekają dane albo po prostu zgubimy portfel, dowód osobisty lub paszport.

Jeżeli mamy podejrzenie, że nasz PESEL mógł wpaść w niepowołane ręce, lepiej go zastrzec, dzięki czemu nikt nie weźmie na nas kredytu. Oszust, który będzie dysponował skradzionym numerem PESEL, natrafi w systemie na blokadę, a operacja nie zostanie sfinalizowana. Co istotne, jeśli stanie się inaczej, nie będziemy musieli spłacać zadłużenia.

Jednocześnie z numeru PESEL cały czas będzie można normalnie korzystać – zostanie on niejako "zamrożony", co jest dobrą opcją dla osób, które nie planują w najbliższym czasie brania kredytów, zawierania umów u notariusza, czy innych finansowych manewrów. Przepisy obowiązku sprawdzania ważności PESEL wchodzą w życie 1 czerwca 2024 roku.

Dowód osobisty i prawo jazdy w portfelu
Wyłudzenia na podstawie numery PESEL to nie rzadkość Fot. East News  / Arkadiusz Ziółek
Czy PESELE klientów aptek są bezpieczne? Jest porozumienie między UODO i GIF Jak wykupić receptę bez podania numeru PESEL? Tej formalności można uniknąć

Wpływ zastrzeżenia numeru PESEL na leczenie

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki - informuje w swoich mediach społecznościowych Ministerstwo Cyfryzacji. 


W związku z tym manewrem pojawia się wiele pytań, przede wszystkim tych dotyczących realizacji e-recept.  "Czy po zastrzeżeniu numeru PESEL będą mogła realizować recepty i umówić się do lekarza?" – pyta zaniepokojona pani Lucyna . 

 – Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej – uspokaja Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenie numer PESEL krok po kroku:
1. Zaloguj się na portalu mObywatel.gov.pl
2. Wybierz opcję “Zastrzeż PESEL”
3. Kiedy będziesz chciał cofnąć operację, kliknij “Cofnij zastrzeżenie”
Usługa jest darmowa i działa natychmiastowo.

Zobacz też:

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Emeryt pracował na nią 62 lata

Renta wdowia może wynosić nawet 7600 zł. Komu przysługuje i na czym polega?

Uzależnionym od alkoholu należy się renta. Świadczenie budzi kontrowersje

Polecane