Ciągłe infekcje, zatkany nos, chrapanie, a nawet problemy ze słuchem – to wszystko może być winą przerośniętego trzeciego migdałka. Rozwiązaniem tej sytuacji zwykle jest adenotomia, czyli chirurgiczne usunięcie migdałka.Na czym to polega? Czy zabieg jest bardzo inwazyjny? Jak wygląda rekonwalescencja i czy to prawda, że migdałek czasem odrasta, wyjaśnia nasz ekspert Leszek Cichosz, specjalista otorynolaryngologii pracujący w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, jak również prowadzący indywidualną praktykę lekarską, gdzie przyjmuje głównie dzieci.
Chrapanie dotyczy niemal co 2. człowieka. A jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jest to uciążliwe także dla partnerów osób chrapiących, to spokojnie można stwierdzić, że właściwie wszyscy odczuwają skutki chrapania.Jednak to, że chrapanie jest tak powszechne, nie oznacza, że powinniśmy traktować je jako coś naturalnego. To poważny problem, który może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Wyjaśniał nam to lekarz laryngolog, prof. dr hab. med. Antoni Krzeski.
Niemal każdy z nas od czasu do czasu pochrapuje, jednak dla niektórych chrapanie jest problemem przewlekłym. Chroniczne chrapanie może wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne i bywa uciążliwe dla pozostałych domowników, zwłaszcza dla partnerki czy partnera.
Na tę dolegliwość cierpi 40 procent populacji. A jeśli wziąć pod uwagę także partnerów osób chrapiących, to prawie każdy w mniejszym lub większym stopniu odczuwa skutki chrapania – chrapiąc osobiście lub nie mogąc spać w wyniku słuchania dźwięków wydawanych przez drugą osobę.Co więcej, chrapanie to nie tylko problem akustyczny. Może to być objaw poważnej choroby i nigdy nie należy go lekceważyć. O tym, jakie przyczyny mogą powodować chrapanie, oraz jak leczyć tę przypadłość, opowiada nam laryngolog, prof. dr hab. med. Antoni Krzeski.
W sezonie infekcyjnym przeziębienia i katary zdarzają się każdemu. Wcale nie są to „zwykłe” infekcje, które można sobie przechodzić, aż same miną. Jak podkreśla prof. dr hab. med. Antoni Krzeski, ten błąd popełnia mnóstwo osób, co może skutkować rozwinięciem się przewlekłego zapalenia zatok.Z emerytowanym kierownikiem Kliniki Otorynolaryngologii WUM rozmawiam o specyfice i rodzajach zapaleń zatok, a także o tym, jak należy prawidłowo leczyć te choroby.
Zdarza się tak, że budzimy się niewyspani, mimo że przespaliśmy całą noc. Okazuje się, że problemy ze snem mogą wiązać się z krzywą przegrodą nosową. Laryngolog Robert Wendt zdradził za pośrednictwem mediów społecznościowych, jak krzywa przegroda nosowa może zniszczyć nasz sen.
Dysfagia jest zaburzeniem, w którym występują problemy z połykaniem. Może to mieć różne przyczyny, takie jak m.in. nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni czy też przełyku. Zaburzenia połykania mogą skutkować poważnymi powikłaniami, dlatego objawów dysfagii nie można ignorować. Dr hab.n.med. Mirosław Szczepański zdradził na swoim profilu “Laryngologia po prostu” pięć głównych przyczyn zburzeń połykania, czyli dysfagii.
Patyczki kosmetyczne nie są polecane przez lekarzy laryngologów. Nic dziwnego – to kontrowersyjny produkt, do użycia którego należy podchodzić z wyjątkową rozwagą i precyzją. Jeden nieostrożny ruch i możemy mieć duży problem.Ucho to narząd bardzo czuły i delikatny. Na końcu przewodu słuchowego znajduje się błona bębenkowa. To cienka struktura, którą łatwo można uszkodzić, kiedy nieumiejętnie "grzebie” się w uchu patyczkiem. Jak to wygląda – pokazał lekarz.
Woskowina chroni i nawilża przewód słuchowy i błonę bębenkową. Jest naturalną wydzieliną uszną. Jednak jej nadmiar jest już szkodliwy i bywa, że jest objawem choroby. Gdy w przewodzie słuchowym pojawi się czop woskowinowy, należy niezwłocznie go usunąć. Jak to zrobić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.