Zatkane ucho. Jak usunąć czop z wosku?
Woskowina chroni i nawilża przewód słuchowy i błonę bębenkową. Jest naturalną wydzieliną uszną. Jednak jej nadmiar jest już szkodliwy i bywa, że jest objawem choroby. Gdy w przewodzie słuchowym pojawi się czop woskowinowy, należy niezwłocznie go usunąć. Jak to zrobić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.
Woskowina uszna – co to jest?
Jest to oleista substancja, naturalnie znajdująca się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. W jej składzie znajduje się sebum i wydzieliny gruczołów apokrynowych. Znajdują się w niej również złuszczone komórki nabłonka płaskiego i włosy. Przeważnie ma żółty, brązowy lub jasnożółty kolor. Woskowina u dzieci jest zazwyczaj jaśniejsza niż u dorosłych.
Funkcją woskowiny jest ochrona przewodu słuchowego przed grzybami, bakteriami i zanieczyszczeniami. Również nawilża i dba o utrzymanie prawidłowego pH w przewodzie słuchowym.
Oznaką zaawansowanej infekcji jest przeważnie zielona wydzielina w uszach. Wbrew pozorom obecność krwi w woskowinie nie zawsze musi być powodem do niepokoju. W przewodzie słuchowym występują naczynia krwionośne, więc obecność krwi w woskowinie bywa niekiedy objaw zadrapania.
8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyć Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie.Czop woskowinowy – co to jest?
Nadmiar woskowiny w uchu może spowodować, że zbije się ona w grudki i powstanie czop woskowinowy. Jego obecność często blokuje przewód słuchowy i powoduje dyskomfort. Objawy świadczące o występowaniu korka woskowego to:
• ból ucha,
• szumy uszne,
• problemy ze słuchem,
• zaburzenia słuchu,
• kaszel,
• świąd ucha.
Przyczyn powstawania czopa woskowego jest wiele. Przeważnie wynika to z nadmiernej pracy gruczołów łojowych lub niewłaściwej higieny uszu. Paradoksalnie nawet zbyt częste czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi może spowodować, że w przewodzie słuchowym powstanie czop.
Jeśli masz uczucie zatkanego ucha, a w przewodzie słuchowym nie ma nadmiaru woskowiny, może to świadczyć o rozwoju schorzeń takich jak choroba Meniere’a lub o ostrym zapaleniu trąbki słuchowej.
Fot. Ground_Picture/Shutterstock
Jak usunąć z ucha korek woskowy?
Warto z tym problemem udać się do laryngologa. Wybór metody jest zależny od wielu czynników, dlatego wskazana jest konsultacja z lekarzem. Czop woskowinowy najczęściej usuwa się jedną z trzech metod. Są to irygacja ucha, rozpuszczanie woskowiny i mechaniczne usuwanie woskowiny.
Irygacja ucha polega na płukaniu ucha i wykonuje ją lekarz lub pielęgniarka w gabinecie laryngologicznym. Polega na wtłaczaniu pod odpowiednim ciśnieniem wody i usunięciu czopka.
Mechaniczne usuwanie woskowiny wykonuje lekarz. Robi to za pomocą specjalistycznych narzędzi.
Woskowinę można spróbować również rozpuścić samodzielnie – preparaty tego rodzaju można kupić w aptece.
Nie każda metoda oczyszczania sprawdzi się w każdym przypadku – np. u osób u których zachodzi duże ryzyko wystąpienia powikłań, niewskazane jest wykonywanie irygacji. Są to m.in. pacjenci onkologiczni.