Nie żyje Denisa Zajicova, finalistka kulinarnego programu “MasterChef”. Uczestniczka czeskiej edycji chorowała na guza mózgu. Mimo że podjęła intensywne leczenie, jej życia nie udało się uratować. Influencerka zmarła w wieku 35 lat, we wtorek 2 kwietnia.Smutną informacją podzielił się w mediach społecznościowych mąż kobiety. “Te słowa nie przychodzą mi lekko, ale nasza Deniska przegrała walkę z poważną chorobą" - czytamy na Instagramie.
"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" – twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.
Wszystkich nas zszokowała wiadomość o nowotworze księżnej Kate – tym bardziej, że niedawno dowiedzieliśmy się o raku króla Króla. Niestety w brytyjskiej rodzinie królewskiej na dwa nowotwory choruje też księżna Sarah Ferguson.Księżna Sarah Ferguson nie ukrywała przed Brytyjczykami i całym światem swojej choroby nowotworowej. Przyszło jej zmierzyć się z nią dwukrotnie. Gdy pokonała jednego raka, zaatakował kolejny.
Rak kręgosłupa rzadko kiedy jest pierwotny. W porównaniu z innymi nowotworami rzadziej się go też diagnozuje. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o nim, jest ból pleców. Jednak to tylko jeden z symptomów. Objawy choroby są niekiedy ukryte lub przypominają objawy niegroźnych dolegliwości. Dlatego też choroba bywa rozpoznana późno. Nowotwory mogą występować w całym ciele. Obecne są więc także w kanale kręgowym. Pocieszającym jest fakt, że zarówno wczesne rozpoznanie, jak i wczesne leczenia daje dużą szansę na wyzdrowienie.
4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.
Lekarz Dr Scott Noorda na Instagramie bierze pod lupę popularny przedmiot łazienkowy. Twierdzi, że może on powodować raka i wyjaśnia, dlaczego.
Nocne poty to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Zwykle nie są one groźne, jednak mogą też sygnalizować poważne choroby, takie jak nowotwór. Kiedy nie należy ich bagatelizować?
„Podaje się, że w ciągu życia, liczba osób, które możemy spotkać i zarażą się HPV wynosi około 80%. Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem" - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Jak można zarazić się wirusem HPV? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem – wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.
Urugwajskie media poinformowały o śmierci Miss Urugwaju Sheriki De Armas. Modelka 2 lata walczyła z nowotworem. Lekarze alarmują, że na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety.
50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Te, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, mają prawie 60 proc. ryzyko, że zachorują przed 50. rokiem życia. Nowotwór może być jednak związany z ponad 20 innymi mutacjami. Kiedy należą Ci się badania genetyczne?
Nagła, niezamierzona utrata wagi może sygnalizować raka trzustki. Nierzadko objaw ten jest jednak lekceważony przez pacjentów. Jakie jeszcze symptomy mogą świadczyć o tym podstępnym nowotworze? Co powinno wzbudzić niepokój?
O chorobach nowotworowych mówi się, że plagą naszych czasów. Tym, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie, są ich niecharakterystyczne objawy. Co więcej, nowotwory rozwijają się powoli, co również spowalnia proces diagnostyczny. Jednak czujne obserwowanie swojego ciała może sprawić, że szybciej zauważymy wczesne symptomy choroby.
Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej.
Dane są niepokojące: w ostatnich latach na raka endometrium choruje coraz więcej pacjentek w młodszym wieku. Wzrost zachorowalności na raka trzonu macicy wiążę się ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium.
Niepokojące wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA)! Według niego u 99% Polaków stężenie bisfenolu A "przekraczało bezpieczny poziom". Co to jest bisfenol A i jakie stanowi zagrożenie dla organizmu?
Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.
Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?
Ból kręgosłupa często odbieramy za objaw starzenia lub zwykłe przeciążenie kręgosłupa. Jednak przyczyn tego rodzaju bólu jest znacznie więcej. Co więcej, może sugerować schorzenia, których większość z nas nawet nie kojarzy z bólem kręgosłupa lędźwiowego! Co oznacza ból lędźwiowy? Kiedy należy z nim udać się do lekarza?
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Zarówno o tych, jak i innych nowotworach należy mówić jeszcze więcej – każdego roku zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Raka jajnika można rozpoznać po charakterystycznym rodzaju krwawienia. Gdy go zauważysz, nie zwlekaj i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za objawy? Odpowiedź poniżej.
Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?
Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.
Nowotwory narządów płciowych są jednym z głównych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla poprawy rokowań i jakości życia pacjentek. Niestety pod tym względem Polska wciąż goni Europę.
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Co roku ok. 5 tysięcy mężczyzn dowiaduje się o chorobie, a prognozy są niepokojące. Naukowcy z Indiania University wyodrębnili siedem czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Sprawdź, kto powinien być szczególnie ostrożny.
Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Pojawia się jednak rzadko (stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych). W początkowym stadium rozwoju zwykle nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości. Pierwszym objawem może być bezbolesny guzek, wyczuwalny palcami przez skórę szyi. Jakie jeszcze symptomy mogą wskazywać na raka tarczycy?
„Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Obecnie według danych, które mamy z Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty w Polsce pozostaje najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn.” - powiedział urolog lek. Paweł Nalej. Jakie są przyczyny raka prostaty? Jakie są objawy raka prostaty? Co powinno nas zaniepokoić? Jakie badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy mężczyzna? Na te i inne pytania odpowiada lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.