Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > słuch - pacjenci

Słuch - Pacjenci

dieta na dobry słuch
16.03.2025 07:00 Ten składnik wyraźnie poprawia słuch. Koniecznie wprowadź go do swojej diety

Nie dziwi fakt, że są takie składniki odżywcze, które pomagają w problemach ze stawami, w chorobach kardiologicznych, czy przy kłopotach ze wzrokiem. Jak się okazuje, w ten sam sposób możemy poprawić sobie nawet słuch. Niewiarygodne?A jednak – za procesy związane ze słyszeniem, są np. odpowiedzialne komórki rzęsate. I właśnie odpowiednia dieta jest w stanie je chronić i utrzymywać w dobrym stanie. A o jakie składniki chodzi?

Aparat słuchowy
27.02.2025 19:50 Obchody Światowego Dnia Słuchu 2025: koncert muzykoterapeutyczny i spotkanie w Senacie RP

Gala Fundacji SŁYSZĘ i koncert „podUSZKA” – wyjątkowe wydarzenia w Kajetanach w ramach Światowego Dnia Słuchu. Dzień przed głównymi obchodami Światowego Dnia Słuchu, 2 marca 2025 roku o godzinie 15:00, w Hotelu Park Kajetany odbędzie się II Gala Fundacji Profesora Skarżyńskiego SŁYSZĘ. Z okazji Światowego Dnia Słuchu, przypadającego 3 marca 2025 roku, w Polsce odbędzie się wyjątkowe wydarzenie mające na celu promocję profilaktyki słuchu oraz wsparcie osób z zaburzeniami słuchu.

prof. Piotr Skarżyński
31.01.2025 17:36 Co słychać w medycynie związanej ze słuchem?

Profesor Piotr H. Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach między innymi przewiduje trendy i omawia innowacje na 2025 rok w dziedzinie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. 

Skąd się biorą szumy w uszach?
24.01.2025 09:55 Skąd się biorą szumy w uszach? Niektóre powody są naprawdę zaskakujące

Wiele osób skarży się na różne szumy i piski w uszach. To niezwykle męczące zjawisko, które znacznie obniża komfort życia, jest przyczyną obniżenia koncentracji, może generować stres, nadpobudliwość i szereg innych dokuczliwych objawów.Czy można jakoś leczyć szumy uszne? Jest wiele sposobów, ale najważniejsze w tej kwestii to poznać przyczynę tych subiektywnych dźwięków. Osteopata wskazuje 8 podstawowych.

Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”
19.08.2024 09:52 Sarsa opowiedziała o chorobie, która upośledza jej najważniejszy zmysł. „Może będzie happy end?”

Sarsa to znana i popularna piosenkarka. Niewielu wiedziało jednak, że od lat zmaga się z poważną chorobą, która upośledza najważniejszy w jej karierze zmysł – słuch. Otoskleroza wywołuje upośledzenie, a nawet utratę słuchu. Jak podaje „Via Medica Journals”, w Europie częstość występowania otosklerozy wynosi 0,3–0,4%. Dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jej pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w okolicach 30 roku życia. Pomimo intensywnych badań, nie wiadomo o tej chorobie zbyt wiele.

Mizofonia: przyczyny, objawy, leczenie
08.08.2024 12:15 Chce ci się płakać, gdy ktoś obok mlaska i przeżuwa? Nie jesteś jedyny, to ma nawet swoją nazwę

Denerwujące mogą być dźwięki gryzienia i chrupania, które wydaje ktoś w naszym otoczeniu. Nie można się skupić, jeśli ktoś pstryka długopisem lub wybija palcami rytm. Skrobanie paznokciami o tapicerkę, albo żucie gumy, nawet jeśli odbywa się kilka metrów dalej, jest nie do zniesienia. Większość osób w ogóle nie zauważa tych dźwięków, ale jest taka grupa, którą przyprawiają one o dreszcze, przyspieszone bicie serca, powodują rozdrażnienie, a nawet prowadzą do wybuchów gniewu. Czy cierpią na jakąś chorobę? Nie, ale to, co przeżywają, to syndrom nadwrażliwości na dźwięki, zwany mizofonią.

Kobieta ze słuchawkami dousznymi
23.04.2024 13:23 Masz takie słuchawki? Oto, dlaczego powinieneś się ich pozbyć

Emitują dźwięk głośniejszy niż odkurzacz. Włożone do kanału słuchowego, mogą trwale uszkodzić słuch. Mowa o słuchawkach dousznych, z których każdego dnia korzystają miliony Polaków.Są małe, mieszczą się w kieszeni, a niektóre to modne gadżety. Popularność słuchawek dousznych nikogo nie dziwi, jednak niewiele mówi się o tym, że codziennie korzystanie z nich może doprowadzić do kłopotów ze słuchem,  zawrotów głowy, infekcji mózgu i problemów z równowagą. Co jeszcze grozi audiofilom?