Ten miód może być pomocny w walce z rakiem piersi. Nowe badanie niesie nadzieję
Rak piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Choć wciąż lekarze nie wynaleźli lekarstwa na raka, naukowcy z UCLA Health Comprehensive Cancer Center postanowili przeprowadzić badanie, które wykazało, że miód manuka może potencjalnie stanowić naturalną oraz alternatywną opcję zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu raka piersi.
W szczególności mowa o przypadku raka z dodatnimi receptorami estrogenowymi. To najczęstszy podtyp raka piersi, który stanowi ok. 70-80 proc. wszystkich przypadków.
Miód manuka naturalną opcją w profilaktyce raka piersi
Rak piersi jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów kobiet, natomiast jego wyleczalność jest zdecydowanie niższa, niż w innych krajach świata. Spowodowane jest to tym, iż zbyt mało kobiet wciąż wykonuje badania profilaktyczne. Niestety, większość nowotworów wykrywanych jest w zbyt zaawansowanym stadium.
Naukowcy z UCLA Health Jonsson Comprehensive Cancer Center postanowili przeprowadzić badanie, które wykazało, że miód manuka może potencjalnie stanowić naturalną, a także alternatywną opcję nie tylko w profilaktyce, ale też w leczeniu raka piersi. To nowe badanie przedkliniczne może dawać nadzieję dla pacjentek z rakiem piersi.
Miód manuka w walce z rakiem
Badanie opublikowane zostało w czasopiśmie Nutriens. Jak udało się ustalić naukowcom w eksperymentach przedklinicznych, miód manuka zmniejszył znacznie w zrost guza u myszy z komórkami receptorami ER-dodatnimi o 84 proc. T o jeszcze nie wszystko, gdyż nie wpłynął on na normalne komórki piersi oraz nie spowodował żadnych poważnych skutków ubocznych.
Jak się też okazuje, większe stężenie tego miodu prowadziło do większej redukcji komórek rakowych. Miód manuka zmniejszył też rozrastanie się komórek rakowych, nie wpływając na wzrost normalnych komórek nabłonka gruczołu piersiowego.
Miód manuka wywołuje apoptozę
Jak twierdzą naukowcy, miód manuka wywołuje apoptozę, czyli śmierć komórek raka piersi . Zwiększa on skuteczność metod leczenia, które już istnieją. Wśród nich wymieniany jest Tamoksifen, czyli powszechnie stosowany w leczeniu raka piersi z dodatnim receptorem estrogenowym - lek antyestrogenowy.
Zdaniem lekarzy istnieje pilna potrzeba metod leczenia, uchodzących za alternatywne, które mogą zapobiec rozwojowi odporności na leczenie hormonalne, a także poprawić długoterminowe przeżycie w przypadku wykrycia raka. Miód manuka, który od lat znany był ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwuletniajacych, jest bogaty w m.in. złożone węglowodany, aminokwasy oraz minerały.
To właśnie te związki wykazały potencjalne działanie przeciwnowotworowe na poziomie molekularnym przez hamowanie ścieżek, które aktywowane są w raku. Teoria naukowców jest taka, że jeden z mechanizmów polega na blokowaniu receptorów estrogenowych, a to czyni go potencjalnie skutecznym nutraceutykiem z walce z rakiem piersi.
Zdaniem naukowców wyniki dają nadzieję na opracowanie mniej toksycznej oraz naturalnej alternatywy dla tradycyjnej chemioterapii. Warto dodać, że składniki miodu manuka mają właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybiczne.
Czytaj też:
Na ten nowotwór zmarł Franciszek Smuda. To jego pierwsze objawy
Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza
Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jak rozpoznać chorobę? Położna radzi, jak się badać