Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.08.2024 09:45

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań

Zapalenie zatok przynosowych
Fot. Freepic/ Znany lekarz

Powikłania po zapaleniu zatok mogą występować w konsekwencji zaniedbania lub nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia chorych zatok. Pierwszym skutkiem nieleczonych zatok jest nasilenie typowych objawów, jak m.in. ból głowy czy gorączka.

Laryngolog  dr hab.n.med. Mirosław Szczepański w swoich kanałach social media przyjrzał się szerzej powikłaniom przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Lekarz podkreślił, że mimo iż w dobie antybiotykoterapii powikłania zdarzają się dość rzadko, ważne, by nie bagatelizować objawów przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Zatoki przynosowe: Co to jest?

Zatoki przynosowe to jamy powietrzne, łączące się z jamą nosa przez otwory w jej bocznych ścianach. Przestrzenie są wypełnione powietrzem i działają jak naturalne amortyzatory. Chronią mózg, ale też inne ważne struktury przed urazami. Poza ochroną mechaniczną zapewniają również odpowiednią izolację ciepła, biorą udział w emisji głosu oraz przewodzeniu i odbieraniu dźwięków.

Podczas oddychania zatoki biorą udział w oczyszczaniu, nawilżaniu i ogrzewaniu wdychanego powietrza, a tym samym zapobiegają wnikaniu do organizmu chorobotwórczych ustrojów. Dość częstym problemem są stany zapalne, które rozwijają się w ich obrębie. Laryngolog dr hab.n.med. Mirosław Szczepański wyjaśnił w swoich mediach społecznościowych, jakie są możliwe powikłania zatok przynosowych, które nie były leczone, bądź były leczone za późno.

 

Nie uwierzysz, jak łatwo zatrzymać czkawkę. Kardiochirurg zdradził swój sekret

Jakie są powikłania zapalenia zatok?

Lekarz podkreśla, że do najcięższego powikłania należy powikłanie wewnątrzczaszkowe za zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy też ropniem mózgu, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Kolejnym jest powikłanie wewnątrzoczodołowe z ropniem włącznie, które mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Następne dotyczy zapalenia kości czołowej. Czwarte to nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Ostatnie powikłanie to zdaniem lekarza zapalenie ucha środkowego, częściej występujące u dzieci.

“Mogę nieco uspokoić, ponieważ te powikłania są stosunkowo rzadkie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy dostęp do antybiotyków. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów przewlekłego zapalenia zatok” - podkreślił lekarz Mirosław Szczepański.

Objawy chorych zatok są najczęściej łagodne

Dodajmy, że objawy chorych zatok są najczęściej łagodne i pojawia się katar będący wynikiem infekcji i obrzęku błony śluzowej nosa i zatok. Chora osoba może mieć niewysoką gorączkę lub też stan podgorączkowy. 

W tym przypadku typowa też jest niedrożność przewodów nosowych, wyciek z nosa, przedni lub tylny, który określany jest jako spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, mowa nosowa, chrapanie oraz kaszel, który nasila się w nocy. Objawy najbardziej nasilone są w pierwszych kilku dniach, zmniejszając się w ciągu tygodnia.

Czytaj też:

Czy ból głowy występujący tylko przy schylaniu się oznacza chore zatoki?

Zapalenia zatok można uniknąć. Lekarz powiedział nam, co je wywołuje

Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci