To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce
Lekarze ostrzegają i biją na alarm. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na chorobę zakaźną, która atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczba zachorowań w Polsce gwałtownie rośnie, natomiast w Europie w ubiegłym roku stwierdzono aż 45-krotny skok wykrytych przypadków.
Epidemiolodzy podkreślają, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko tej chorobie. Nie jest to optymistyczna informacja, tym bardziej że chodzi o najbardziej zaraźliwego wirusa chorobowego na świecie.
Rodzice nie chcą szczepić dzieci
Ostatnie miesiące przyniosły niepokojące informacje odnośnie wzrostu zakażeń krztuścem oraz szkarlatyną . Jak wynika z komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polsce znacznie rośnie liczba przypadków na odrę, która uchodzi za zaraźliwą oraz groźną chorobę wirusową.
Wirus odry atakuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety, wielu rodziców nie chce szczepić swoich pociech. Statystyki odnośnie zachorowań na odrę w Polsce zmusiły Główny Inspektorat Sanitarny do działania, by zwrócił się do przedszkoli oraz szkół, aby te apelowały do rodziców oraz opiekunów dzieci.
Ogromny wzrost zachorowań
Jak się okazuje, wzrost zachorowań na odrę szczególnie był widoczny w okolicach Warszawy. Według epidemiologów jest to efekt spadku szczepień u dzieci. Jak wyjaśniał w rozmowie z Polsat News, Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, jednym z ostatnich przypadków jest zachorowanie ucznia z warszawskiego liceum, natomiast powiatowa stacja GIS ostrzegła kolejne placówki szkolne.
“Mamy prawie czterokrotny wzrost zachorowań, w całym 2023 roku zanotowaliśmy jedynie 36 przypadków” - tłumaczył rzecznik. Wiadomo, że od stycznia do marca tego roku potwierdzonych przypadków jest już 40, gdzie dwa lata temu było ich tylko 27 . Odra atakuje nie tylko Polskę. W Europie w 2023 r. zliczono już 42, 2 tys. przypadków choroby. Z kolei w 2022 r. było ich 941. Obecnie lekarze informują o 45-krotnym wzroście.
Zobacz też: Przeanalizowali składy 24 produktów z Biedronki i Lidla. Wnioski zaskoczą niejednego - Goniec Rozrywka
Jakie są objawy odry?
Lekarze podkreślają, że rodzice nie szczepią swoich pociech. Tymczasem dwie dawki szczepionki skutecznie mogą ochronić przez najbardziej zakaźną chorobą wirusową. W Polsce po raz pierwszy szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w latach 1872-1974. Szczepić się warto, tym bardziej że wirus odry jest najbardziej zakaźnym ze wszystkich. Jak informują lekarze, po wejściu w kontakt z tym wirusem zachoruje 90 proc osób, które są na niego nieodporne.
Przez pierwsze kilka dni występują takie objawy jak m.in. kaszel, katar, zapalenie spojówek z łzawieniem oraz bardzo wysoka gorączka. Z kolei na przekrwionej błonie śluzowej policzków zauważa się milimetrowe plamki Koplika. Później, 14 dni od zakażenia: w trzecim lub też czwartym dniu choroby występuje rumieniowa, nieswędząca, plamisto-grudkowa wysypka, zaczynająca się od linii włosów za uszami i rozprzestrzeniająca się w dół tułowia i kończyn. Odra zazwyczaj trwa 10 dni. Ciężej przechodzą ją jednak dorośli, niż dzieci.
Źródło: Polsat News
Czytaj też:
Półpasiec - komu szczególnie zagraża? 6 faktów i mitów
Kiła - diagnoza, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Groźny wirus atakuje ludzi. Bolesna wysypka prowadzi do śmierci