Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.04.2024 11:41

Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy

wady postawy u dzieci
Fot. Canva / Getty Images

Wady postawy to często występujące problemy rozwojowe u dzieci. Z ich powodu dochodzi do różnych dysfunkcji w czynnościach narządów, dlatego szybkie rozpoczęcie leczenia jest koniecznością. Nieleczone wady postawy w tym okresie życia są powodem wielu schorzeń w dorosłym życiu – i można tego uniknąć. 

Podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać, gdy u dziecka pojawią się pierwsze symptomy wskazujące na wady postawy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z fizjoterapeutą Agnieszką Doboszyńską z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

Diagnozowanie wad postawy u dzieci

- Wady postawy u dzieci leczymy w zależności od rodzaju wady i od poziomu jej zaawansowania. Zajmuje się tym lekarz we współpracy z fizjoterapeutą, ortotykiem, psychologiem oraz rodzicem dziecka. Jest to bardzo kompleksowa, interdyscyplinarna praca, pozwalająca uzyskać jak najlepsze efekty - powiedziała fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska.

Leczeniem i diagnozą chorób układu ruchu zajmuje się ortopeda – to od niego zawsze zależy ostateczna diagnoza. Ortopeda leczy następujące schorzenia:

  • złamania, skręcenia,
  • wady wrodzone,
  • choroby stawów,
  • choroby zapalne kości,
  • wady postawy,
  • zmiany spowodowane przeciążeniami stawów.

Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego powinna się odbyć między 6. a 8. tygodniem życia – wówczas ortopeda sprawdzi, w jakim stanie jest szkielet, mięśnie i stawy dziecka. Umożliwia to wykrycie ewentualnych wad wrodzonych.

Ortotyk produkuje i dobiera zaopatrzenie ortopedyczne, np. do leczenia skoliozy. Jest to jednocześnie fizjoterapeuta i rzemieślnik.

- Zazwyczaj, jeżeli skolioza jest mniejsza, wystarczą ćwiczenia z fizjoterapeutą. Jeśli jednak stopień jej zaawansowania jest większy, potrzebujemy dodatkowo zaopatrzenia ortopedycznego w postaci gorsetu. Ważna jest więc współpraca z ortotykiem, który ten gorset wykona - wyjaśniła fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska.

Jeśli dziecko ma już wadę postawy, w pierwszej kolejności można udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Podczas badania kontrolnego oceni postawę ciała dziecka. Oprócz tego przeprowadza wywiad z rodzicem i ustala, czy pacjent potrzebuje stałej terapii wady postawy, czy też nie. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-17T113755.638.png
Fot. Canva / Getty Images Signature
Jednorazówki miały zniknąć ze sklepów, ale ministerstwo się ociąga. Dlaczego? To obowiązkowe szczepienia w 2024 roku. Jest wykaz

Czym kierować się przy wyborze fizjoterapeuty?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana osoba ma uprawienia do pracy w zawodzie – w tym celu można skorzystać ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów, gdzie znajduje się spis fizjoterapeutów pracujących w Polsce.

Następnie warto zwrócić uwagę na doświadczenia i kwalifikacje fizjoterapeuty. W przypadku leczenia wad postawy u dzieci koniecznie trzeba sprawdzić, czy specjalista ten ma doświadczenia pracy z najmłodszymi pacjentami – dobrze, by miał ukończone kursy związane z tą tematyką.

Osoby preferujące pewne metody leczenia, również powinny wziąć to pod uwagę podczas wyboru fizjoterapeuty dla swojego dziecka. Tradycyjnymi technikami są np. ruch i masaż, lecz możliwości jest znacznie więcej np. hydroterapia.

Dobry fizjoterapeuta musi być dostępny. Ważne, by wybrać osobę, która będzie w stanie szybko rozpocząć leczenie i nie będzie kazała czekać, szczególnie gdy wada postawy sprawia dziecku ból.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy dziecko ma wadę postawy?

Do pewnego stopnia nawet w domowych warunkach rodzic może sprawdzić, czy jego dziecko ma wadę postawy. W tym celu można wykonać nieskomplikowane badanie.

- Przede wszystkim musimy obejrzeć dziecko w dwóch pozycjach. Najpierw oglądamy je z tyłu. Na początku sprawdzamy, czy po którejś stronie jeden bark jest wyżej. Sprawdzamy ustawienie samych łopatek, czy jest różnica po jednej i po drugiej stronie pod kątem odstawania łopatek i pod kątem ich wysokości. Oceniamy też kąt w talii, czy jeden nie jest bardziej zaostrzony, a drugi bardziej spłaszczony - powiedziała fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska.

Każdy rodzić samodzielnie może przeprowadzić również test Adamsa. Jest to test samego skłonu, często wykonywany podczas badań profilaktycznych.

- Prosimy dziecko, żeby zrobiło skłon i obserwujemy jak zachowują się plecy. Jeśli zauważymy, że po jednej bądź po drugiej stronie plecy są lekko bardziej uniesione, zazwyczaj świadczy to o skoliozie. Stojąc bokiem, oceniamy fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, sprawdzamy czy jest zachowana lordoza lędźwiowa. Obserwując odcinek lędźwiowy, często pozycja dzieci jest w dużym pochyleniu. Tutaj jest duże rozciągnięcie mięśni z przodu i mamy duże wygięcie. Czasami są też plecy zaokrąglone lub nadmierne przeprostowane - wyjaśniła fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska.

Przeczytaj też: 

Wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Fizjoterapeuta radzi, na co zwrócić uwagę (pacjenci.pl)

3 główne przyczyny wad postawy u dzieci. Fizjoterapeuta ostrzega (pacjenci.pl)

Czym są kolana koślawe? (pacjenci.pl)