Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.04.2024 19:39

Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm

Gnębienie, nękanie
Fot. Freepic

Osoby gnębione w dzieciństwie mogą żyć krócej, a doświadczenie znęcania się w wieku dziecięcym pogarsza dobrostan psychiczny, ale nie tylko.  Tak wskazali brytyjscy naukowcy w najnowszych badaniach. Zdaniem badaczy, trzeba skupić się na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia najmłodszych.

Niepokojące dane płyną również z Polski, bo 79. proc. nastolatków i dzieci w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Krzywdy najczęściej doświadczają ze strony rówieśników, ale również dorosłych osób.

Badanie naukowców odnośnie osób gnębionych w dzieciństwie

Brytyjscy badacze przeprowadzili obserwacyjne badanie, obejmujące od chwili urodzenia osoby, które pojawiły się na świecie w konkretnym tygodniu w marcu 1958 r. w Wielkiej Brytanii. W ramach eksperymentu udało zgromadzić się olbrzymi zasób danych o tych osobach oraz ich bliskich. Mowa o tych rodzinach, w których się wychowali oraz tych, które same stworzyły. Dane zebrano przez mnogość ankiet prowadzonych na statystykach osób w wieku 7,11, 23, 33, 42, 46, 50, 55 oraz 62 lat, ale również na ich nauczycielach i rodzinach.

" W wieku siedmiu lat około jedna trzecia dzieci doświadczała gnębienia, 30 proc. sporadycznie, a 5 proc. często. W wieku 11 lat odsetek był nieco mniejszy – 21 proc. dzieci doświadczało gnębienia sporadycznie, a 4 proc. często, a więc około jedna czwarta. Jeśli przyjrzymy się grupom siedmio- i jedenastolatków łącznie, to 14 proc., a więc jedno dziecko na siedem, padło ofiarą znęcania się. Mamy też bardziej aktualne dane pochodzące od UNESCO z 2019 roku. Wynika z nich, że 30 proc. dzieci doświadcza gnębienia. Około jedno dziecko na 10 doświadczyło nękania w sieci- powiedział w rozmowie z agencją Newseria prof. Alex Bryson z Instytutu Badan Społecznych kolegium Uniwersyteckiego w Londynie i jeden z autorów badania. 

maly-chlopiec-na-zewnatrz-zdenerwowany-trzymajac-swoja-zabawke.jpg
Fot. Freepic
Znany piłkarz miał zakrzepy krwi w mózgu. 28-latek był w śpiączce Podali chłopcu krew z HIV, bo była tańsza. Rusza proces w sprawie krwi od więźniów

Osoby nękane w dzieciństwie mają krótsze życie

Naukowcy, biorąc pod uwagę wszystkie informacje, skupili się na doświadczeniach z dzieciństwa, szczególnie oczywiście na gnębieniu, ale też jego skutkach w dorosłym życiu. Wnioski niestety nie są optymistyczne. Alex Bryson podkreśla, że skutki nękania były zarówno trwałe, jak i bardzo wyraźne. Fakt, że ktoś był prześladowany w wieku dziecięcym daje bardzo niekorzystny wpływ na każdy aspekt życia: samopoczucia, ale prowadzi też do mniejszego zadowolenia z życia, zwiększonego poziomu lęku czy znacznie większego ryzyka depresji.

Zdaniem badaczy bycie nękanym w dzieciństwie to nie tylko gorszy dobrostan, ale też krótsze życie.

“Osoby, które były ofiarami gnębienia, są obciążone większym ryzykiem przedwczesnej śmierci przed ukończeniem 55. roku życia”- zdradzają autorzy badania.

Dane odnośnie doświadczenia przemocy przez dzieci są porażające

Uczeni zdradzają też, że ofiary gnębienia w dzieciństwie mają gorsze doświadczenia na rynku pracy. Aby zapobiegać takim sytuacjom, lekarze zwracają uwagę na to, żeby nie tyle leczyć skutki urazów, do jakich doszło w dzieciństwie, a wdrażać strategie, mające zapobiegać ich powstaniu. W USA przeprowadzono już ocenę stanowych przepisów, które mają zapobiegać gnębieniu. Dane odnośnie prześladowania  i przemocy dzieci na całym świecie są bardzo niepokojące. 

Według UNESCO ponad 30 proc. uczniów na świecie padło ofiarą znęcania się, natomiast co 10. doświadczył cyberprzemocy. W USA co piąty uczeń w wieku 12-18 lat mówi, że doświadczył w swoim życiu zastraszenia. Z kolei w Wielkiej Brytanii prawie 70 proc. dzieci było ofiarami znęcania się, natomiast 85 proc. było świadkami znęcania się. W Polsce również nie jest lepiej. Z raportu “Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce” 2023 wynika, że 79 proc. dzieci i nastolatków w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy, doświadczając krzywdy zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych. Co czwarte dziecko mówiło, że doświadczało zaniedbania emocjonalnego.

Źródło: biznes.newseria.pl

Czytaj też:

Większość psychopatów to kobiety? Zaskakujące wyniki badań

Szpitalne korytarze znała aż za dobrze. Dziś pomaga innym zdrowieć

Mec. Wawrowska o przemocy. Pacjenci pl. patronem światowej kampanii

 

Polecane