Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie
Fot. Canva/instagram.com/dr_pietuch_ginekolozka

To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie

29 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Rano płaski, idealny brzuszek, po południu wydęty jak balon. Niezależnie od tego co, oraz ile, się jadło w ciągu dnia. Z tym problemem zmagają się miliony kobiet na świecie, a chodzi o endometriozę. Właśnie tak może ona się objawiać – pęczniejącym brzuchem, który ktoś postronny może nawet wziąć za ciąż ę.

Endometrioza to choroba, w której tkanka, podobna do tej wyściełającej macicę, rozrasta się poza nią. Może umiejscowić się w pęcherzu moczowym, w jelitach, w całej miednicy, a nawet poza nią, powodując ból, ogromny dyskomfort i wiele problemów zdrowotnych.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, w której endometrium, czyli tkanka wyścielająca macicę, rozrasta się w innych miejscach w ciele kobiety. Wciąż zwiększa swoją objętość i pojawia się w różnych narządach miednicy, takich jak jajniki , jajowody, pęcherz moczowy czy jelita. Ale nie tylko. Zdarzało się, że zmiany endometrialne znajdowano w miąższu płuc, na siatkówce oka, na skórze czy nawet w mózgu. Natomiast zwykle to, co dzieje się z endometrium, widzimy w obrębie brzucha.

Endometrium zależne jest od cyklu hormonalnego kobiety. Jego zadaniem jest szykowanie macicy na przyjęcie zarodka lub oczyszczanie jej po jajeczkowaniu, jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie. Jednak endometrium, które znajduje się poza macicą, także reaguje na zmiany hormonalne i w pewnych dniach cyklu zaczyna się złuszczać i krwawić. Ta krew czasem gromadzi się w formie torbieli powiększających optycznie brzuch. Tworzą się też bolesne guzki, zapalenia, powstają blizny i zrosty, a także bywa, że dochodzi do zmian anatomicznych narządów w miednicy mniejszej.

Dr n. med. Andrzej Bacz pisze w portalu mp.pl: „choroba występuje u 6–10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, ale najczęściej rozpoznaje się ją w czasie diagnostycznej interwencji laparoskopowej u kobiet z zespołem przewlekłego bólu w miednicy (50–80%) oraz u kobiet niepłodnych (35–50%). Szacuje się, że na świecie choruje blisko 180 milionów kobiet”.

Pomoże na zgagę, wzmocni wątrobę. Tradycyjny przepis na nalewkę z pigwy
Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Objawy endometriozy

Endometrioza może być przyczyną niepłodności, przewlekłych dolegliwości bólowych i znacznego obniżenia komfortu życia. Objawy endometriozy u każdej kobiety mogą być inne, ale generalnie obejmują:

  • silne bóle menstruacyjne ,
  • ból podczas współżycia,
  • bóle miednicy – zarówno cykliczne, jak i nieregularne,
  • zaburzenia miesiączkowania – nieregularne miesiączki lub obfite krwawienia,
  • bóle podczas oddawania moczu czy wypróżniania,
  • ból nogi podobny do rwy kulszowej,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • powiększający się obwód brzucha – duży brzuch przy endometriozie może wskazywać np., na obecność torbieli na jajnikach, a te potrafią osiągać bardzo duże wymiary;

Endo belly czyli endo brzuszek

Dla kobiet zmagających się z endometriozą charakterystyczny jest tzw. „endo belly”, czyli „endo brzuszek”. O tym problemie opowiada ginekolożka Katarzyna Pietuch (@dr_pietuch_ginekolozka):

„Endo belly to potoczna nazwa obrzęku i wzdęć brzucha, które występują u pacjentek, chorujących na endometriozę. Objaw ten jest bardzo uciążliwy, powoduje wzrost napięcia brzucha i znaczne jego powiększenie. Czasami mówi się, że pacjentka ma objawy, takie jakby była w ciąży ”.

„Endo belly daje objawy, którym bardzo często towarzyszy ból. Brzuch zwiększa swoje wymiary w ciągu dnia. Rano możesz mieć piękny, idealnie płaściusieńki brzuszek. A w ciągu dnia zaczyna on zmieniać swoje wymiary. Pojawiają się wzdęcia, ból. Pacjentki mają takie objawy, jak w zespole jelita drażliwego lub SIBO, dlatego trzeba to wykluczyć”.

Leczenie endometriozy

Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane, istnieje kilka teorii na ten temat. Zgodnie z jedną z nich, podczas menstruacji fragmenty endometrium cofają się przez jajowody do jamy otrzewnowej, gdzie się przyczepiają i rosną jako zmiany endometrialne. Jeśli chodzi o leczenie endometriozy , uzależnione jest ono od stopnia zaawansowania schorzenia oraz nasilenia objawów i u każdej pacjentki dobierane jest indywidualnie. Metoda leczenia musi także uwzględniać jej plany macierzyńskie. Leczenie może obejmować:

  • leki przeciwbólowe,
  • leki hormonalne – które pomagają kontrolować rozwój zmian endometrialnych,
  • laparoskopię – w niektórych przypadkach wymagane jest chirurgiczne usunięcie zmian endometrialnych,
  • histeroskopię lub laparotomię – w bardziej zaawansowanych przypadkach choroby konieczne może być usunięcie macicy lub innych narządów;

Zobacz także:

Malwina Wędzikowska opowiedziała o chorobie. Polały się łzy. „To moja największa tajemnica”

Najczęstsze choroby kobiece. Możesz nie wiedzieć, że je masz

Tak boli endometrioza. Wiele kobiet wciąż pozostaje bez diagnozy

Co jeść, gdy wypadają włosy? To powinno znaleźć się w codziennym menu
Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Jeśli zgłasza ten rodzaj bólu - nie czekaj ani chwili
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko