Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Tak boli endometrioza. Wiele kobiet wciąż pozostaje bez diagnozy
Daria Siemion
Daria Siemion 25.04.2024 15:50

Tak boli endometrioza. Wiele kobiet wciąż pozostaje bez diagnozy

Kobieta z bólem brzucha, siedzi na łóżku
fot. Shutterstock / Fizkes

Endometrioza to problem, który może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Objawia się silnym bólem w podbrzuszu i problemami z płodnością. Dolegliwości związane z endometriozą dotyczą jednak nie tylko brzucha. Jak ją rozpoznać? Jak boli endometrioza?

Endometrioza polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza samą jej jamą. Kiedy dochodzi do miesiączki, komórki w macicy zaczynają wstecznie krwawić. U większości pacjentek objawia się to silnym bólem. Zdarza się, że lekarze nie chcą ich diagnozować. Oto, jak boli endometrioza.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie polegające na tym, że tkanka, która powinna znajdować się w macicy, przenosi się do innych narządów i jest w nich hormonalnie czynna. Może naciekać na inne organy, sklejać je, niszczyć.

– Potrafi wszczepić się wszędzie, znaleziono ją w mózgu, oku, nerwach, w bardzo ciężkich do wykrycia miejscach i odległych od macicy –  powiedziała w rozmowie z Pacjentami Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę”.


I dodała: – Dzieli się na przypadki kobiet, które odczuwają ogromny ból, wykluczający z życia społecznego, zmagającymi się z normalnym funkcjonowaniem i te, które może mniej boli, ale mają problem z zajściem w ciążę.

Nie wiadomo, co jest przyczyną endometriozy. – Jedna z hipotez zakłada, że w czasie miesiączki część złuszczonych komórek macicy przechodzi przez jajowody, zagnieżdża się w jamie brzusznej i tam narasta – mówi ekspertka.

Młoda kobieta z bólem pleców
Endometrioza to nie tylko ból brzucha, ale również pleców Fot. Freepik / Diana Grytsku
Krwawienie po menopauzie to nie miesiączka. Takie objawy daje nowotwór Czy popierasz pomysł dni wolnych od pracy z powodu miesiączki?

Jak boli endometrioza?

Endometrioza u większości pacjentek objawia się bólem. Czasami, zwłaszcza podczas miesiączki, jest on nie do zniesienia. W ten sposób cierpi od 60 do 80 proc. chorych. Dolegliwości związane z endometriozą dotyczą jednak nie tylko brzucha.

Ból w endometriozie obejmuje:

 • bolesne miesiączki,
 • bolesne jajeczkowanie,
 • ból chroniczny w obszarze narządów miednicy mniejszej,
 • ból zlokalizowany w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
 • ból jelit i bolesne defekacje w czasie miesiączki,
 • ból w okolicy układu moczowego i bolesne wydalanie moczu, szczególnie w okresie menstruacji.

Tylko 1 na 10 pacjentek deklaruje, że w trakcie miesiączki nie zażywa środków przeciwbólowych – to daje dobry obraz tego, jak bolesna jest endometrioza.

Inne objawy endometriozy

Objawy endometriozy w dużej mierze zależą od tego, w jakim miejscu zagnieździ się niepożądana tkanka. W przypadku płuc może dojść do duszności w trakcie miesiączki, a nawet krwioplucia. Oprócz tego występują objawy ogólne.

Typowe objawy endometriozy:

 • zaparcia lub biegunki,
 • zmęczenie,
 • dyspareunia,
 • obfite i nieregularne krwawienia miesiączkowe,
 • niepłodność.

Diagnostyka endometriozy polega na dokładnym wywiadzie lekarskim, badaniu ginekologicznym i obrazowym (USG endometriozy). W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI).

Zobacz też:

Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie. Kiedy operacja jest niezbędna?

26-letnia miss przegrała walkę z rakiem szyjki macicy. Lekarze alarmują!

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - drogi zakażenia, objawy, szczepionka, leczenie. Ekspert tłumaczy