Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Leczenie Endometriozy

Leczenie Endometriozy

pacjentka u ginekologa
05.03.2024 16:58 Endometrioza - problem tysięcy Polek. Jak ją leczyć? Pytamy specjalistów

Endometrioza to choroba przewlekła, która powoduje dolegliwości bólowe, dyskomfort, a nawet niepłodność. Jest bardzo uciążliwa i ma znaczny wpływ na obniżenie jakości życia pacjentek. Według najnowszych badań, endometriozę ma zdiagnozowaną blisko milion Polek w wieku rozrodczym. Choroba dotyczy także kobiet po menopauzie (mniej więcej 3%). Jakie są metody leczenia endometriozy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem, Lucyną Jaworską-Wojtas, Prezeską Fundacji „Pokonać Endometriozę” oraz chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

endometrioza
24.11.2023 15:11 Endometrioza - choroba milionów Polek. Szansa na szybszą diagnostykę

25 mln złotych przekazała Agencja Badań Medycznych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu-Państwowemu Instytutowi Badawczemu  na opracowanie nowoczesnej metody rozpoznawania endometriozy.Metoda ta ma być minimalnie inwazyjna i szybka. To świetna wiadomość dla Polek cierpiących na tę przewlekłą chorobę, która do niedawna była rzadko rozpoznawana. Często zdarzało się, że od wystąpienia pierwszych objawów kobiety czekały na diagnozę wiele lat. 

konopie lecznicze
06.03.2023 13:18 W jakich chorobach stosowana jest lecznicza marihuana? Rozmowa z ekspertem

Od kilku lat Polska należy do grupy państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne. Wciąż jednak tego typu terapia wzbudza wiele kontrowersji. Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Na co pomaga medyczna marihuana? Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną? Czy medyczna marihuana uzależnia? Jak dostać receptę na medyczną marihuanę? Ile kosztuje medyczna marihuana? Czy medyczna marihuana jest w Polsce refundowana? Na te i inne pytania odpowiada chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

endometrioza-konopia
10.01.2023 00:16 Jak medyczna marihuana pomaga na endometriozę? Pytamy ekspertów

Endometrioza to występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą samej macicy. Problem dotyczy coraz większej liczby kobiet. Statystki mówią, że dotyka 10-15 proc. Jednak endometrioza jest zbyt rzadko rozpoznawana, więc może być jeszcze częstsza. Czy marihuana medyczna może przynieść ulgę kobietom cierpiącym na tę przewlekłą i związaną z bólem chorobę? Mówi Lucyna Jaworska Wojtas, prezeska Fundacji „Pokonać Endometriozę” i Grzegorz Ciężadło z zarządu Centrum Medycyny Konopnej.Pod koniec 2022 roku fundacja i centrum nawiązały współpracę, by edukować kobiety z endometriozą i wspierać je  zmaganiach z chorobą.