Pacjenci.pl Choroby To objawy miniudaru mózgu, które mylimy ze zwykłym osłabieniem ! Rozpoznasz je po wyglądzie twarzy
canva

To objawy miniudaru mózgu, które mylimy ze zwykłym osłabieniem ! Rozpoznasz je po wyglądzie twarzy

14 września 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Mikroudar, nazywany również małym udarem, jest chorobą, której nazwa może sugerować, że jest niegroźny. Jednak u wielu chorych mikroudar poprzedza typowy udar mózgu. Co więcej, pierwsze objawy choroby mogą być zwodnicze. Co powoduje mikroudar? Jakie są jego przyczyny i czym różni się od pełnoprawnego udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.

Mikroudar – co go powoduje?

Mikroudar jest skutkiem nagłego zaburzenia dostarczania krwi do mózgu. Występuje nagle, samoistnie i utrzymuje się maksymalnie 24 godziny.

Wielu chorych w tym stanie często nie jest nawet świadoma, że właśnie przeżyła miniudar. Często też go bagatelizują i nie konsultują się w tej sprawie z lekarzem. Jest to poważny błąd – szacuje się, że u 1 na 3 osoby miniudar poprzedza pełnoprawny udar mózgu.

„Ostrzegawczym sygnałem są epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA), czyli krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia widzenia, mowy, pamięci czy świadomości, a także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej ręki, nogi czy twarzy. Zwykle całkowicie ustępują po kilku minutach lub kilku godzinach, natomiast nie wolno ich bagatelizować, gdyż oznaczają wysokie ryzyko wystąpienia pełnoobjawowego udaru mózgu w najbliższym czasie”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska

Co roku w Polsce stwierdza się udar u 70 tysięcy osób. Prawdopodobnie 20 tysięcy Polaków przechodzi mikroudar.

Projekt bez nazwy - 2023-09-14T175949.810.png

Michał Figurski ostrzega przed udarem. Objawy bywają bardzo nietypowe
Udar się powtórzy, jeśli nie wyeliminujesz tych czynników. Ostrzeżenie od kardiologa

Jak rozpoznać objawy mikroudaru?

Objawy udaru zależą od tego, w której części mózgowia pojawia się przejściowe niedokrwienie. Mają charakter ogniskowy. Jednym z nich są chociażby zawroty głowy. Oprócz tego często występujące symptomy  mikroudaru mózgu to:

  • paraliż połowiczy twarzy ,
  • porażenie i niekiedy niedowład mięśni górnej kończyny górnej,
  • problemy z mówieniem,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia widzenia.

„Czujność pacjenta i lekarza prowadzącego powinny również wzbudzić napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca, zwykle szybszej niż zwykle, wywołującej złe samopoczucie, pogorszenie tolerancji wysiłku i osłabienie. Mogą one okazać się migotaniem przedsionków, czyli kardiologiczną chorobą, która jest jedną z głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu. W takiej sytuacji powinna być przeprowadzona diagnostyka w kierunku zaburzeń rytmu serca”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska

Przyczyną mikroudaru jest zaburzenie dopływu krwi do mózgowia

Powodem tego stanu bywa upośledzenie mózgowego krążenia krwi. Miniudar powodować może też miażdżyca naczyń zaopatrujących mózgowie. Oprócz niej nieprawidłowe zaopatrzenie mózgu w krew powoduje także zakrzepica – ryzyko wystąpienia jej jest największe u osób z zaburzeniami kardiologicznymi. Jeszcze inną przyczyną małego udaru jest krwawienie wewnątrzczaszkowe.

Istotnymi czynnikami ryzyka mikroudaru są także:

  • palenie papierosów,
  • cukrzyca,
  • siedzący tryb życia,
  • choroby tętnic szyjnych,
  • spożywanie dużo tłuszczów nasyconych i soli,
  • podwyższony poziom homocysteiny,
  • nadwaga i otyłość.
Udar mózgu krwotoczny i niedokrwienny - czym się różnią? Który jest bardziej niebezpieczny?
Rokowania po rozległym udarze mózgu. Mocna wypowiedź doświadczonego lekarza
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja