Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Udar się powtórzy, jeśli nie wyeliminujesz tych czynników. Ostrzeżenie od kardiologa
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 26.08.2023 10:27

Udar się powtórzy, jeśli nie wyeliminujesz tych czynników. Ostrzeżenie od kardiologa

udar mózgu
canva

Udar jest chorobą starych ludzi. To nieprawda. Z roku na rok przybywa ofiar udaru, które dopiero co ukończyły 30. rok życia. Udar to nie jest także choroba, którą ma się tylko raz. Może się powtarzać. W przypadku udaru niedokrwiennego ryzyko pojawienia się kolejnego udaru w pierwszych dniach po incydencie jest 8-krotnie większe. Zapobieganie jest możliwe – trzeba jednak wyeliminować te czynniki ryzyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.


 

Czynniki zwiększające nawrót udaru

Osoba, która już miała udar mózgu, może mieć go ponownie – w tego rodzaju przypadkach ryzyko jest wysokie: „Osoba, która przebyła udar mózgu na znacznie wyższe ryzyko jego nawrotu w porównaniu do osoby, która tego nie doświadczyła. Ryzyko to można je obniżyć eliminując lub ograniczając czynnika ryzyka”. - powiedział specjalista kardiolog dr. n. med. Ewa Uścińska.

Najważniejsze czynniki ryzyka udaru to:

 • zaniedbywanie aktywności fizycznej,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie tytoniu,
 • stosowanie niezbilansowanej diety,
 • nadwaga,
 • otyłość.

Jeśli jest to możliwe, konieczne jest usunięcie przyczyny udaru. Pacjenci po udarze nierzadko muszą znacznie zmienić swój styl życia. W ich przypadku chodzi o: „zmianę stylu życia w zakresie diety i aktywności fizycznej, utrzymanie odpowiedniej masy ciała, prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, optymalnej glikemii i profilu lipidowego. Zazwyczaj niezbędne jest przyjmowanie odpowiednich leków”. - powiedział specjalista kardiolog dr. n. med. Ewa Uścińska.

Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy? Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

Profilaktyka udaru

Polega na ograniczeniu lub usunięciu czynników ryzyka udaru. Jednym z istotnych działań prewencyjnych jest zapobieganie miażdżycy:

„Miażdżyca to uogólniona choroba naczyń, której główną przyczyną są zaburzenia metaboliczne (jak cukrzyca czy dislipidemia), powiązane z otyłością, niewłaściwą dietą, brakiem aktywności fizycznej czy paleniem papierosów. Jest ona czynnikiem ryzyka nie tylko udaru mózgu, ale też zawału serca czy niedokrwienia kończyn. Profilaktyka w tym przypadku to nic innego jak zmiana stylu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz leczenie zaburzeń metabolicznych, jeśli są do tego wskazania”. - powiedział specjalista kardiolog dr. n. med. Ewa Uścińska.

Gdy u chorego wystąpiła zaawansowana miażdżyca tętnic szyjnych, to jednym z działań profilaktycznych jest poszerzenie krytycznych zwężeń – w tym celu wszczepiany jest stent lub chirurgicznie usuwa się blaszkę miażdżycową. Na tym jednak działania profilaktyczne się nie kończą:

„Bardzo ważne jest też utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, w tym przyjmowanie leków hipotensyjnych, jeśli jego wartości są podwyższone. Kolejnym elementem profilaktyki udaru mózgu jest wykrycie migotania przedsionków oraz profilaktyczne stosowanie leków przeciwkrzepliwych u osób, które mają do tego wskazania”. - powiedział specjalista kardiolog dr. n. med. Ewa Uścińska.

Zmiana stylu życiu może obejmować wprowadzenie następujących zmian:

 • ograniczenie spożycia soli kuchennej,
 • wzbogacenie diety o owoce, warzywa i produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu,
 • zaprzestanie lub zmniejszenie spożycia alkoholu,
 • zaprzestanie palenia tytoniu,
 • uregulowanie masy ciała,
 • prowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która dostała udaru?

Jeśli u podejrzewamy zarówno u siebie, jak i u kogoś udar mózgu, trzeba działać natychmiastowo:

Nie wolno czekać, aż dolegliwości ustąpią, ponieważ czas od wystąpienia pierwszych objawów udaru do jego potwierdzenia w badaniach diagnostycznych i wdrożenia odpowiedniego leczenie ma tu ogromne znaczenie. Wezwanie jak najszybciej karetki jest jedyną formą pomocy, jaką możemy w takiej sytuacji udzielić. Zbyt późne zgłoszenie się do szpitala dyskwalifikuje z leczenia interwencyjnego, zwiększa rozległość uszkodzenia mózgu i zmniejsza szanse na powrót do zdrowia”. - powiedział specjalista kardiolog dr. n. med. Ewa Uścińska.