Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Udar mózgu krwotoczny i niedokrwienny - czym się różnią? Który jest bardziej niebezpieczny?
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 16.08.2023 13:05

Udar mózgu krwotoczny i niedokrwienny - czym się różnią? Który jest bardziej niebezpieczny?

udar
canva.com

Udar mózgu, nazywany również jako choroba mózgowo-naczyniowa, w następstwie której obumiera część mózgu poprzez zaburzenia krążenia mózgowego. Jest bardzo częstym przypadkiem, który powoduje poważne powikłania, inwalidztwo, a nawet śmierć. Wśród udaru mózgu możemy wyróżnić udar krwotoczny i niedokrwienny. Czym różnią się od siebie obydwa rodzaju udaru? Czy jednakowo zagrażają zdrowiu i życiu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Udar mózgu krwotoczny i niedokrwienny – różnice

Udar mózgu niedokrwienny określany również jako zawał mózgu, występuje zdecydowanie częściej niż udar mózgu krwotoczny. Niedokrwienny udar powoduje niedrożność tętnicy, a w następstwie dochodzi do niedotlenienia.


Natomiast udar krwotoczny jest znacznie rzadszy, jednak prowadzi do poważniejszych konsekwencji lub zgonu. Powoduje on pęknięcie tętnicy oraz rozlanie się krwi, przez co zostaje uszkodzony fragment mózgu.


Udar niedokrwienny jest częściej występującą postacią i stanowi co najmniej 80% wszystkich udarów. Jego przyczyną jest utrudniony dopływ krwi do mózgu, najczęściej w następstwie zamknięcia światła naczynia mózgowego przez materiał zatorowy pochodzący z różnych części naszego krwiobiegu lub krytycznego zwężenia przez blaszkę miażdżycową. Dochodzi wówczas do obumarcia komórek mózgowych w obszarze zaopatrywanym przez to naczynie. Udar krwotoczny występuje rzadziej, ale jest bardziej niebezpieczny. W tym typie udaru dochodzi do pęknięcia naczynia mózgowego, krwotoku wewnątrzczaszkowego i uszkodzenia tkanki mózgowej przez powstały krwiak oraz w wyniku wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Przebieg udaru krwotocznego jest nieprzewidywalny, ponieważ nie wiemy, czy krwotok się skończy i kiedy się skończy. W tym typie udaru rozległość uszkodzeń jest zazwyczaj większa, a możliwości leczenia są ograniczone.” – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Projekt bez nazwy (1).png
 

Udar mózgu - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Te grupy ludzi są najbardziej narażone na udar. Lekarz ostrzega!

Objawy udaru mózgu

Głównym czynnikiem, który może być niepokojący i może świadczyć o udarze, jest przemijające niedokrwienie mózgu. Symptomy, które mogą o tym świadczyć, a których nie można bagatelizować to:

  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia świadomości
  • osłabienie, brak siły mięśniowej
  • drętwienie
  • niedowład kończyn 
  • niedowład mięśni twarzy


Dodatkowo nierówny rytm bicia serca, czy napadowe kołatanie serca, które mogą prowadzić do osłabienia i pogorszenia samopoczucia, są ważnym sygnałem, również wymagającym obserwacji i interwencji.


„Podstawowym objawem udaru jest niedowład jakiejś części ciała. Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Niedowład może też dotyczyć pojedynczej kończyny górnej lub dolnej, natomiast pojedyncze ognisko uszkodzenia mózgu nie może wywołać jednoczasowo niedowładu lewej ręki i prawej nogi lub odwrotnie.” - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.


Mniej spotykanymi objawami wskazującymi na udar mózgu mogą być również nudności, wymioty, ból głowy, czy zaburzenia oddechu. Te objawy najczęściej pochodzą ze wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.
 

Przyczyny udaru mózgu

Przyczyn udaru mózgu może być wiele. Jedną z nich może być styl życia. Nadużywanie alkoholu, papierosów, czy narkotyków w konsekwencji może doprowadzić do udaru mózgu. Nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej wynikające z nieodpowiedniego trybu życia to czynniki, które stanowią ryzyko wystąpienia udaru.


„Najczęściej do udaru niedokrwiennego prowadzi miażdżyca zewnątrzczaszkowych tętnic dogłowowych (szyjnych i kręgowych) lub wewnątrzczaszkowych tętnic mózgowych. Powoduje ona zwężenie naczyń i utrudnienie przepływu krwi.” Również „powszechną przyczyną udaru niedokrwiennego jest zator. W ponad 90% przypadków materiałem zatorowym jest skrzeplina, która pochodzi z różnych części naszego krwiobiegu, najczęściej z serca.”- powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.


Przyczyną udaru może być również nieodpowiednio leczone nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może skutkować pewnymi uszkodzeniami i pojawianiem się mikrotętniaków. W efekcie może dojść do udaru mózgu.
 

Polecane