Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Udar Mózgu - Przyczyny

Udar Mózgu - Przyczyny

udar mózgu - przyczyny

Kobieta w średnim wieku siedzi na łóżku, boli ją głowa
22.05.2024 09:42 Udar mózgu można rozpoznać nawet kilka dni wcześniej. To objawy przepowiadające

Objawy nadchodzącego udaru mogą pojawić się nawet kilka dni wcześniej. Zazwyczaj mają charakter incydentalny i szybko przemijają, ale lepiej ich nie ignorować. Zwłaszcza zawrotów głowy. Oto jedne z pierwszych objawów  niekiedy poprzedzających udar.

ból głowy
19.02.2024 18:09 Ten objaw to sygnał, że grozi ci udar. Nigdy go nie bagatelizuj

Przemijający atak niedokrwienia (TIA) jest to sytuacja kliniczna, gdy mózg nie otrzymuje odpowiednio dużej ilości krwi. Z pozoru przypomina udar, lecz w porównaniu z nim objawy znikają przed upływem 24 godzin. Choć nie jest udarem, jest wstępem do niego. Znajomość jego objawów może zapobiec tragedii życiowej.  

ból głowy
14.09.2023 18:35 To objawy miniudaru mózgu, które mylimy ze zwykłym osłabieniem ! Rozpoznasz je po wyglądzie twarzy

Mikroudar, nazywany również małym udarem, jest chorobą, której nazwa może sugerować, że jest niegroźny. Jednak u wielu chorych mikroudar poprzedza typowy udar mózgu. Co więcej, pierwsze objawy choroby mogą być zwodnicze. Co powoduje mikroudar? Jakie są jego przyczyny i czym różni się od pełnoprawnego udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa. 

lekarz
10.09.2023 10:15 Rewolucja w kardiologii! Ustalono nieznaną dotąd przyczynę udaru mózgu! Odkrywcą najmłodszy w historii Polski profesor

Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?   

udar mózgu
26.08.2023 10:27 Udar się powtórzy, jeśli nie wyeliminujesz tych czynników. Ostrzeżenie od kardiologa

Udar jest chorobą starych ludzi. To nieprawda. Z roku na rok przybywa ofiar udaru, które dopiero co ukończyły 30. rok życia. Udar to nie jest także choroba, którą ma się tylko raz. Może się powtarzać. W przypadku udaru niedokrwiennego ryzyko pojawienia się kolejnego udaru w pierwszych dniach po incydencie jest 8-krotnie większe. Zapobieganie jest możliwe – trzeba jednak wyeliminować te czynniki ryzyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

kobieta po udarze
13.07.2023 10:17 Rozległy udar mózgu - jego skutki często pozostają do końca życia. Kardiolog wyjaśnia

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko zapadnięcia na niego wzrasta wraz z wiekiem. O rozległym udarze mózgu mówimy, gdy dany przypadek uzyska wynik od 21 do 41 w Skali udaru NIH. Czym jednak charakteryzuje się rozległy udar mózgu i jakie są jego skutki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n.med Ewą Uścińską

udar mózgu
11.07.2023 11:52 Ten objaw udaru mózgu może przejść niezauważony. Jeśli nie mija - idź do lekarza

Ludzki mózg jest delikatnym organem. Nawet niewielkie zaburzenie w dostawie krwi powoduje objawy neurologiczne. Przemijający atak niedokrwienny to jeden z nich – gdy nie ustępuje w ciągu 24 godzin, to oznacza, że wystąpił udar mózgu. Jak rozpoznać epizod przemijającego niedokrwienia mózgu? Lekarz wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

mózg
04.05.2023 15:33 Udar mózgu krwotoczny a niedokrwienny – czym się różnią i który jest groźniejszy?

Udar mózgu jest chorobą mózgowo - naczyniową, w której dochodzi do obumarcia fragmentu mózgu wskutek zaburzeń krążenia mózgowego. Ze względu na mechanizm prowadzący do uszkodzenia mózgu wyróżniamy 2 rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny.  Czym się charakteryzują i który stanowi większe zagrożenie dla życia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

mózg
10.03.2023 19:18 Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?

Udar mózgu stanowi trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Nie jeden pacjent po przebytym udarze zadaje sobie pytanie: Czy to się może powtórzyć? Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna. 

udar
25.02.2023 18:21 Jeszcze przed udarem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Tych objawów nie lekceważ

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności.