Udar mózgu to zagrażający zdrowiu i życiu stan, w którym w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego obumiera część tego organu. Określa się go również jako „zawał mózgu” czy „apopleksja”. Udar mózgu to stan wymagający pilnej interwencji medycznej – nieotrzymanie pomocy może zakończyć śmiercią lub trwałym kalectwem. Zgodnie z bieżącymi statystykami, udar mózgu w Polsce dotyka rocznie nawet 60 000 osób, będąc trzecią przyczyną śmierci i najczęstszą przyczyną trwałego kalectwa u osób dorosłych.
Przyczyny udaru mózgu są liczne. Fundamentem jego powstawania jest niedokrwienie neuronów w mózgu, co powoduje ich stopniową degradację i obumieranie. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się wraz z niektórymi dolegliwościami towarzyszącymi, jak i niezdrowym stylem życia.
Za najczęstsze przyczyny udaru mózgu uznaje się takie schorzenia jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaburzenia czynności nerek czy rozmaite choroby kardiologiczne. Wpływ na ryzyko wystąpienia udaru ma także palenie papierosów, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, a także wysoki poziom cholesterolu.
Objawy udaru mózgu są dość jednoznaczne, wobec czego właściwa diagnoza nie powinna stanowić większego problemu – a jest to niezmiernie istotne, ponieważ wyłącznie natychmiastowa pomoc medyczna może uchronić nas przed nieodwracalnym kalectwem, a nawet śmiercią.
Pierwszym z objawów jakie odczuwa chory jest nagły, silny ból głowy. Do pozostałych objawów z kolei zalicza się problemy z zachowaniem równowagi, zaburzenia widzenia czy zaburzenia mowy. Jednym z najbardziej oczywistych symptomów udaru mózgu jest zaburzona symetria twarzy – opadający z jednej strony kącik ust czy powieka może świadczyć o tym, że należy natychmiast udać się do szpitala. Może wystąpić również drętwienie nogi lub ręki z jednej strony ciała.
Jeżeli podejrzewamy u siebie lub u kogoś bliskiego udar mózgu, to powinniśmy niezwłocznie udać się do szpitala – wyłącznie interwencja chirurgiczna może uratować życie człowieka w takiej sytuacji, a liczy się każda minuta. Lekarze w pierwszej kolejności muszą rozpuścić skrzep powstały w mózgu (mechanicznie lub farmakologicznie). Później chorego czeka rekonwalescencja i rehabilitacja. Rokowanie osób z udarem mózgu jest tym lepsze, czym szybciej otrzymają oni fachową pomoc medyczną.
Pokaż więcej
Objawy nadchodzącego udaru mogą pojawić się nawet kilka dni wcześniej. Zazwyczaj mają charakter incydentalny i szybko przemijają, ale lepiej ich nie ignorować. Zwłaszcza zawrotów głowy. Oto jedne z pierwszych objawów niekiedy poprzedzających udar.
Przemijający atak niedokrwienia (TIA) jest to sytuacja kliniczna, gdy mózg nie otrzymuje odpowiednio dużej ilości krwi. Z pozoru przypomina udar, lecz w porównaniu z nim objawy znikają przed upływem 24 godzin. Choć nie jest udarem, jest wstępem do niego. Znajomość jego objawów może zapobiec tragedii życiowej.
Mikroudar, nazywany również małym udarem, jest chorobą, której nazwa może sugerować, że jest niegroźny. Jednak u wielu chorych mikroudar poprzedza typowy udar mózgu. Co więcej, pierwsze objawy choroby mogą być zwodnicze. Co powoduje mikroudar? Jakie są jego przyczyny i czym różni się od pełnoprawnego udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.
Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?
Udar jest chorobą starych ludzi. To nieprawda. Z roku na rok przybywa ofiar udaru, które dopiero co ukończyły 30. rok życia. Udar to nie jest także choroba, którą ma się tylko raz. Może się powtarzać. W przypadku udaru niedokrwiennego ryzyko pojawienia się kolejnego udaru w pierwszych dniach po incydencie jest 8-krotnie większe. Zapobieganie jest możliwe – trzeba jednak wyeliminować te czynniki ryzyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko zapadnięcia na niego wzrasta wraz z wiekiem. O rozległym udarze mózgu mówimy, gdy dany przypadek uzyska wynik od 21 do 41 w Skali udaru NIH. Czym jednak charakteryzuje się rozległy udar mózgu i jakie są jego skutki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n.med Ewą Uścińską
Ludzki mózg jest delikatnym organem. Nawet niewielkie zaburzenie w dostawie krwi powoduje objawy neurologiczne. Przemijający atak niedokrwienny to jeden z nich – gdy nie ustępuje w ciągu 24 godzin, to oznacza, że wystąpił udar mózgu. Jak rozpoznać epizod przemijającego niedokrwienia mózgu? Lekarz wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu jest chorobą mózgowo - naczyniową, w której dochodzi do obumarcia fragmentu mózgu wskutek zaburzeń krążenia mózgowego. Ze względu na mechanizm prowadzący do uszkodzenia mózgu wyróżniamy 2 rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny. Czym się charakteryzują i który stanowi większe zagrożenie dla życia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu stanowi trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Nie jeden pacjent po przebytym udarze zadaje sobie pytanie: Czy to się może powtórzyć? Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna.
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności.