To pierwszy objaw zapalenia wyrostka. Jeśli się pojawi, biegiem na SOR
Nagły, bardzo silny ból brzucha, który nie słabnie w ciągu trzech godzin, może być pierwszym objawem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Bardzo często towarzyszą temu inne symptomy, takie jak np. gorączka. Jeśli je zauważysz, biegiem na SOR – brak interwencji medycznej może doprowadzić do zapalenia otrzewnej i śmierci.
Gdzie jest wyrostek? Jaką pełni funkcję?
Wyrostek robaczkowy jest częścią jelita grubego łączącą się z jelitem cienkim. Znajduje się po prawej stronie brzucha, blisko pachwiny, ma długość ok. 20 cm. Nie ustalono jeszcze, jaką pełni funkcję. Możliwe, że wspiera układ odpornościowy, ale nie jest to pewne, ponieważ pacjenci po usunięciu wyrostka nie chorują częściej.
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej pojawia się u dzieci między 6. a 12. rokiem życia, ale może wystąpić u osób dorosłych i noworodków. Schorzenie występuje u 1 na 10 000 osób rocznie. Jest to jedna z najczęstszych chorób jamy brzusznej. Zazwyczaj pojawia się samoistnie, ale może ją wywołać kilka czynników.
Przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego:
- nieprawidłowa dieta,
- infekcja przewodu pokarmowego,
- powikłania po wcześniejszej operacji jamy brzusznej,
- niektóre przewlekłe choroby ( owsica , kamienie kałowe).
Profilaktyka ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego nie istnieje. Nie możemy zrobić nic, aby zapobiec chorobie. Praktycznie każdy z nas zna kogoś, kogo dotknęła choroba, a ponieważ jest częsta i potencjalnie śmiertelna, warto znać jej objawy, zwłaszcza te pierwsze, nim sytuacja stanie się naprawdę groźna.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy
Pierwszym objawem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest silny ból całego brzucha, który występuje przez kilka godzin w tym samym lub większym natężeniu. Ból wyrostka może promieniować lub przenosić się w dół w okolice stawów biodrowych i pachwin. Charakterystyczne jest to, że zwiększa się po podniesieniu prawej nogi.
Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego:
- tępy, ciągły ból całego brzucha,
- ból brzucha przy podnoszeniu prawej nogi,
- nasilenie bólu przy kichaniu lub kaszlu,
- gorączka ,
- nudności wymioty,
- złe samopoczucie i osłabienie organizmu,
-
przyspieszone tętno.
Pamiętajmy, że
objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego
nie u każdego pacjenta są takie same. U dorosłych zazwyczaj ból jest mniejszy niż u dzieci, ale nie wolno go lekceważyć i maskować lekami przeciwbólowymi, tylko jak najszybciej zgłosić się do szpitala lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).
Zobacz też:
Po tym poznasz zatrucie muchomorem. Nie można lekceważyć już pierwszych objawów
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka
Złota krew! Taką grupę mają tylko 43 osoby na całym świecie!