Choć wydawać by się mogło, że wykonanie pomiaru temperatury to nic trudnego, to jednak wielu Polaków wciąż popełnia błąd. Czego nie robić, by pomiar był jak najbardziej wiarygodny? Odpowiadamy.
Ten wirus najczęściej atakuje małe dzieci, ale zachorować mogą także starsze, a nawet osoby dorosłe. Choroba objawia się zwykle gorączką i bolesną wysypką, która pojawia się w charakterystycznych miejscach – na czubkach palców i w jamie ustnej. Potoczną nazwą tej infekcji, choć błędną, jest „bostonka”. Warto wiedzieć, jak przebiega i jak należy ją leczyć, by nie doszło do powikłań, a także – jak odróżnić ją od innych chorób.
Gorączka, zapalenie spojówek, powiększone węzły chłonne i truskawkowy język. Objawy mogą przypominać "zwykłą" wirusówkę, jednak naszą czujność powinien wzbudzić właśnie ten język. Może świadczyć o tym, że dziecko zachorowało na chorobę Kawasakiego.Jest to choroba tętnic, głównie średnich i małych, a dotyczy przede wszystkim dzieci do 5. roku życia. W Polsce występuje rzadko, jednak warto mieć świadomość jej objawów oraz konsekwencji zdrowotnych, jakie może za sobą pociągać.
Infekcja taka jak przeziębienie, grypa, czy RSV, może bardzo osłabić układ odpornościowy małego dziecka. By nie doszło do powikłań, podczas choroby maluch powinien odpoczywać i odpowiednio się nawadniać. Ważne jest także, by przebywał we w miarę stałej temperaturze.A jak jest z kąpielą? Czy chore dziecko powinno siedzieć w wannie? Tu poglądy zmieniają się i czasem przechodzą z jednej skrajności w drugą. W tej kwestii decydujący głos należy do lekarza.
Czy w przypadku zapalenia oskrzeli należy podać antybiotyk? Tak sądzimy, mało tego – tak uważa wielu lekarzy. Gdy dziecko jest przeziębione, powinno siedzieć w domu, w jednej temperaturze – to też brzmi znajomo? Okazuje się, że są to jedne z najpopularniejszych mitów dotyczących dziecięcych infekcji. Rozprawia się z nimi znana lekarka.
W ostatnich miesiącach media alarmują o możliwym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wirus Oropouche. Choroba wywoływana wirusem od lat występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, ale teraz zaczyna pojawiać się w Europie, co wywołuje obawy o jej potencjalne skutki dla zdrowia publicznego. Czym dokładnie jest ten wirus i dlaczego budzi takie zainteresowanie?W czerwcu i lipcu 2024 roku odnotowano pierwsze przypadki osób zakażonych gorączką Oropouche w Unii Europejskiej. Wśród chorych znaleźli się mieszkańcy Hiszpanii, Włoch i Niemiec. Wszystkie osoby, u których wykryto zakażenie, podróżowały wcześniej do Ameryki Południowej. Czy istnieje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby na Starym Kontynencie?
Gorączka, ból w dole pleców, krwawo zabarwiony mocz – tak objawia się śródmiąższowe zapalenie nerek. To choroba, do której może doprowadzić wiele czynników, ale w większości przypadków są to leki. Nawet te, które możemy kupić bez recepty, a które bardzo często przyjmujemy z powodu bólu głowy, zęba, czy brzucha. Śródmiąższowe zapalenie nerek to poważne schorzenie, które może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Jednak, gdy szybko usunie się przyczynę, która doprowadziła do zapalenia, zwykle dochodzi do całkowitego wyleczenia.
W Hiszpanii zmarł mężczyzna, który w wyniku ukąszenia przez kleszcza zachorował na gorączkę krymsko-kongijską. 74-letni pacjent cierpiał na niewydolność wielonarządową. Jak powiedział dyrektor szpitala w Madrycie, to pierwszy taki przypadek w kraju od 4 lat.Gorączkę krymsko-kongijska roznoszą afrykańskie kleszcze wędrowne. Niestety jakiś czas temu obserwuje się je także w Polsce.
Potwierdzono przypadek zakażenia dżumą u pacjenta - nieznane są natomiast okoliczności, w jakich doszło do zakażenia oraz obecny stan chorego. Władze stanu Kolorado w USA zalecają ostrożność oraz pilnowanie zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z gryzoniami roznoszącymi dżumę.
Sezon letni w pełni więc chcąc nie chcąc, musimy zmagać się z upałami. Są one bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, więc warto wiedzieć, jak unikać dolegliwości z nimi związany oraz jak sobie z nimi radzić, gdy nas dotkną. Lekarz wyjaśnia, w jaki sposób skutecznie ochronić się przed negatywnym działaniem upałów. Doktor Reed Caldwell, specjalista medycyny ratunkowej i szef działu obsługi pacjenta w Centrum Ratownictwa Medycznego im. Ronalda O. Perelmana w NYU Langone Health” ujawnił, co należy robić, by uniknąć dolegliwości związanych z wysokimi temperaturami. Podpowiedział również, jak należy postępować, gdy objawy wystąpią u nas.
Większość z nas nauczona jest, że prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. Jednak nie zawsze tak było. Co więcej, prawdopodobnie nie zawsze tak będzie. Naukowcy ze Stanford University doszli do interesujących wniosków. Ile więc wynosi idealna temperatura ludzkiego ciała?
Sezon jesienno-zimowy to okres, gdy prawdopodobieństwo zachorowania na anginę rośnie. I to znacznie! Jednak nawet w domowych warunkach wciąż możemy wiele zrobić, by złagodzić ból spowodowany przez anginę. Wystarczy mieć te 2 warzywa i kilka ziół, które bez problemu kupimy w każdym sklepie zielarskim.
Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają!W lecie chętniej sięgamy po napoje chłodzące. Jednym z ulubionych trunków Polaków, gdy słońce mocniej przygrzewa, jest zimne piwo. Kufel piwa to także sposób na relaks, szczególnie w okresie urlopu. Jednak czy napój ten rzeczywiście chłodzi organizm i go nawadnia?