Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tomografia głowy - wskazania do wykonania badania, przebieg
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:29

Tomografia głowy - wskazania do wykonania badania, przebieg

Tomografia głowy - wskazania do wykonania badania, przebieg
pixabay.com

Tomografia komputerowa głowy jest jednym z podstawowych badań obrazowych, które służy obserwacji zmian zachodzących w jej wnętrzu. Dzięki tomografii głowy możliwe jest diagnozowanie chorób, urazów oraz ocena rozległości powstałych zmian. W jakich przypadkach wykonuje się tomografię głowy oraz w jaki sposób się do niej przygotować? 

Tomografia głowy - na czym polega?

Tomografia komputerowa głowy to badanie opierające się na działaniu promieniowania rentgenowskiego. Aparatura składa się z łóżka oraz tzw. gantry będącej wewnętrzną częścią urządzenia, w której odbywa się badanie. W aparacie znajduje się kilka lamp rentgenowskich, obracających się wokół leżącego na łóżku pacjenta.

Lampy wykonują serię zdjęć rentgenowskich pod różnymi kątami i w różnych płaszczyznach, co umożliwia stworzenie przekroju i obrazu głowy. Z uwagi na to, że tkanki w różny sposób przyjmują promieniowanie rentgenowskie, na zdjęciu obrazowym widoczne są obszary o różnym zaciemnieniu. 

Tomografia komputerowa głowy to badanie o wysokiej wiarygodności i dokładności. Obecnie stosowane do jej wykonania aparaty pozwalają na zachowanie dokładności rozdzielczości nawet do 1 mm. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne. 

Co diagnozuje tomografia głowy?

Badanie diagnostyczne, jakim jest tomografia komputerowa głowy przeprowadza się w sytuacjach, gdy doszło do jej urazu, w przypadku, gdy występuje podejrzenie zmian zachodzących w mózgu, w podejrzeniu chorób nowotworowych, wad rozwojowych, chorób układu naczyniowego mózgu, a także w stanach zapalnych mózgu, twarzoczaszki i zatok przynosowych. 

Tomografia głowy umożliwia wykrycie zmian chorobowych oraz obserwację następstw będących wynikiem urazów. Na jej podstawie można dokonać oceny stanu tkanki nerwowej mózgu, poddać obserwacji przestrzenie, które zawierają płyn mózgowo-rdzeniowy, a także sprawdzić stan rdzenia i mózgu. Dzięki niej możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie zaniku mózgu, zmian niedokrwiennych w obrębie mózgowia, udaru mózgu oraz guzów mózgu. 

Wskazania do wykonania tomografii głowy

Wykonanie tomografii głowy najczęściej zleca się w przypadkach urazów głowy, takich jak: złamania kości czaszki, stłuczenia mózgu, krwiaki. Konieczne jest także przeprowadzenie badania w przypadku wystąpienia podejrzenia chorób nowotworowych ośrodkowego układu nerwowego, do których należą m.in.: glejak, gwiaździak, chłoniak, oponiak, nowotworu złośliwe ucha środkowego oraz przerzuty nowotworowe do twarzoczaszki. 

Tomografię głowy wykonuje się również w przebiegu stanów zapalnych bakteryjnych, wirusowych, w przypadku gruźliczego zapalenia opon mózgowych oraz ropniaków, ropni mózgu, a także przy toksoplazmozie.

Wskazaniem do tomografii głowy są także zmiany naczyniowe w obrębie mózgu, udar krwotoczny mózgu, zawał mózgu, krwiaki, krwotok śródmózgowia, niedokrwienie mózgu, podejrzenie chorób przysadki mózgowej.

Tomografia głowy u dzieci

Tomografię głowy u dzieci wykonuje się wówczas, gdy zachodzi podejrzenie obecności wad rozwojowych lub wodogłowia. Zapalenie zatok przynosowych i opon mózgowych także wymaga wykonania tego badania. Choroba Alzheimera, zmiany kostne w obrębie twarzoczaszki, otępienie mózgowe, torbiele i wady przegrody przezroczystej to kolejne przykłady dolegliwości, kiedy należy przeprowadzić badanie tomografii komputerowej głowy.

Tagi:
Polecane