Tomografia komputerowa klatki piersiowej - wskazania do badania
Tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej to badanie umożliwiające rozpoznanie zmian w obrębie płuc, oskrzeli oraz innych narządów ulokowanych w klatce piersiowej. Kiedy lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej? Czy badanie jest bezpieczne dla pacjenta?
Tomografia komputerowa klatki piersiowej
Tomografia komputerowa klatki piersiowej obejmuje przestrzeń pomiędzy szyją i przeponą i jest diagnostyczną metodą obrazową, wykonywaną przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Badanie klatki piersiowej przy użyciu tomografu jest bezpieczne i w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, a ponadto ten rodzaj badań gwarantuje dokładność i wiarygodność.
Wskazania do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej
Głównymi wskazaniami do wykonania TK klatki piersiowej są:
przewlekły kaszel,
krwioplucie,
podejrzenie choroby nowotworowej,
nieprawidłowości stwierdzone w RTG klatki piersiowej,
sarkoidoza,
urazy klatki piersiowej,
podejrzenie zatorowości płucnej.
Czy tomografia klatki piersiowej jest bezpieczna?
Badanie, jakim jest tomografia komputerowa klatki piersiowej odbywa się w oparciu o promieniowanie rentgenowskie, którego dawka jest około kilkadziesiąt razy większa, niż w przypadku RTG. W związku z tym istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory wówczas, gdy pacjent jest na nie narażony stosunkowo często. W związku z tym nie jest wskazane bardzo częste przeprowadzanie TK.
O ile samo badanie TK nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i życia, o tyle podanie środka kontrastowego może spowodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych, wśród których wymienia się: świąd, nudności, zawroty głowy, wymioty, zaczerwienienie twarzy, wahania ciśnienia tętniczego i inne.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wyżej wymienionych objawów podczas przeprowadzania tomografii należy zgłosić je osobie prowadzącej badanie.
Tomografia komputerowa klatki piersiowej – przeciwwskazania
Istnieje kilka przeciwwskazań co do wykonania tomografii komputerowej, głównie z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa pacjenta. Należą do nich:
ciąża - wyjątkiem są sytuacje, gdy korzyści wykonania badania przewyższają ryzyko;
uczulenie na jod, środek kontrastujący.
Szczególne zachowanie ostrożności jest wymagane wówczas, gdy badaniu ma zostać poddana osoba:
po 65. roku życia;
dzieci przed ukończeniem 10. roku życia;
cierpiąca na astmę;
w przebiegu chorób tarczycy;
z niewydolnością nerek, wątroby, układu oddechowego lub krążenia;
dla której pozostanie w pozycji leżącej przez dłuższy czas stanowi problem;
kobieta karmiąca piersią.