Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Torbiel galaretowata - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Torbiel galaretowata - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Torbiel galaretowata - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixabay.com

Torbiel galaretowata zwana także ganglionem to podskórny guzek wypełniony płynem, powstający na skutek powtarzających się mikrourazów. Występuje zazwyczaj na dłoniach, w okolicach torebek stawowych i ścięgien. Jakie są przyczyny powstawania torbieli galaretowatej? W jaki sposób się objawia i jak podjąć odpowiednie leczenie?

Co to jest torbiel galaretowata?

Torbiel galaretowata (ganglion) to podskórny guz występujący zazwyczaj w obrębie dłoni, najczęściej w okolicy kości księżcycowatej, na grzbietowej lub dłoniowej części nadgarstka. Guz wypełniony jest płynem lub galaretowatą cieczą. Rzadziej zdarza się, że torbiel galaretowata występuje na stopach. Guz ma charakter niezłośliwy, dotyka zdecydowanie większą część kobiet, niż mężczyzn w przedziale wiekowym pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Guz może mieć różne wielkości - od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy. 

Jak powstaje torbiel galaretowata?

Stawy w nadgarstkach wypełnione są substancją, której obecność umożliwia ich ruchomość. W sytuacji, gdy produkcja płynu jest nadmierna, dochodzi do powstania podskórnego guza pod fragmentem skóry. 

Torbiel galaretowata - przyczyny powstawania

Powstawaniu torbieli galaretowatej sprzyjają wszelkiego rodzaju powielające się urazy, przeciążenia, a także stany zapalne mięśni i ścięgien. Najczęściej ma to miejsce u osób, wykonujących powtarzalne ruchy manualne w pracy oraz w sytuacjach, gdy stawy często narażone są na obciążenie. Torbiel galaretowata najczęściej dotyczy kierowców zawodowych, sportowców, muzyków oraz osób wykonujących większość pracy przy komputerze. Nadmierna produkcja płynu stawowego prowadzi do powstania guzka. Tak powstających zmian nie należy lekceważyć, bowiem mają one tendencję do rośnięcia i mogą znacznie wpływać na jakość codziennego życia. 

Torbiel galaretowata - objawy

Torbiel galaretowata objawia się z początku pojawieniem się wypustki, najczęściej w obrębie dłoni. Torbiel zwana także ganglionem jest zmianą skórną o płynnej zawartości, niekiedy jest ruchoma pod wpływem nacisku z zewnątrz. 

Torbieli galaretowatej współtowarzyszą:

  • zaburzenia czucia,

  • ograniczenie ruchomości ręki, na której znajduje się guz,

  • uczucie odrętwienia w miejscu występowania guza,

  • stany zapalne pojawiające się w okolicy torbieli, które występują zazwyczaj na skutek obciążenia stawu,

  • wrażliwość w miejscu występowania zmiany podczas badania palpacyjnego,

  • na skutek ucisku guzka na nerwy znajdujące się w okolicy grzbietowej nadgarstka może niekiedy wystąpić niedowład mięśni. 

Unikanie forsowania kończyny obarczonej guzem, a także regularny odpoczynek umożliwiają złagodzenie objawów torbieli galaretowatej. Zdarza się, że torbiel wchłania się samoistnie. Jeśli guz się powiększa, należy zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję, czy konieczny jest zabieg usunięcia torbieli.

Torbiel galaretowata - rozpoznanie

Wyżej wymienione objawy są podstawą do postawienia diagnozy lekarskiej. Jeśli pojawią się wątpliwości, lekarz zleca wykonanie pomocniczych badań USG i RTG ręki oraz rezonansu magnetycznego. Badania te pomagają ustalić wielkość guza oraz jego rodzaj. Dzięki nim w prosty sposób można także odróżnić torbiel galaretowatą od:

  • nowotworu złośliwego,

  • pęknięcia kości nadgarstka,

  • nerwiaka,

  • zapalenia stawów,

  • martwicy kości łódeczkowatej.

Tagi:
Polecane