Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik niemowlęcy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Trądzik niemowlęcy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik niemowlęcy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Trądzik niemowlęcy dotyka blisko 20% nowonarodzonych dzieci i jest dolegliwością skórną, pojawiającą się kilka miesięcy po porodzie.  Częściej występuje u chłopców, niż u dziewczynek. Objawia się w postaci wyprysków zlokalizowanych głównie na policzkach, nosie i czole. Jakie są przyczyny i objawy trądziku niemowlęcego? Czy to schorzenie wymaga leczenia?

Trądzik niemowlęcy - co to jest?

Trądzik niemowlęcy dotyczy głównie chłopców i może pojawić się w przedziale czasowym od kilku miesięcy od narodzin do nawet roku po narodzinach. Zmiany chorobowe w postaci krostek powinny zniknąć po kilku latach, lecz zdarza się także, że utrzymują się na powierzchni skóry nawet do okresu dojrzewania. W tej odmianie trądziku mogą oprócz krostek wystąpić inne wykwity, takie jak zaskórniki, czy nawet torbiele. Jeśli choroba przebiega łagodnie, nie powinna pozostawiać po sobie blizn. 

Trądzik u małych dzieci dzieli się na:

  • trądzik noworodkowy - występuje w pierwszych miesiącach życia,

  • trądzik niemowlęcy - występuje od 3. do 16. miesiąca życia.

Trądzik niemowlęcy - przyczyny

Przyczyna występowania trądziku niemowlęcego nie jest jednoznacznie określona. Istnieje kilka hipotez na ten temat, jedna z nich głosi, że może on wynikać z przegrzewania małego dziecka. Opiekunowie często ubierają dziecku kilka warstw ubranek po to, aby uniknąć np. przeziębienia. Niestety, w miejscach ciała, w których dochodzi do przegrzewania najczęściej pojawia się trądzik niemowlęcy. 

Za kolejną przyczynę trądziku niemowlęcego uznaje się hormony (androgeny). W trakcie trwania ciąży hormony matki przedostają się przez łożysko do płodu. Po narodzinach gruczoły łojowe stymulowane są do nadmiernej produkcji łoju - tak powstają różnego rodzaju wykwity na skórze niemowlaka. 

Istnieje także wysokie prawdopodobieństwo, że przyczyną pojawiania się trądziku niemowlęcego są kosmetyki zawierające drażniące składniki. Warto zatem obserwować reakcje skórne po stosowaniu konkretnych preparatów w postaci kosmetyków do pielęgnacji lub środków czystości (np. proszki do prania ubranek). 

Uwagę należy zwrócić także na to, czy zakładane ubranka lub pieluszki nie wywołują podrażnień skórnych u dziecka. Pościel, w której sypia dziecko powinna być delikatna, należy ją prać w środkach nie wywołujących podrażnień i alergii skórnych. Istotna jest także temperatura pomieszczenia, w którym dziecko spędza czas - nie powinna być ona za wysoka. 

Trądzik niemowlęcy - objawy

Typowymi objawami dla trądziku niemowlęcego są czerwone wykwity pojawiające się na powierzchni skóry twarzy. Niekiedy krostki mają białe wypustki, a poza nimi zauważyć można także:

  • okrągłe i czerwone grudki,

  • zmiany ropne w postaci krostek,

  • drobne zaskórniki,

  • torbiele będące skutkiem stanu zapalnego 

Zdarza się, że trądzik niemowlęcy mylony jest z objawami skazy białkowej, wywoływanej alergią na mleko krowie. Dodatkowo, w przebiegu skazy białkowej pojawiają się także biegunka i wymioty. Aby dokonać odpowiedniego rozpoznania, należy skonsultować się z lekarzem. 

Trądzik niemowlęcy - leczenie

Choć w przypadku trądziku niemowlęcego zazwyczaj leczenie specjalistyczne nie jest konieczne, to warto tę dolegliwość zdiagnozować przy pomocy lekarza dermatologa. Powstałe zmiany skórne należy przemywać wacikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą. Wypustki można smarować preparatem wysuszającym, doskonale  w tej roli sprawdza się maść cynkowa dostępna w każdej aptece. 

W leczeniu trądziku niemowlęcego lekarze nie przepisują antybiotyków, zalecają przeczekanie trądziku. Zmian skórnych nie należy wyciskać! Jeśli stan chorobowy utrzymuje się dłuższy czas, zamiast znikać, rozwija się - konieczne może być wykonanie badań u lekarza endokrynologa. 

Tagi:
Polecane