Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik wywołany - rodzaje, przyczyny, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:32

Trądzik wywołany - rodzaje, przyczyny, leczenie

Trądzik wywołany - rodzaje, przyczyny, leczenie
pixabay.com

Trądzik wywołany to rodzaj trądziku, który powstaje na skutek czegoś. Może być także efektem stanu, w jakim aktualnie znajduje się pacjent. Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania trądziku wywołanego? Jak objawia się trądzik wywołany? Czy należy tę dolegliwość konsultować z lekarzem?

Trądzik wywołany - co to jest? 

Trądzik wywołany pojawia się (najczęściej u młodych ludzi) np. z powodu kontaktu  z określoną substancją lub na skutek stosowania niektórych leków. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że trądzik wywołany nie wynika jedynie z naturalnych skłonności skóry. Ten rodzaj trądziku powstaje najczęściej pod wpływem oddziaływania na skórę czynników, takich jak:

  • kosmetyki (trądzik kosmetyczny),

  • sterydy (trądzik steroidowy)

  • leki (trądzik polekowy),

  • nadchodzącą miesiączkę (trądzik przedmiesiączkowy),

  • środowisko pracy (trądzik zawodowy i trądzik mechaniczny).

Rodzaje trądziku wywołanego i ich objawy

Trądzik kosmetyczny: pojawia się u osób w różnym wieku, a przyczyną jego powstawania jest stosowanie kosmetyków (np. do makijażu, bądź do pielęgnacji ciała) zapychających pory. Skóra z zatkanymi porami nie ma możliwości ,,oddychania”, w związku z czym, na jej powierzchni powstają zaskórniki i pryszcze.

Trądzik steroidowy: ten rodzaj trądziku bywa dość uporczywy i trudny do wyleczenia. Wywoływany jest przez stosowanie leków sterydowych lub przyjmowanie sterydów anabolicznych przez kulturystów. Aby osiągnąć sukces w walce z trądzikiem steroidowym, należy całkowicie odstawić sterydy.

Trądzik polekowy: pojawia się na skórze w wyniku przyjmowania wybranych leków. Najczęściej są to lekarstwa, których zadaniem jest leczenie organizmu z określonych schorzeń. W przypadku pojawienia się na skórze niepokojących zmian, należy skonsultować się z lekarzem i nakreślić mu problem. Wówczas, specjalista podejmie decyzję, czy terapię lekową należy przerwać, czy też zastąpić dotychczasowe leki innymi. 

Wśród leków, które mogą spowodować pojawienie się zmian trądzikowych znajdują się:  leki przeciwtarczycowe, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwgruźlicze,  barbiturany, lit oraz jego sole, preparaty zawierające w swoim składzie disulfiram, kortykosteroidy oraz sterydy anaboliczne.

Trądzik przedmiesiączkowy: pojawia się u około 60-70% kobiet na kilka dni przed wystąpieniem menstruacji. Może być także efektem odstawienia środków antykoncepcyjnych, po porodzie lub w czasie menopauzy. W okresie okołomiesiączkowym zachodzą charakterystyczne przemiany związane ze wzmożoną aktywnością hormonalną - nadmierna produkcja łoju skutkuje nasileniem zmian trądzikowych. 

Trądzik zawodowy: dotyka przedstawicieli konkretnych grup zawodowych. Pracownicy warsztatów, fabryk i innych zakładów pracy są narażeni na trwały kontakt ze szkodliwymi, toksycznymi substancjami, które mają swój udział w powstawaniu trądziku zawodowego. Leczenie powstałych zmian bywa trudne, bowiem należy zminimalizować lub całkowicie wyeliminować kontakt ze szkodliwą substancją, co wiąże się często z koniecznością zmiany miejsca pracy. 

Trądzik mechaniczny: powodowany jest przez pocieranie oraz inne czynniki mechaniczne, prowadzące do zatykania porów skórnych oraz ujść mieszków gruczołów łojowych. Zmiany mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. W przebiegu tego rodzaju trądziku pojawia się stan zapalny. 

Trądzik wywołany - leczenie

Leczenie trądziku wywołanego powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty. Kluczowym elementem jest wyodrębnienie czynnika wywołującego trądzik i wyeliminowanie narażenia na ten czynnik. Jeśli lekarz ma wątpliwości, co do rodzaju trądziku może zlecić wykonanie dodatkowych badań. O ile zajdzie taka konieczność, leczenie trądziku wywołanego może odbywać się przy udziale antybiotykoterapii lub terapii miejscowej przy użyciu maści, czy kremów.

Tagi:
Polecane