Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Trądzik zaskórnikowy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:32

Trądzik zaskórnikowy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik zaskórnikowy - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Trądzik zaskórnikowy to lekka odmiana trądziku. Jego objawy lokalizują się na środkowej części twarzy i na czole, przybierając formę zaskórników.. Skąd bierze się trądzik zaskórnikowy? Co go wywołuje? Jak wygląda leczenie trądziku zaskórnikowego? Czy konieczna jest farmakoterapia? 

Trądzik zaskórnikowy - co to jest?

Trądzik zaskórnikowy to lekka odmiana trądziku pospolitego. Najczęściej występuje na twarzy, jednak zmiany chorobowe mogą także pojawiać się na plecach, klatce piersiowej, ramionach. Charakterystyczna dla tej odmiany trądziku jest obecność zaskórników, które mogą przyjmować postać otwartą lub zamkniętą. 

Zaskórniki otwarte - czarne kropki (wągry) pojawiają się wówczas, gdy w kanale gruczołu łojowego nagromadzi się nadmiar zrogowaciałego naskórka, bakterii i  sebum. Zaskórniki zamknięte - podskórne grudki białego koloru, może towarzyszyć im stan zapalny. 

Trądzik zaskórnikowy - przyczyny powstawania

Do powstawania trądziku zaskórnikowego przyczynia się nadmiar produkcji łoju oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zmiany tworzą się przez zablokowanie ujść gruczołów łojowych. Łój nie mając ujścia, przekształca się w czopy. 

Objawy trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy dotyka przede wszystkim nastolatków będących w okresie dojrzewania. Zmiany chorobowe mogą zniknąć samoistnie, jeżeli skóra jest w odpowiedni sposób pielęgnowana. 

Ignorowanie objawów trądziku może spowodować, że będzie on towarzyszył choremu nawet do trzydziestego roku życia. W przebiegu tej odmiany trądziku występują zaskórniki, najczęściej w okolicy środkowej części twarzy oraz na czole. W rzadkich przypadkach może on zaatakować plecy lub klatkę piersiową. 

U niektórych osób może dojść do przekształcenia się trądziku w ropne zmiany. Wówczas w środku zmian chorobowych zaczynają namnażać się bakterie, które mogą wywoływać stan zapalny, powstawanie grudek oraz torbieli.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem zaskórnikowym 

Przestrzeganie zasad dotyczących pielęgnacji skóry z trądzikiem zaskórnikowym pozwoli na złagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom. Oto kilka z nich:

  • przed oczyszczaniem twarzy należy dokładnie umyć dłonie w celu uniknięcia przenoszenia się zarazków,

  • dokładne oczyszczanie twarzy z resztek makijażu, martwych komórek, reszty łoju - w celu oczyszczania najlepiej jest używać płynów micelarnych lub żeli przeznaczonych do skóry problematycznej, trądzikowej,

  • do osuszenia oczyszczonej twarzy używaj papierowych ręczników jednorazowych - unikaj pocierania, skórę osuszaj lekko dotykając powierzchni skóry,

  • osuszoną twarz spryskuj bezalkoholowym tonikiem w sprayu (warto sięgnąć po taki, którego właściwości będą zapobiegały wydzielaniu się sebum oraz powstawaniu zaskórników),

  • oczyszczaj skórę pozbywając się zrogowaciałego naskórka przy użyciu peelingu, którego wykonywanie zaleca się około raz w tygodniu,

  • stosuj maseczki nawilżające,

  • w przebiegu trądziku unikaj wykonywania makijażu lub ogranicz je do minimum - jeśli musisz wykonać makijaż, używaj czystych pędzli,

  • jak najczęściej daj skórze odpocząć i swobodnie ,,oddychać”,

  • do pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki, które nie zapychają porów i mają lekką, nietłustą konsystencję,

  • aby zatuszować nieestetyczne zmiany skórne, wybierz preparaty o właściwościach antybakteryjnych,

  • stosuj lekką dietę, bogatą w witaminy A i B, unikaj spożywania słodyczy, jedzenia ostrych potraw,

  • ogranicz palenie papierosów i spożywanie alkoholu,

  • unikaj stresujących sytuacji, zadbaj o higienę umysłu,

  • zadbaj o odpowiednią ilość snu, ponieważ jego niedobór ma negatywny wpływ na wygląd cery.

Leczenie trądziku zaskórnikowego 

Dolegliwości związane z trądzikiem zaskórnikowym warto skonsultować z dermatologiem, zwłaszcza gdy jego objawy są nasilone. W sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba, dermatolog może skierować pacjenta do endokrynologa (np. w przypadku zaburzeń hormonalnych). 

W leczeniu trądziku zaskórnikowego stosuje się leki dostępne na receptę. Popularne wśród nich są preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego. Pomocny także okazuje się nadtlenek benzoilu, który doskonale radzi sobie z odblokowaniem ujść gruczołów łojowych oraz likwiduje zaskórniki. Z kolei kwas azelainowy zapobiega powstawaniu czarnych kropek. 

Kurację wspierają witaminy: A, B1, B2, PP oraz cynk. 

Najcięższe postacie trądziku zaskórnikowego leczy się izotretynoiną, która zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz redukuje nadmiar wydzielanego łoju.

Tagi: