Tyle wody trzeba pić w ciągu dnia. GIS podaje normy
Nawadnianie się jest bardzo ważne, zwłaszcza w upalne dni. Niedobór płynów w naszym organizmie może wiązać się z odwodnieniem, które jest niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.
Ile zatem trzeba dziennie pić wody? Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia.
Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu
Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu. W końcu stanowi ok. 65 proc. masy ludzkiego ciała, ale jest również składnikiem tkanek i płynów ustrojowych . Woda niezbędna jest do utrzymywania równowagi elektrolitowej, odpowiada za transport składników odżywczych oraz zapewnia regulację temperatury ciała. W końcu pomaga też ugasić pragnienie.
Regularne picie wody działa również oczyszczająco na nasz organizm, ułatwia trawienie pokarmów oraz wspomaga odchudzanie. Człowiek codziennie traci ok, 6 proc. płynów ustrojowych, m.in. przez oddawanie moczu, oddychanie czy wydzielanie potu.
Ile powinno się pić wody w ciągu dnia?
Gdy za oknem wysokie temperatury, bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jaka jest norma picia wody na co dzień.
"Organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego też musimy mu ją stale dostarczać. Zbyt małe spożycie płynów prowadzi do odwodnienia, którego skutkiem są zaburzenia w pracy całego organizmu." - przypomina GIS w opublikowanym komunikacie. Po czym dodaje, że według norm żywienia dla populacji Polski wystarczające spożycie wody pochodzącej z napojów, czy też produktów spożywczych powinno wynosić:
1,25-2,5 l u dzieci oraz młodzieży (zależnie od wieku i płci)
2-2,5 l w przypadku zdrowego, dorosłego człowieka.
Zapotrzebowanie na wodę zależne jest od wielu czynników
GIS zwraca też uwagę na to, że zapotrzebowanie na wodę zależne jest od wielu czynników: wieku, sposobu odżywiania, prowadzonej aktywności fizycznej, ale również temperatury otoczenia oraz klimatu. Oczywiście zapotrzebowanie na wodę jest wyższe, gdy pocimy się podczas wysiłku fizycznego, czy upału za oknem.
Główny Inspektorat Sanitarny zwraca też uwagę na odwodnienie, bo w końcu spożywanie zbyt małej ilości wody może prowadzić do odwodnienia. GIS uczula na jego wszystkie objawy, takie jak m.in. wzmożone uczucie pragnienia, suchość w ustach, osłabienie czy też problemy z koncentracją . Zdaniem GIS nie tylko sama woda jest ważna. Trzeba też dbać o to, by jeść świeże owoce i warzywa i niektóre mleczne produkty, zawierającą dużą ilość wody.
Czytaj też:
Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały
Korzyści z picia ciepłej wody. Ten gorący napój pomoże nie tylko w odchudzaniu
Woda mineralna czy źródlana - którą lepiej pić i dlaczego? To warto wiedzieć