Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > ZUS wypłaci 620 zł seniorom i nie tylko. Wiele osób o tym nie wie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.06.2024 11:08

ZUS wypłaci 620 zł seniorom i nie tylko. Wiele osób o tym nie wie

Dodatek, ZUS, seniorzy
Fot. Freepic

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić dodatkowe pieniądze, choć oczywiście warto wiedzieć, że specjalne świadczenie mogą dostać tylko te osoby, które spełniają odpowiednie warunki. Chodzi o 620 zł i jest to dodatek ZUS dla sieroty zupełnej.

To specjalna zapomoga dla tych osób, które straciły oboje rodziców, natomiast z tego tytułu przysługuje im renta rodzinna. Pieniądze można otrzymać, składając jeden wniosek do ZUS.

Czym jest dodatek ZUS dla sieroty zupełnej

Wspomniane pieniądze w wysokości 620 zł, które można dostać od ZUS to dodatek dla sieroty zupełnej. Pieniądze przysługują osobie, która straciła obydwoje rodziców, natomiast z tego tytułu ma prawo do renty rodzinnej.

W przypadku tego dodatku nie obowiązuje żaden limit wieku i może o niego wystąpić każda dorosła osoba, która straciła bliskich. Dodatek można otrzymać w sytuacji, gdy zmarła mama, natomiast ojciec jest nieznany. Z kolei w sytuacji, kiedy w rodzinie jest kilka sierot zupełnych, każda z nich ma prawo złożyć wniosek o przyznanie dodatku, ale pod warunkiem, że ma prawo do pobierania renty rodzinnej.

Kto może  otrzymać specjalny dodatek
Fot. Freepic
Ten krem wygładza zmarszczki i kurze łapki, a kosztuje 20 zł. Kupisz go w Rossmanie Takie są stawki płacy minimalnej w 2025 r. Ważna informacja dla emerytów

Trzeba złożyć odpowiedni wniosek

Te osoby, które spełniają warunki konieczne do uzyskania podatku, powinny złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Można oczywiście dostarczyć go do dowolnej jednostki instytucji. 

Do wniosku trzeba dołączyć wymagane dokumenty, które potwierdzają daty zgonów rodziców. Warto podkreślić, że w przypadku, gdy ojciec pozostaje nieznany, potrzebny będzie również akt urodzenia wnioskującego. Obecnie w ramach dodatku dla sieroty zupełnej ZUS wypłaca dokładnie 620, 36 zł miesięcznie. Jeszcze do niedawna świadczenie wynosiło 553, 30 zł. Natomiast 1 marca odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Podniosła jego wysokość.

ZUS podejmie decyzję w ciągu 30 dni

Gdy już uda się dopełnić formalności związanych ze złożeniem wniosku, ZUS podejmie decyzję w ciągu 30 dni. Jeśli będzie negatywna, możemy złożyć odwołanie w formie pisemnej lub ustnej. Mamy na to miesiąc. Później decyzja zostanie uprawomocniona, a możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy przepadanie.

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - informuje ZUS.

Czytaj też:

Polacy nie wiedzą o tych pieniądzach z ZUS-u. Nawet 29 tys. zł na osobę

Waloryzacja emerytur w czerwcu 2024. O ile może wzrosnąć wypłata?

Wzywali lekarza, a przyjeżdżał znachor bez uprawnień? Teraz usłyszy zarzuty