Niebieskie strefy to regiony, w których ludzie dożywają 100 lat, a nawet więcej. Okazuje się, że dużą rolę w ich długowieczności odgrywa pewien napój. Mowa tu o kawie, a dokładniej o sposobie jej parzenia. Kawa to napój, który budzi wiele kontrowersji. Badania naukowe potwierdzają jednak, że ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Jak ją parzyć, by wycisnąć z niej jak najwięcej korzyści? Podpowiadamy.
Każdy z nas ma w domu czajnik. Okazuje się, że niektóre z tych urządzeń, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chemiczka Sylwia Panek zwróciła uwagę na to, jakiego czajnika nie należy używać, jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszej rodziny. Chemiczka Sylwia Panek dzieli się na Instagramie wieloma praktycznymi wskazówkami. Okazuje się, że często nieświadomie otaczamy się sprzętami, które po prostu mogą nam zaszkodzić. W prosty sposób wyjaśnia, dlaczego tak jest i dzieli się zdrowszymi alternatywami.
Ministerstwo Zdrowia wychodzi naprzeciw skutkom powodzi i oferuje dodatkowe akcje szczepień dla osób z terenów podtopionych. Będą oni mogli zaszczepić się na 3 choroby w ramach NFZ.
Popijanie tabletek nie wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak okazuje się, że wielu z nas może popełniać fatalny błąd. Wybór napoju, którym popijamy farmaceutyki, jest ważniejszy, niż nam się wydaje. Czym nie wolno popijać leków i dlaczego? Odpowiadamy.Prawidłowe przyjmowanie leków i suplementów nie kończy się na przeczytaniu ulotki i dostosowaniu się do zaleceń. Ważniejsze niż nam się wydaje jest też to, czym popijemy tabletki. Z tymi napojami nie można popijać leków.
Wielu z nas marzy o spokojnym urlopie bez chorób i nieszczęśliwych wypadków. Okazuje się jednak, że możemy sobie zaszkodzić jeszcze przed dotarciem do miejsca docelowego. Stewardesa ostrzega, by nie pić tego w samolocie. Jak się okazuje, bezpieczeństwo w samolocie to nie tylko pasy bezpieczeństwa i zaznajomienie się z instrukcją ewakuacji, ale też zrezygnowanie z serwowanego w samolocie napoju. Może zawierać groźne bakterie i doszczętnie zniszczyć nam wakacje.
Choć dookoła słyszymy, że sól nie służy zdrowiu, że należy ograniczać jej spożycie, bo obciąża nerki i prowadzi do chorób układu krążenia, to są jednak takie chwile, kiedy jej odrobina bardzo się nam przyda.Podczas upałów wraz z potem tracimy wiele mikroelementów. Powinniśmy więc pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, ale pić najlepiej jest nie czystą wodę, ale właśnie wodę ze szczyptą soli.
Wybierając się na wymarzone wakacje, mamy nadzieję, że unikniemy wszelkich przykrych dolegliwości i chorób. Życie lubi jednak płatać figle. Warto więc być przygotowanym na najgorsze. Co robić, gdy podczas wakacji w Turcji dopadnie nas zemsta sułtana? Lekarz odpowiada.Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że popularna zemsta dotyka nie tylko turystów w Egipcie, ale też w Turcji. W tym kraju mowa więc nie o zemście faraona, ale o zemście sułtana. Ta biegunka podróżnych potrafi zepsuć każde wakacje. Czy da się jej uniknąć? A jeśli już się pojawi – jak sobie z nią radzić?
Woda jest niezbędna do życia. By nasz organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia. Nie wolno o tym zapominać zwłaszcza podczas upałów. Ale czy każda woda jest dla nas zdrowa?Jak się okazuje, tu kluczowe znaczenie ma sposób przechowywania. Bywa, że kiedy jesteśmy spragnieni, otwieramy jakąkolwiek butelkę, która akurat mamy pod ręką. Nawet ciepłą. A to może nas sporo kosztować.
Gdy wysokie temperatury za oknem, musimy bardzo mocno nawadniać się. Choć dietetycy przekonują, żeby pić bardzo dużo wody, nie każdy z nas ją lubi. Czasem potrzebne jest więc urozmaicenie, dlatego śmiało do wody można wrzucić sezonowe owoce.Dr n. o zdr. dietetyk kliniczny dr Hanna Stolińska zdradza, co najlepiej nawadnia w upały, a jakich płynów unikać, jak ognia.
Gronkowiec, salmonella, bakterie kałowe - to tylko niektóre z drobnoustrojów, które mieszkają sobie w… wodzie o obiegu zamkniętym. Czyli innymi słowy - w fontannach miejskich. Często widzicie dzieci bawiące się w takiej fontannie? A może sami dotykacie tej wody w celu ochłody w upał? Lepiej tego nie robić, bo można sobie poważnie zaszkodzić.
Co najlepiej pić w upały? To pytanie, choć może wydawać się banalne, jest bardzo ważne. Wysokie temperatury mogą być dla nas bardzo niebezpieczne, a odpowiednie nawadnianie może uchronić nas przed ich skutkami.Oto co zdaniem dietetyków, powinniśmy pić w upały, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Latem, ze względu na wysokie temperatury, pijemy więcej niż w inne pory roku. Najczęściej sięgamy po wodę, a w drugiej kolejności po gazowane napoje. Czy to dobry wybór? Eksperci odpowiadają.
Latem dość mocno wybrzmiewa pojęcie szoku termicznego, który powstaje w momencie reakcji rozgrzanego ciała ze środowiskiem o dużo niższej temperaturze, lecz może do niego dojść również przy nagłym wzroście temperatury. Najczęściej do szoku termicznego dochodzi, gdy rozgrzani wbiegamy lub też skaczemy do zimnej wody. Skutki przebycia wstrząsu mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, ale też życia człowieka. Szok termiczny może doprowadzić do zaburzeń oddychania czy też krążenia. Jest to również najczęstszy powód śmierci nad wodą. Jak do niego dokładnie dochodzi?
Synoptycy nie mają wątpliwości. Już jutro w naszym kraju zacznie się lato z prawdziwego zdarzenia. Temperatury poszybują naprawdę wysoko, a ma to, jak wiadomo, swoje plusy i minusy.Wielu osobom taka aura, tak bardzo kojarząca się z wakacjami, w pełni odpowiada. Ale sporo z nas powinno uważać. Upały są niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych i chorujących, oraz małych dzieci.
W czasie upałów nasz organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie. Wysoka temperatura sprawia, że się pocimy, czyli tracimy wodę. Jeśli stracimy jej zbyt dużo, możemy mieć naprawdę poważne problemy zdrowotne. Z odwodnieniem nie ma żartów. Latem dobrze jest zapisywać sobie, ile wody się wypiło w ciągu dnia, by do niego nie dopuścić. Tym bardziej że pierwsze objawy odwodnienia łatwo przegapić.
Nawadnianie się jest bardzo ważne, zwłaszcza w upalne dni. Niedobór płynów w naszym organizmie może wiązać się z odwodnieniem, które jest niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.Ile zatem trzeba dziennie pić wody? Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia.
Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, nie tylko w upalne dni. Przyjęło się, że produktem najlepiej nawadniającym jest woda. Jednak najnowsze badania donoszą, że są inne - lepsze - napoje.
Słyszeliście kiedyś o napoju switchel? Pokochały go gwiazdy Hollywood! Możesz przygotować go w domu samemu, potrzebujesz tylko kilku składników i szklanki wody!
“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.