Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To nietypowy objaw raka trzustki. Dotyka prawie połowę pacjentów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.06.2024 14:57

To nietypowy objaw raka trzustki. Dotyka prawie połowę pacjentów

Rak trzustki, cukrzyca
Fot. Freepic

O raku trzustki mówi się jak o wyroku, który niestety jest jednoznaczny. Rokowania w przypadku tego raka są bardzo złe, a pierwsze objawy pojawiają się, gdy na skuteczne leczenie jest za późno. 

Bardzo ważna jest znajomość pierwszych symptomów, wskazujących na to, że w trzustce rozwija się rak. Jak się okazuje, u prawie połowy pacjentów przed diagnozą zagościł charakterystyczny objaw. O czym konkretnie mowa?

 

Rak trzustki to wyrok

Słysząc rak trzustki, może nasuwać się jedno: wyrok, który jest jednoznaczny i nie za bardzo da się cokolwiek zrobić. Na tego raka zmarli m.in. Patrick Swayze, Steve Jobs czy Anna Przybylska oraz mnóstwo tzw. zwykłych ludzi. Niestety, ten rak potrafi zabrać każdego, bez względu na wiek czy pochodzenie.

Jak zauważają specjaliści, przyczynę złych rokowań można upatrywać w m.in. bezobjawowym przebiegu raka trzustki. Niestety, wiele symptomów, które pojawiają się, bywają lekceważone - a to dlatego, że pacjenci, nie kojarzą ich z trzustką, ani tym bardziej chorobą nowotworową. I tak nawet 80 proc. pacjentów w momencie diagnozy może otrzymać tylko opiekę paliatywną. Ma ona na celu złagodzenie bólu i poprawę komfortu życia-aż do śmierci pacjenta.

Rokowania w przypadku raka trzustki są bardzo trudne
Fot. Freepic
Chora na raka księżna Kate wydała oświadczenie. Zdradziła, jak się czuje i pokazała zdjęcie Ptasia grypa u człowieka. WHO potwierdziło przypadek zakażenia

Blisko połowa doświadcza charakterystycznych zmian w ciele

Jak się okazuje, badania, które przeprowadzone zostały w klinice Mayo wskazują, że blisko połowa chorych doświadcza przed rozpoznaniem raka trzustki charakterystycznych zmian w ciele.

Warto podkreślić, że u 40 proc. badanych, u których później diagnozowano raka trzustki, rozpoznawano w odstępie od dwóch lat od kilku miesięcy przed diagnozą raka inną chorobę, mianowicie cukrzycę.

Diagnoza cukrzycy a rak trzustki

Lekarze zwracają uwagę na to, że odsetek osób z cukrzycą diagnozowaną przed rozpoznaniem raka trzustki, który przypomnijmy - wynosi 40 proc. jest znaczący. Jak uczulają lekarze, diagnoza cukrzycy powinna skłaniać ludzi do rozszerzonej diagnostyki, motywować do dość wzmożonej czujności zarówno osoby chorujące na cukrzycę, jak i personel medyczny.

To właśnie cukrzyca poprzedzająca raka trzustki może być skutkiem obecności w trzustce guza, a ten może powodować zaburzenia wydzielania insuliny. W związku z czym i cukrzyca i diagnozowany nowotwór mają to samo podłoże.

"Nasze badania wykazały związek między niedawną diagnozą cukrzycy a rakiem trzustki. Jesteśmy obecnie całkowicie przekonani, że u większości pacjentów z rakiem trzustki cukrzyca jest spowodowana przez nowotwór, a nie odwrotnie – podkreślił ł główny autor badania, gastroenterolog z Mayo Clinic, Suresh Chari. 

Objawy zwiastujące raka trzustki to m.in. ból jamy brzusznej, zmiany skórne czy zażółcenie powłok skórnych.

Czytaj też: 

Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

O tym się nie mówi! Jest głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki. Onkolog ostrzega