Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tym lepiej nie popijać leków. Koszmarny wybór przypłacisz zdrowiem
fot. freepik

Tym lepiej nie popijać leków. Koszmarny wybór przypłacisz zdrowiem

7 września 2024

Popijanie tabletek nie wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak okazuje się, że wielu z nas może popełniać fatalny błąd. Wybór napoju, którym popijamy farmaceutyki, jest ważniejszy, niż nam się wydaje. Czym nie wolno popijać leków i dlaczego? Odpowiadamy.

Prawidłowe przyjmowanie leków i suplementów nie kończy się na przeczytaniu ulotki i dostosowaniu się do zaleceń. Ważniejsze niż nam się wydaje jest też to, czym popijemy tabletki. Z tymi napojami nie można popijać leków.

Czym nie powinno się popijać leków?

Na czarnej liście napojów, którymi nie wolno popijać leków, znajduje się m.in. alkohol . Warto pamiętać, że może doprowadzić do niepożądanych efektów ubocznych oraz sprawić, że pozostaną w orgazmie zdecydowanie dłużej, niż powinny. Takie połączenie jest złe, ponieważ alkohol i tabletka metabolizowane są w wątrobie.

Nie wolno popijać leków również sokami owocowymi – szczególnie z cytrusów. Kwas cytrynowy w nich zawarty może wchodzić w niepożądane interakcje z lekami – w szczególności z antybiotykami. Leków i suplementów nie należy też popijać kawą i herbatą , ponieważ napoje te osłabiają działanie leków.

Depresję widać po oczach. Test 6 sekund pokazuje wszystko jak na dłoni
Po tym poznasz, że czas zrobić kolonoskopię. Gdy to zobaczysz, biegiem do lekarza

Popijasz tym leki? Lepiej przestań

Na czarną listę napojów trafiło też mleko . Wapno w tym napoju ogranicza wchłanianie substancji leczniczych. Energetyki – szczególnie te z guaraną – również mogą wchodzić w silne reakcje z lekami . Nie należy też popijać leków naparami z ziół , bo mogą zmniejszyć ich działanie. Jedynym słusznym wyborem do popijania tabletek jest woda.

Jaką ilością wody należy popijać leki?

Do popijania leków doskonale sprawdzi się niegazowana, przegotowana woda w ilości ok. 200 ml. Zasada ta dotyczy zarówno popijania leków jak i suplementów diety. Często jednak, żyjąc w pośpiechu, stawiamy na to, co akurat mamy pod ręką. Powinniśmy jednak pamiętać, że może mieć to duży wpływ na nasze zdrowie.

Zobacz też:

Czy lekarz rodzinny może przepisywać leki od specjalisty? Jest jeden warunek

Nazywają ją "apteczką Pana Boga". Ta roślina leczy ludzi na całym świecie

Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia

Wciąż chce ci się pić? Lekarz: To może być poważny objaw
Babcia powtarzała, że to „zielone złoto”. Odkryłam, że działa nie tylko na podrażnienia
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko