Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Urazy mechaniczne oka i oczodołu
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Urazy mechaniczne oka i oczodołu

Urazy mechaniczne oka i oczodołu
pixabay.com

Urazy mechaniczne oka i oczodołu – urazy powiek

Powieka może zostać uszkodzona przez nabyty lub wrodzony niewłaściwy rozrost rzęs. W skutek oparzeń chemicznych lub popromiennych powstaje ubytek skórny na powiece. Rany zadane tępym narzędziem, będące następstwem ukąszenia lub ingerencją ciała obcego wymagają natychmiastowego opatrzenia, gdyż ich wnętrze stanowi korzystne środowisko dla rozwoju bakterii i wirusów. Drobne rany mogą zagoić się samoistnie. Proces ich zrostu przyspieszają zimne okłady, przy okazji łagodząc ból. Poważniejsze urazy wymagają wizyty u specjalisty. Chirurg opatrzy rany w taki sposób, by uniknąć bliznowacenia tkanek i zniekształceniu powieki. Źle funkcjonująca powieka nie jest w stanie rozprowadzać filmu łzowego powodując szybkie wysuszanie się oka.

Urazy mechaniczne oka i oczodołu – urazy spojówek

Spojówka stanowi silnie ukrwioną błonę śluzową pokrywającą twardówkę. Kumulacja naczyń krwionośnych sprawia, że bardzo często dochodzi do wylewu podspojówkowego, jeśli zostanie przerwana ciągłość ulokowanych w tym miejscu naczyń. Oprócz wylewów samoistnych, które mogą być objawem nagłego wzrostu ciśnienia, krew wylewa się z naczyń krwionośnych spojówki po intensywnym pocieraniu oka i ingerencji ciała obcego. Bardzo często następuje po zabiegu okulistycznym. Czasami w następstwie urazu powstają zaburzenia widzenia i pogorszenie ostrości wzroku. Krew blokuje odpływ płynu śródocznego wywołując jaskrę. Przednia część oka przybiera brunatną lub ciemnoczerwoną barwę. W takich sytuacjach wymagana jest wizyta u specjalisty. Łagodne wylewy wchłaniają się same do dwóch tygodniu od urazu.

Urazy mechaniczne oka i oczodołu – rany oka

Rany to obrażenia, które przerywają ciągłość tkanki spojówki, rogówki, twardówki i soczewki, zazwyczaj spowodowane ingerencją ostrego narzędzia. Nawet po pozbyciu się ciała obcego, w gałce ocznej mogą pozostać odłamki metalu powodujące stan zapalny. Niewielkie ciała obce rozpuszczają płyn śródoczny powodując częściową lub całkowitą ślepotę. Rana wymaga oględzin okulisty. Przedmioty, które w wyniku bójki lub nieumiejętnego posługiwania się znalazły w oku mogą przenosić bakterie i wirusy. Skutkuje to ropnym zapaleniem wnętrza oka. Natomiast urazy tępe nie przecinają powierzchni oka.

Urazy mechaniczne oka i oczodołu – promieniowanie

Oko może zostać uszkodzone przez działanie promieni światła słonecznego lub sztucznego. Ludzkie oko nie jest przystosowane do patrzenia na słońce, stąd rażenie. Ultrafiolet zawarty w promieniach słonecznych jest częściowo wchłaniany przez warstwę ozonu, jednak niewielka ilość przedostaje się przez atmosferę i podrażnia skórę oraz gałki oczne. Dlatego warto nosić okulary przeciwsłoneczne podczas opalania, a w trakcie oglądania zaćmienia słońca specjalne okulary ochronne. Na szkodliwe działanie promieniowania narażeni są spawacze w ramach ryzyka zawodowego oraz himalaiści, ponieważ w wysokich partiach górskich promienie UV odbijają się od śniegu powodując tzw. ślepotę śnieżną.

Tagi:
Polecane