Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG układu moczowego - co wykrywa? Wskazania do wykonania badania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:27

USG układu moczowego - co wykrywa? Wskazania do wykonania badania

USG układu moczowego - co wykrywa? Wskazania do wykonania badania
pixabay.com

USG układu moczowego to metoda diagnostyczna odbywająca się z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Umożliwia obrazowanie w czasie rzeczywistym schorzeń nerek, pęcherza moczowego, moczowodów oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. Jakie są wskazania do wykonania USG układu moczowego i jak się do niego przygotować?

USG układu moczowego - co to jest?

Ultrasonografia (USG) układu moczowego to badanie obrazowe, które dzięki działaniu fal ultradźwiękowych umożliwia obserwację wewnętrznych struktur znajdujących się w układzie moczowym. USG układu moczowego to badanie nieinwazyjne, dlatego może być przeprowadzane zarówno u kobiet w ciąży, jak i tych, które karmią piersią. 

Badanie USG jest metodą bezpieczniejszą od badania RTG, bowiem nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. USG układu moczowego umożliwia obrazowanie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie tkanek miękkich, dlatego odgrywa tak istotną rolę w diagnostyce. 

Kiedy wykonać USG układu moczowego? Wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania USG układu moczowego są zaburzenia w oddawaniu moczu. Jeśli wynik badania moczu jest nieprawidłowy lub budzący wątpliwości, wówczas lekarz zleca wykonanie USG. 

Istnieją także inne wskazania, sugerujące konieczność przeprowadzenia USG układu moczowego, należą do nich:

  • częstomocz;

  • ból przy oddawanie moczu;

  • bóle w podbrzuszu;

  • krwiomocz (obecność krwi w moczu);

  • guz wyczuwalny w jamie brzusznej;

  • dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa;

  • schorzenia gruczołu krokowego.

USG układu moczowego należy także przeprowadzać regularnie u mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia pod kątem diagnostyki prostaty.

USG układu moczowego - co wykrywa?

Ultrasonografia (USG) układu moczowego jest badaniem cennym w rozpoznaniu wielu schorzeń obecnych w jego obrębie. Dzięki niemu można przede wszystkim ustalić, czy występuje zwężenie tętnicy nerkowej. Ponadto, USG układu moczowego umożliwia diagnozowanie chorób, takich jak: wodonercze, kamica nerkowa, zmiany ogniskowe (torbiele i guzy), nieprawidłowy rozmiar moczowodu oraz obecność zmian w prostacie.

Jak przygotować się do USG układu moczowego?

Zazwyczaj do badania USG nie należy się specjalnie przygotowywać. Inaczej jest w przypadku USG układu moczowego. Przed przystąpieniem do badania należy przyjmować wyłącznie produkty lekkostrawne oraz bezwzględnie odstawić napoje gazowane, co pozwoli na zapobieganie wzdęciom, które mogłyby utrudnić obserwację zmian w trakcie badania. Na kilka godzin przed badaniem nie należy jeść w ogóle.

W miarę możliwości, należy także zrezygnować z picia kawy, żucia gumy oraz z palenia papierosów. Jeśli celem badania jest ocena stanu pęcherza moczowego - należy przed badaniem wypić około 2 litry niegazowanej wody mineralnej i powstrzymać się od oddawania moczu. 

Tagi:
Polecane