W wakacyjnym raju Polaków szaleje wirus. Pierwszy raz wykryto go w 1942 r.
W jednym z ulubionych wakacyjnych krajów Polaków - czyli Grecji wybuchła epidemia wirusa wywołującego groźną chorobę PPR. Wirus nazywany jest “plagą owiec i kóz” i rozprzestrzenia się w szaleńczym tempie.
Jako że sytuacja jest niepokojąca, zdecydowano, by wybić kilka tysięcy zwierząt, aby z powodu kontaktu z chorymi osobnikami, te zdrowe zwierzaki nie zostały zakażone. Jak to wpłynie na produkcję sera feta w Grecji, uchodzącego za jeden z najcenniejszych składników diety śródziemnomorskiej?
W Grecji szaleje wirus wywołujący chorobę PPR
Choroba peste des petits ruminant (PPR) znana jest jako “księgosusz rzekomy” i jest śmiertelna . Zwierzak, który został zarażony wirusem z rodzaju Morbillivirus, ma tylko 20 proc. szans na wyzdrowienie. Objawy sygnalizujące chorobę to gorączka, wydzieliny z oczu i nosa, nadżerka, biegunka, wrzody, trudności w oddychaniu, utrata apetytu, osłabienie.
Warto wiedzieć, że choroba po raz pierwszy pojawiła się w Tesalii - czyli w centralnej Grecji już na początku lipca. Z kolei na świecie zagościła w 1942 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W związku z chorobą istnieją obawy, że z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa wśród zwierząt, może zmniejszyć się eksport sera feta, który jak powszechnie wiadomo, jest jednym z najważniejszych składników uwielbianej przez wiele osób diety śródziemnomorskiej. Ser feta powstaje z mleka owczego lub też połączenia koziego i owczego.
9. tys kóz i owiec musiało zostać zabitych
Christos Tsopanos, który jest starszym przedstawicielem Stworzyszenia Greckiego Przemysłu Hodowlanego (SEK) podkreślił, że na terenie Grecji hodowla kóz i owiec liczy 14 milionów sztuk i żadne inne państwo w UE nie może pochwalić się lepszym wynikiem.
Warto dodać, że z powodu PPR ok. 9 tysięcy kóz i owiec musiało zostać zabitych. Jak podkreśla jednak Tsopanos, nie wpłynie to jednak mocno na produkcję sera, nie na tyle, by eksport tego produktu był zagrożony.
Czym jest choroba PPR?
Zdaniem Tsopanosa, w tym roku wyprodukowanych zostanie 120 ton sera feta. Jak wyjaśnia, w Grecji jest wystarczająco dużo mleka, a władze błyskawicznie podjęły działania, aby poradzić sobie z całą sytuacją . Zdaniem FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) choroba PPR co roku wywołuje straty, które szacowane są na 2,1 miliarda dolarów (8,24 mld złotych).
PPR jest chorobą zakaźną owiec i kóz oraz nieudomowionych małych przeżuwaczy wywoływana przez wirusa z rodzaju Morbillivirus z rodziny paramyksowirusów. Po raz pierwszy została odnotowana w roku 1942 w Afryce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Warto wspomnieć, że objawy u owiec i kóz pojawiały się na terenie całej Afryki w ówczesnym czasie. Obecnie panuje w Afryce, na Bliskim Wschodzie, południowej części Azji oraz na Półwyspie Arabskim. W 2018 r. choroba została potwierdzona na terenie Bułgarii.
Czytaj też:
Sumy "mutanty", czarne żaby, wilki odporne na raka. Życie w Czarnobylu jest możliwe?
Zaraził się ptasią grypą od ssaka. Miał tylko jeden objaw