Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Tak nie jedz owsianki. Przyniesie więcej szkody niż pożytku
Marta Uler
Marta Uler 06.08.2024 07:34

Tak nie jedz owsianki. Przyniesie więcej szkody niż pożytku

Te dodatki sprawiają, że owsianka jest niezdrowa.
Fot. Pixabay/bubithebear

To jedno z naszych ulubionych dań o poranku. Jedzą je dorośli i dzieci, a specjaliści od żywienia podkreślają, że to bardzo zdrowy wybór. Dostarcza nam ważnych witamin i minerałów i daje energii na wiele godzin.

Bywa jednak, że owsianka, bo o niej mowa, staje się obciążeniem dla naszego organizmu. A wszystko za sprawą nieodpowiedniego przygotowania i podania. Dowiedz się, jak serwować owsiankę, by służyła zdrowiu.

Owsianka, czyli śniadanie idealne

Owsianka, czyli papka, której podstawą są płatki owsiane, to danie, które zdobyło serca wielu osób na całym świecie. Może być nie tylko smaczna, ale także pełna wartości odżywczych, co czyni ją idealnym wyborem na zdrowe śniadanie. Chętnie podajemy ją dzieciom, ale i my sami lubimy rano przygotować sobie ten posiłek.

Wartość odżywcza owsianki zależy w dużej mierze od dodatków – jeśli to będzie jogurt, mleko, orzechy czy pestki – wzbogacimy ją w białko. Orzechy, pestki, oleje – np. kokosowy, tak dobrze podkreślający jej smak – dodadzą jej tłuszczy i kalorii. Owoce dostarczą z kolei witamin, potasu i przeciwutleniaczy, ale także cukrów – zwłaszcza te suszone.

W samym owsie znajduje się szereg składników odżywczych, które działają na korzyść zdrowia naszego organizmu. Oto kilka z nich:

  • Błonnik – który wspomaga trawienie i pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej. Dzięki błonnikowi owsianka jest idealnym wyborem dla osób dbających o linię, ale i tych, których męczą, np. zaparcia. Sprzyja wzrostowi dobrej mikroflory. Zawarty w owsie błonnik beta-glukan działa także przeciwzapalnie i zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.
     
  • Białko – ważne dla regeneracji mięśni i ogólnego zdrowia organizmu. W płatkach owsianych jest 14 g białka w 100 g. Przyjmuje się, że nasze zapotrzebowanie to ok. 1 g białka na 1 kg masy ciała,
     
  • Witaminy, zwłaszcza z grupy B, minerały, takie jak: żelazo, magnez i cynk.
Fot. Pixabay/TanyaMelnyk
Ta tania maść wygładzi zmarszczki i nawilży skórę. Sprawdź hit apteczny! W niektórych krajach jest zakazana, u nas można ją jeść. Grozi bólem brzucha, problemami z oddychaniem

Owsianka – korzyści dla zdrowia

Jeśli owsianka na stałe zagości w naszym jadłospisie, może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia:

  • stabilizację poziomu cukru we krwi – dzięki zawartości błonnika beta-glukanu – jest to szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą,
     
  • wspomaganie trawienia – wysoka zawartość błonnika poprawia także perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom,
     
  • redukcję poziomu cholesterolu – a tym samym wspieranie zdrowia serca i układu krążenia, 
     
  • wzmocnienie układu odpornościowego – dzięki witaminom i minerałom,
     
  • korzystny wpływ na układ nerwowy, skórę i włosy – dzięki witaminom z grupy B.

Błyskawiczne, zwykłe czy górskie? Jakie płatki do owsianki?

Na sklepowych półkach można znaleźć kilka rodzajów płatków owsianych – górskie, zwykłe lub błyskawiczne? Różnią się one od siebie stopniem przetworzenia, zawartością składników odżywczych, a także czasem potrzebnym do przygotowania. I tak:

  • płatki owsiane zwykłe – wytwarzane są z całych ziaren owsa i nie są poddawane dodatkowemu rozdrabnianiu. Są najtwardsze do gryzienia. Gotuje się je najdłużej – 10-20 minut. 
     
  • płatki owsiane górskie – powstają z ziaren owsa, które są krojone na cieńsze płatki niż zwykłe. Gotuje się je też o połowę krócej od płatków zwykłych, ale są nieco delikatniejsze w konsystencji. Nadal zawierają dużą ilość błonnika i innych składników odżywczych.
     
  • płatki owsiane błyskawiczne – są najbardziej przetworzone. Ziarna owsa siekane są na mniejsze kawałki, gotowane na parze, a następnie walcowane na bardzo cienkie płatki. Są najdelikatniejsze, jeśli chodzi o konsystencję, i można ich nie gotować – wystarczy zalać wrzątkiem. Ze względu na wyższy stopień przetworzenia, mogą zawierać nieco mniej błonnika i niektórych składników odżywczych. Mają też zdecydowanie wyższy indeks glikemiczny (IG). O ile w przypadku zwykłych czy górskich jest to ok. 40, to te płatki mogą osiągnąć nawet 80-90.

Taka owsianka jest szkodliwa

Jak wspomniano, wartości odżywcze owsianki w ogromnej mierze zależą od dodatków. Z płatków owsianych możemy przyrządzić posiłek niskokaloryczny, idealny dla osób na diecie odchudzającej, dobry także dla cukrzyków, ponieważ owies nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny. Owsiankę możemy potraktować nawet jako rodzaj lekarstwa dla osób borykających się z problemami gastrycznymi.

Jest jednak taki sposób przygotowywania owsianki, który czyni ją bombą kaloryczną. Tak będzie jeśli do najzdrowszych płatków dodamy syropu klonowego, dżemu, kremu czekoladowego, mnóstwa suszonych owoców, kawałków czekolady, pianek i innych słodkości. Taki śniadanie gwarantuje nam potężny skok cukru we krwi, po którym z kolei szybko nastąpi spadek energii. Może pojawić się senność i – głód.

Zobacz także:

Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy nie jesz śniadania? Dietetyk obnaża brutalną prawdę

Gdy usłyszysz, jakie ma zalety - zaczniesz jeść owsiankę codziennie!

Jedz to śniadanie. Twój organizm ci podziękuje