Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zaraził się ptasią grypą od ssaka. Miał tylko jeden objaw
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 03.04.2024 15:48

Zaraził się ptasią grypą od ssaka. Miał tylko jeden objaw

Ptasia grypa, ssaki, krowa, zakażenie
Fot. Canva / Getty Images / Robert Kneschke

Potwierdzono pierwszy przypadek przeniesienia wirusa ptasiej grypy między człowiekiem a innym ssakiem. Osoba, u której doszło do zakażenia, miała tylko jeden objaw. Pacjent prawdopodobnie był pracownikiem gospodarstwa i miał bezpośredni kontakt z krowami mlecznymi. Zwierzęta mogły być zarażone.

Jak całą sytuację komentują specjaliści? Czy jest się czego obawiać? 

 

Lekarze komentują ptasią grypę u zwierząt hodowlanych

W Teksasie potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia się ptasią grypą od zakażonych krów mlecznych. Jak informuje amerykański tygodnik “New Scientist” - jest to pierwszy przypadek ptasiej grypy u człowieka, który zaraził się od ssaka. Osoba, u której zdiagnozowana została ptasia grypa leczona była lekiem przeciwirusowym. 

Według agencji Associated Press, pacjent miał kontakt z krowami mlecznymi. Zwierzęta mogły być zarażone. Lekarze komentujący całą sprawę w zagranicznych mediach podkreślają, że wykrycie wirusa ptasiej grypy u zwierząt hodowlanych w USA jest dość nieoczekiwanym, ale i również problematycznym zwrotem akcji. 

Warto podkreślić, że tydzień temu krowy mleczne w Teksasie zostały zarażone ptasią grypą. Już od kilku lat ten wirus szaleje wśród coraz większej liczby gatunków zwierząt i dotyka m.in. psy, koty, ale też niedźwiedzie, foki czy morświny.

Projekt bez nazwy (18).jpg
Fot. Freepic

 

Nowe ceny leków od kwietnia. Sprawdź, które preparaty będą tańsze Lek dla pacjentów kardiologicznych wstrzymany w obrocie. Wystąpiły drgawki po zażyciu

Krowy były zakażone

Z końcem marca krowy znajdujące się w gospodarstwach pięciu stanów USA, m.in. w Teksasie, Nowym Meksyku oraz Idaho uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa H5N1. Ptasia grypa pierwszy raz pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tamtego momentu raczej nie występowała często. Dwa lata temu po raz pierwszy zasiała spustoszenie wśród ptaków dzikich i hodowlanych.

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia od stycznia 2003 roku do lutego 2024 roku odnotowała u ludzi aż 887 zakażeń tym patogenem w 23 krajach na świecie. Niepokoić może wysoka śmiertelność. Wśród odnotowanych infekcji aż 462 zakończyło się śmiercią.

Zobacz też: Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Nie żyje 7 osób, setki rannych

To pierwszy taki przypadek

Co ważne, to pierwszy przypadek przeniesienia wirusa H5N1 pomiędzy człowiekiem i a innym ssakiem. Jest to również drugi przypadek ptasiej grypy u człowieka w USA. Jak informują amerykańskie media, zarażona osoba przechodzi chorobę łagodnie i przyjmuje leki przeciwwirusowe. Pacjentowi dokucza jedynie zapalenie spojówek. Z informacji zagranicznych mediów wynika, że zakażony był prawdopodobnie pracownikiem gospodarstwa.

Jeśli znajdziemy stałe skupiska infekcji u krów, oznacza to, że musimy zacząć badać krowy. To byłaby duża zmiana w sposobie myślenia o tych wirusach – dodała. – W tej chwili nie ma ogromnej potrzeby niepokoju opinii publicznej - powiedziała w rozmowie z amerykańskimi mediami Louise Moncla, patobiolożka z University of f Pennsylvania School of Veterinary Medicine. 

Źródło: New Scientist, Associated Press

Czytaj też: 

Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony

Wykryto ją łącznie w 27 państwach. Zbiera śmiertelne żniwo

Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd

Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz na [email protected]. Wybrane listy opublikujemy anonimowo.