Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > 4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.03.2023 12:33

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe

pomidory
canva.com

Pomidory to jeden z naszych ulubionych dodatków do kanapek i sałatek. Mają nie tylko fantastyczny smak, ale są także prawdziwą bombą zdrowotną! Okazuje się, że jeszcze bardziej wartościowe są przetwory pomidorowe.

Jakie właściwości mają pomidory?

  • Zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca

Pomidory, a w szczególności sok pomidorowy zawierają bardzo dużą ilość potasu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Potas reguluje ciśnienie krwi i wspomaga pracę mięśnia sercowego. 

  • Mają działanie przeciwnowotworowe

Badania potwierdzają, że zawarty w pomidorach naturalny przeciwutleniacz likopen wykazuje działanie przeciwnowotworowe w przypadku niektórych nowotworów, takich jak m.in. rak prostaty, rak jelita grubego, rak piersi, rak jajnika, rak wątroby czy rak płuc. Badania wykazały, że spożycie likopenu pochodzącego z pomidorów i jego przetworów może obniżyć ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o 53%. Likopen należy do grupy karotenoidów, czyli naturalnych barwników obecnych w roślinach. To właśnie on nadaje pomidorom czerwoną i pomarańczową barwę. 

  • Wspomagają odchudzanie i są przyjazne cukrzykom

Pomidory są niskokaloryczne i dają uczucie sytości, dlatego są zalecane w dietach redukcyjnych. Średniej wielkości pomidor zawiera około 33 kalorii. Pomidory ze względu na niski indeks glikemiczny są odpowiednie dla osób z cukrzycą. 

  • Opóźniają procesy starzenia się skóry

Pomidory są bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu posiadają silne właściwości przeciwutleniające. Walczą z wolnymi rodnikami i wspomagają produkcję kolagenu w skórze. Duży pomidor pokrywa 60% dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy. 

pomidor

Dlaczego warto jeść ogórki kiszone? To samo zdrowie! Czy herbata z cytryną jest szkodliwa? Wszystko zależy od sposobu jej przygotowania

Przetwory pomidorowe zdrowsze od surowych pomidorów?

Najbardziej wartościowy składnik pomidorów, likopen uwalniany jest podczas gotowania, dlatego znacznie lepiej wchłania się z przetworów, soku, sosu czy koncentratu niż ze świeżych warzyw. W przetworach jest go nawet dwa razy więcej niż w świeżych pomidorach. Bogatym źródłem likopenu może być ketchup! Musi jednak spełniać kilka warunków. Powinien mieć jak najbardziej naturalny skład, w którym przeważają pomidory i nie ma dużej ilości cukru i soli. 

Czy można przechowywać pomidory w lodówce?

To pytanie wzbudza wiele wątpliwości i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od dojrzałości pomidorów. Jeśli nie są w pełni dojrzałe, należy trzymać je w temperaturze pokojowej, np. na blacie kuchennym. W takich warunkach będą mogły spokojnie dojrzeć. Unikajmy jednak przechowywania pomidorów w workach foliowych, gdyż szkodliwe substancje mogą przenikać do naszych warzyw. Jeśli pomidory są dojrzałe, warto włożyć je do lodówki, aby dłużej zachowały świeżość i były chronione przed muszkami owocówkami. Nie przetrzymujmy ich jednak dłużej niż 3 – 5 dni, ponieważ po tym czasie zaczną się psuć

Polecane