Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wenulektazje
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:31

Wenulektazje

Wenulektazje
pixabay.com

Wenulektezje – przyczyny powstania

Zadaniem tętnic jest rozprowadzanie krwi do całego organizmu przy każdym skurczu serca. Po zaopatrzeniu narządów w składniki odżywcze, krew powraca drogą żylną do serca. Przedostając się z kończyn dolnych musi pokonać siłę grawitacji. Natura wyposażyła ludzi w zastawki, dzięki którym krew płynąca w górę ku sercu nie cofa się. Jeśli zastawki zostaną uszkodzone (w charakterze wady wrodzonej lub nabytej choroby, np. zakrzepowego zapalenia żył), krew cofa się. Żyły podskórne rozszerzają się w skutek przenoszenia się wysokiego ciśnienia krwi. Ich kształt zmienia się na bardziej kręty, nie powracając już do formy pierwotnej.

Wenulektazje – objawy i powikłania

Kończyny dolne są złożone w 90% z układu żył głębokich. Pozostała część zlokalizowana na powierzchni jest z nimi połączona przez żyłki poprzeczne. To właśnie żyły powierzchniowe zostają zdeformowane z powodu nacisku rosnącego ciśnienia krwi. Pajączki mogą być zapowiedzią bardziej niebezpiecznej deformacji żylnej, czyli żylaków. W okresie przedżylakowym pacjenci odczuwają uciążliwy ból w nogach po wysiłku fizycznym. Kończyny dolne puchną, pojawiają się nawracające skurcze. Liczba zmian w obrębie naczyń powierzchniowych wzrasta, w ich okolicy pojawiają się obrzęki lub charakterystyczne uwypuklenia. Ten stan trwa zazwyczaj kilka lat, zanim pajączki przekształcą się w trwałe zmiany żył krętych.

Wenulektezje – leczenie laserowe

Skutecznym zabiegiem jest wykorzystanie lasera Nd:YAG o długości fali 1064 nm. Ścianki naczyń zaczynają zrastać się z powodu wzrostu ciepła. Hemoglobina pochłania falę promieniotwórczą lasera, zamykając naczynia o średnicy do 4mm. Terapia usuwa zmiany pojedyncze oraz żyły siatkowate, mniejsze żylaki i naczyniaki. W przypadku wenulektazji skuteczność powoduje zanik 75% zmian już po 3 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Całkowite usunięcie uwidocznionych poszerzeń żył powierzchniowych zależy od stopnia ich zniekształcenia oraz typu zastosowanej wiązki laserowej. Lasery diodowe i aleksandrytowe likwidują wenulektezje z podobną efektywnością.

Wenulektezje – skleroterapia

Zabieg skleroterapii polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczych dożylnie. Zazwyczaj terapię podejmuje się jako uzupełnienie leczenia operacyjnego. Jeśli pacjent nie zakwalifikuje się do operacji, skleroterapia stanowi alternatywną formę pozbycia się widocznych zmian. Dawkę preparatu ustala się na podstawie średnicy poszerzonego naczynia. W miejscu powstania pajączków nakłuwa się żyły cienką igłą a następnie wprowadza środek obliteracyjny. Po przeprowadzeniu iniekcji powstaje miejscowy stan zapalny a komórki wyścielające naczynia krwionośne zostają uszkodzone. Formuje się zakrzep, przez który żyła zamyka się. Skleroterapia nie może być przeprowadzona u kobiet w ciąży (zamiast tego zleca się zwykle kompresjoterapię). Przeciwskazaniem jest także unieruchomienie pacjenta, po zabiegu zaleca się podtrzymanie aktywności ruchowej, inaczej środek obliterujący ukatywni się w położonych głęboko naczyniach.

Tagi:
Polecane