Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – przczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – przczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – przczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixaby.com

Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – przyczyny

Podłoże tej przypadłości pozostaje niewyjaśnione. Istnieje za to przypuszczenie, że do zwykłego stanu zapalnego przyłącza się wrodzona predyspozycja do zaburzenia rogowacenia skóry rąk i stóp.

Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – objawy

Choroba ta objawia się występowaniem wyprysku zlokalizowanego głównie na dłoniach, a niekiedy także na podeszwach stóp. Wówczas powierzchnia dłoni i stóp pokryta jest nielicznymi, małymi tarczkami o niewielkim nasileniu stanu zapalnego. Zdarza się, że miejscami dochodzi do powstawania grubych żółtawych modzeli. Bardzo charakterystyczne są głębokie pęknięcia i rozpadliny zrogowaciałego naskórka. Wokół ognisk mogą się pojawiać drobne pęcherzyki. Przebieg schorzenia jest przewlekły i nawrotowy.

Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – rozpoznanie

W obrazie histopatologicznym wyprysku hiperkeratotycznego dłoni i stóp dominuje znaczna hiperkeratoza i niewielki stan zapalny. Wyprysk hiperkeratotyczny należy różnicować z podrażnieniami, wypryskiem dyshidrotycznym, grzybicą oraz liszajem płaskim przerostowym.

Wyprysk hiperkeratotyczny dłoni i stóp – leczenie

W leczeniu stosuje się miejscowo maści z dodatkiem środków keratolitycznych i złuszczających. Ważne jest również natłuszczanie skóry.

Tagi:
Polecane