Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Za te 3 rzeczy nigdy nie przepraszaj ginekologa
Fot. stefamerpik/Freepik

Za te 3 rzeczy nigdy nie przepraszaj ginekologa

11 lutego 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Ginekolog to lekarz, a wizyta u specjalisty nie powinna wywoływać zbędnych emocji. I chociaż większość kobiet doskonale zdaje sobie z tego sprawę, perspektywa badania ginekologicznego często wzbudza w nas obawy, a nawet wstyd. Czy rzeczywiście jest się czym martwić?

Doktor Dorota Cybulska, ginekolożka i specjalistka od chorób kobiecych na swoim koncie instagramowym w przystępny sposób edukuje odbiorców w temacie zdrowia intymnego. W jednym ze swoich materiałów poruszyła kwestię obaw, z jakimi przychodzą pacjentki do gabinetu i wyjaśniła, za jakie rzeczy absolutnie nie trzeba przepraszać specjalisty.

1. Depilować czy nie depilować?

Nawet jak nie będziesz wydepilowana, damy sobie radę.

Nie miałaś czasu wydepilować okolic intymnych? A może w ogóle tego nie robisz? Obecność owłosienia łonowego nie jest powodem ani do przepraszania, ani do wstydu, ani do odmowy wykonania badania . Ginekolożka w swojej rolce odwołuje się do żartobliwego porównania z… owłosieniem twarzy u mężczyzny podczas wizyty u dentysty. W żadnej z tych sytuacji lekarz nie powinien się dziwić, a pacjent nie ma się czym martwić. Tym bardziej że rezygnacja z golenia lub depilacji może być rozsądnym wyborem.

golarka-Freepik
Decyzja o usuwaniu lub pozostawieniu owłosienia łonowego należy tylko do ciebie i nie musisz się z niej tłumaczyć. Fot. Freepik

Czy usuwanie włosów łonowych ma uzasadnienie medyczne? Niekoniecznie. Z badań naukowych wynika, że depilacja miejsc intymnych może mieć związek z większym ryzykiem nawracających infekcji układu moczowego (co najmniej trzy razy w ciągu roku). Badacze sugerują, że usuwanie owłosienia łonowego może prowadzić do niszczenia mikrośrodowiska i naturalnej ochrony przed infekcjami. Włosy łonowe mogą działać jak bariera, ograniczając kontakt patogenów z układem moczowym [1].

Czytaj także: Widuje owłosione pacjentki. Ginekolog mówi, co o nich myśli

Wąsik i włosy na brodzie są znakiem od organizmu. To może być objaw choroby
Czy można spać z tamponem? Ginekolog obala popularny mit

2. Wizyta u ginekologa a krwawienie

Jeśli krwawisz, bo akurat masz miesiączkę – to jest to fizjologia. A jeżeli krwawisz poza miesiączką, to oznacza, że jest to choroba i trafiłaś do lekarza właśnie po to, żeby się leczyć.

Czasami trudno jest umówić wizytę z wyprzedzeniem tak, żeby wycelować w wybrany moment cyklu. Jeśli dostałaś miesiączkę na czas umówionego badania, nie ma sensu go odwoływać . Z kolei w przypadku wystąpienia nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych zawsze zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem w celu dokładnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Krwawienie poza cyklem może świadczyć o wielu groźnych i mniej groźnych problemach, takich jak :

• zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy, dysfunkcje osi podwzgórze–przysadka–jajniki),
• łagodne polipy szyjki macicy i endometrium ,
• mięśniaki macicy,
rak szyjki macicy ,
• zapalenie błony śluzowej macicy,
• infekcje dróg rodnych.

Na występowanie krwawień między miesiączkami mogą wpływać też inne czynniki, takie jak stres, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub wkładki wewnątrzmacicznej, a także zaburzenia krzepnięcia krwi. Ważne jest, by nie ignorować objawów i szukać właściwej diagnozy u specjalisty.

Czytaj także: 3 rzeczy, których nie robić przed wizytą u ginekologa. Wyjaśnia lekarz

3. Nieregularne wizyty u ginekologa

Chociaż każda kobieta powinna dbać o regularne kontrole ginekologiczne, doktor Dorota Cybulska przekonuje, że nie musisz przepraszać za to, że dawno nie było cię na wizycie.

Nie było cię, to znaczy, że nie mogłaś. Fajnie, że dzisiaj przyszłaś, nadrobimy wszystkie zaległości w badaniach.

Badanie ginekologiczne to jedno z badań, które ma istotne znaczenie dla życia każdej pacjentki . Stanowi podstawę profilaktyki , diagnostyki oraz leczenia schorzeń najbardziej intymnych części ciała kobiety, dlatego nie może zostać zastąpione żadnym innym . Jednocześnie badania pokazują, że wstyd jest czynnikiem, który utrudnia kobietom podjęcie decyzji zarówno o pierwszej, jak i o kolejnych wizytach u ginekologa [2], [3]. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie zdrowia intymnego oraz znoszenie barier między lekarzami a pacjentkami.

Czytaj także: Najczęstsze choroby kobiece. Możesz nie wiedzieć, że je masz

Źródła:

[1] Andrzej Galbarczyk, Urszula M Marcinkowska, Magdalena Klimek, Grazyna Jasienska, Extreme pubic hair removal as a potential risk factor for recurrent urinary tract infections in women. Sci Rep. 2023 Nov 3;13(1):19045. doi: 10.1038/s41598-023-46481-6.
[2] Gruszka J, Wrześniewska M, Adamczyk-Gruszka O, Wizyta u ginekologa – aspekt psychologiczny, diagnostyczny i leczniczy. Med. Og Nauk Zdr. 2014; 20(2): 126–130.
[3] Katarzyna Szymoniak, Oczekiwania kobiet wobec badań ginekologicznych. ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE 2014, 60, 1, 52–59.

Poszła do ginekologa w Arabii Saudyjskiej. Tę wizytę zapamięta do końca życia
Coraz więcej zachorowań na raka endometrium, mimo że czynniki ryzyka można minimalizować. Wiele zależy od kobiety
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko