Tych 3 rzeczy nie rób przed wizytą u ginekologa. Wyjaśnia lekarz
Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa.
Lekarka wymieniła 3 rzeczy, których nie trzeba robić przed wizytą u ginekologa. Niestety wiele kobiet popełnia te błędy, narażając się na pogorszenie zdrowia.
Nie myj się bardziej niż zwykle
Dr Susanna Unsworth opowiedziała w rozmowie z brytyjską gazetą "Metro" o najczęstszych błędach popełnianych przed wizytą u ginekologa. Na pierwszym miejscu znalazło się przesadne mycie, wręcz szorowanie i to bezpośrednio przed wizytą.
– Nie “szoruj się”, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku – wyjaśnia.
– Mycie miejsc intymnych wodą i bezzapachowymi produktami (najlepiej o zrównoważonym pH odpowiednim dla sromu) jest ważne dla ogólnej higieny, ale nie należy myć się zbyt często i zdecydowanie nie należy wykonywać żadnych wewnętrznych irygacji – dodaje dr Unsworth.
6 rzeczy, których nigdy nie usłyszysz od ginekologa. A bardzo chciałby ci je powiedzieć 46-latka poszła do ginekologa na kontrolę. Lekarz podczas badania nagle zaczął się śmiać, kobieta oblała się rumieńcemNie uprawiaj seksu 24 h przed wizytą
Dr Unsworth zaleca również powstrzymanie się od seksu na dobę przed wizytą. Ginekolog zauważyła, że współżycie może podrażniać błonę śluzową, co utrudnia diagnostykę niektórych groźnych chorób.
Chociaż prezerwatywy i środki nawilżające mogą chronić przed podrażnieniem śluzówki, mogą zmieniać pH pochwy, co może sprzyjać infekcjom i pogarszać jakość badań w kierunku raka szyjki macicy i zarażenia wirusem HPV.
Nie musisz się golić
Dr Unsworth dodaje, że przed wizytą u lekarza nie ma potrzeby golenia się czy depilacji woskiem. Obecność owłosienia łonowego nie przeszkadza ginekologom w badaniu i nie oceniają oni pacjentki na tej podstawie.
– Możesz być owłosiona albo się golić. Widzieliśmy to setki razy. Rób to, co wolisz. Naprawdę nie interesuje nas, to jak wyglądasz, tylko czy jesteś zdrowa – podkreśla lekarka.
– Nie obchodzi nas również, jaką masz na sobie bieliznę. W większości przypadków nawet na nią nie spojrzymy. Tak jak wcześniej, noś to, w czym czujesz się komfortowo i co będziesz mogła łatwo założyć i zdjąć.
Dr Unsworth radzi pacjentkom, aby były szczere wobec swoich ginekologów, prowadziły kalendarzyki menstruacyjne i zwracały uwagę na nietypowy wygląd lub nieregularność krwawienia. A drobnostkami mają się nie przejmować.
Zobacz też:
Po tym poznasz, że możesz mieć wirusa HPV. Wenerolog o typowych objawach u kobiet
Tak boli endometrioza. Wiele kobiet wciąż pozostaje bez diagnozy
Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie. Kiedy operacja jest niezbędna?