Pacjenci.pl Żywienie Zdziwisz się, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek
Fot. Canva/PeopleImages, Getty Images

Zdziwisz się, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek

18 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Dla wielu osób kawa to obowiązkowe rozpoczęcie poranka. Często bez śniadania, bez szklanki wody, na pusty żołądek. Czy taki rytuał może powodować problemy zdrowotne?

Problemy trawienne po wypiciu kawy

Spożycie filiżanki kawy na czczo nie musi od razu oznaczać problemów, choć od dawna przypisuje się jej taką rolę. Dlaczego? Część badań wskazuje na to, że wypicie kawy na czczo podrażnia żołądek, stymulując wydzielanie kwasu żołądkowego. Może to nasilać objawy zgagi, wrzodów czy niestrawności. Kiedy w żołądku brakuje innej treści pokarmowej, dotkliwiej odczuwane mogą być również szczególne zaburzenia jelitowe, np. IBS. Nieraz po wypiciu kawy szybciej też musimy skorzystać z toalety, ze względu na jej działanie przeczyszczające.

Stąd wniosek, że osoby z wrażliwym układem pokarmowym z kawą powinny raczej poczekać, tak aby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej. Warto jednak wiedzieć, że niektórym osobom kawa szkodzi nie tylko wtedy, kiedy sięgną po nią z samego rana. Zdarza się bowiem, że nawet jeśli wypiją ją w czasie lub po posiłku, objawy ze strony układu pokarmowego również się pojawią. A jeśli nie damy rady zjeść z rana śniadania, łagodząco na żołądek może zadziałać wcześniejsze wypicie szklanki wody.

Fot. Canva/Syda Productions
„Przychodzi facet do lekarza potwierdzić zdrowie…”. Jak postępować w przypadku nowotworu jądra i prostaty?
Zatoki lubią ciepło, więc załóż czapkę! To uchronić cię może od przewlekłego zapalenia zatok

Kawa na czczo nie każdemu szkodzi? A co z hormonami

Kawa ma działanie pobudzające i energetyzujące. Stymuluje nas do działania, wzmacnia koncentrację, działa motywująco do pracy lub jest chwilą przerwy od codziennych obowiązków. Czy w codziennej krzątaninie kubek kawy na czczo nie spowoduje jeszcze większego stresu?

Kawa działa stymulująco na produkcję kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Produkowany jest on przez nadnercza, wspomaga pracę metabolizmu, reguluje ciśnienie i poziom cukru we krwi. Niektórzy są zdania, że kiedy budzimy się po nocy, poziom kortyzolu w naszym organizmie jest na tyle wysoki, że wypicie kawy mogłoby nam tylko zaszkodzić. Okazuje się jednak, że produkcja kortyzolu w takiej sytuacji jest w rzeczywistości niewielka albo chwilowa, zwłaszcza u osób, którzy praktykują sięganie po poranną kawę bez śniadania regularnie. Oczywiście, nadmiar kortyzolu w organizmie może szkodzić zdrowiu , dlatego jeśli zauważymy u siebie objawy przewlekłego stresu, pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem. Wysoki poziom kortyzolu i skutki, jakie za sobą niesie, mogą być wynikiem zaburzeń zdrowotnych czy stylu życia, niekoniecznie porannej kawy.

Czy kawa może nam szkodzić?

Bez względu na to, czy sięgamy po kawę na czczo czy po obfitym śniadaniu – jak każdy produkt może mieć ona skutki uboczne. Po pierwsze uzależnienie od kofeiny, zwłaszcza jeśli sądzimy, że nie umiemy „żyć bez kawy”. Uzależnienie swojego codziennego funkcjonowania od kawy może powodować, że będziemy sięgać po nią coraz częściej. Wnioski jednego z badań są jasne:

„Niektórzy użytkownicy kofeiny uzależniają się od niej jak od narkotyku i nie są w stanie zmniejszyć jej spożycia, pomimo wiedzy o nawracających problemach zdrowotnych związanych z ciągłym stosowaniem” – czytamy.

Nie jest to efekt spożywania kawy na czczo – ale raczej ogólnego stymulowania mózgu coraz większą ilością kofeiny. Nasze ciało ma jednak swoje ograniczenia i zbyt duża ilość wypijanej kawy (albo napojów z kofeiną) może doprowadzić do uczucia lęku, niepokoju, kołatania serca czy ataków paniki. Na jej spożycie powinny uważać również osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi i cierpiące na migreny.
Za bezpieczną ilość kofeiny uznaje się ok. 400 mg dziennie, co odpowiada 4–5 filiżankom kawy.


Źródło: Healthline, S.E. Meredith, Caffeine Use Disorder: A Comprehensive Review and Research Agenda

Zobacz także:

Życie z ADHD nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy się jest już dorosłym człowiekiem

Naukowcy odkryli związek pistacji ze wzrokiem. Badanie trwało 12 tygodni

Ten suplement może bardziej szkodzić niż pomagać. Stosują go miliony Polaków

Dlaczego tak naprawdę jedzenie przed snem jest szkodliwe? Nie chodzi tylko o tycie
Już 2 gramy dziennie mogą zrujnować nasz organizm. Polacy wciąż włączają ten składnik do diety
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko